|
Pozvánka na seminář: Vývoj genderových výzkumů v České republice a na Slovensku
[ 14.4.2011,
]
Srovnání čtyř národních a mezinárodních výzkumných projektů (2006-2011).
V průběhu posledního desetiletí lze zaznamenat kvalitativní změnu v
genderových výzkumech v České republice a na Slovensku, změnu, která
svědčí jednak o postupné institucionalizaci nevelkého počtu středisek
vědeckého bádání o genderu v rámci společenských věd, jednak o rostoucí
internacionalizaci prací prováděných v rámci evropského výzkumného
prostoru. Tento prostor se koncentruje zejména okolo rozsáhlých
komparativních projektů financovaných z evropských zdrojů. Seminář se
zaměřuje na tři z nich – KNOWING, QUING et FEMCIT – řešených v rámci 6.
Rámcového pogramu, které byly v současnosti ukončeny.
Autorky krátce představí u vlastních projektů cíle, metody a hlavní výsledky, zejména pokud jde o český a slovenský terén a budou prezentovat vlastní pohled na zkušenost z výzkumů a jeho možný dopad na činnost vyvíjenou v jejich vlastním akademickém prostředí.
Na druhé straně vytvoření evropského výzkumného prostoru směřuje ke sbližování prováděných národních výzkumů, k řešení víceletých ambiciózních a pluridisciplinárních projektů financovaných na základě náročného výběrového řízení. Seminář tedy také bude věnován projektu financovaného GAČR, aby bylo především možné určit co jej sbližuje či odlišuje v porovnání s projekty dosud řešenými a financovanými z evropských prostředků.
Na závěr během odpoledního zasedání proběhne otevřená výměna názorů mezi přihlášenými diskutujícími a seminář tak poskytne prostor pro úvahy o možnostech posílení a obnovení výměn mezi francouzskými a také českými a slovenskými specialisty na gender s ohledem na skutečnost, že ve Francii práce o sociálních vztazích genderu zaznamenaly nebývalý rozmach v prvním desetiletí tohoto století po prvním impulsu započatém kolem roku 1980. Příznivý dopad diversifikace magisterského studia v kombinaci s reformou univerzit a vytvoření výzkumného Pôle de recherche et d’enseignement sur le genre v Institut des études politiques de Paris (PRESAGE) a také vytvoření « Fédérations de recherche » na toto téma, představuje stávající vývoj mimořádnou příležitost pro posílení mezinárodní spolupráce mezi francouzskými a zahraničními badatelkami a badateli.
Datum: 19. dubna 2011
Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách Štěpánská 35, Praha 1, 5. patro
Program
9:00
Uvítání: Françoise Mayer, ředitelka CEFRES Úvodní slovo: Alena Křížková, vedoucí oddělení Gender & sociologie, Sociologický ústav AV ČR Maxime Forest, postdoc QUING, Universidad Complutense de Madrid
9:15 1. kulatý stůl:
- Hana HAŠKOVÁ, zástupkyně vedoucí oddělení Gender & sociologie, Sociologický ústav AV ČR a Zuzana UHDE, doktorandka oddělení Gender & sociologie, Sociologický ústav AV ČR Práce českého týmu v rámci projektu FEMCIT (WP2: Sociální občanství)
- Radka DUDOVÁ, postdoc FEMCIT, Univerzita Leiden (Nizozemsko) WP5 : Sexual and bodily integrity (fyzická a sexuální integrita)
- Zuzana OČENAŠOVÁ, doktorandka, Univerzita Komenského, Bratislava Přínosy projektu QUING pro analýzu nastavení politiky genderu na Slovensku
Příspěvky v češtině a slovenštině. Diskuse bude moderovaná Maxime Forestem.
11:00 2. kulatý stůl:
- Marcela LINKOVÁ, vědecká pracovnice oddělení Gender & sociologie, Sociologický ústav AV ČR Zkušenosti z koordinace evropského projektu: projekt KNOWING (Institutions and Gender : an East- West Comparative Study)
- Lubica KOBOVÁ, doktorandka, Univerzita Komenského, Bratislava Projekt KNOWING (2006-2008) z pohledu Východ-Západ
- Hana HAVELKOVÁ, vedoucí katedry genderových studií, Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova v Praze Transformace kultury genderu v Československu (1948-1989), projekt GA ČR
Diskuse bude moderovaná Alenou Křížkovou.
12:30 - závěry
Jednání je veřejně přístupné v rámci dostupné prostorové kapacity. Příspěvky budou prosloveny v češtině a slovenštině. Diskuse v češtině, francouzštině a angličtině.
***
14:00-15:30 Diskuse o budoucnosti vědeckých vztahů v oblasti genderových studií (Francie-Česká republika-Slovensko)
Odpolední zasedání otevřené pro zájemce – prosíme přihlaste se e-mailem u Maxime Foresta (mforest@cps.ucm.es) nebo Aleny Křížkové (alena.krizkova@soc.cas.cz)
|