|
O jedné firemní školce: „Linetka je takovou oázou klidu“
[ 29.11.2010, Nina Bosničová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Procházíme obrovskou hlučnou výrobní halou, pak jdeme chvíli do schodů a pak dlouhou úzkou prosklenou chodbou, která končí dveřmi s nápisem „Firemní školka“. Jsme ve společnosti Linet a Linetka – jak se jejímu vlastnímu zařízení péče o děti přezdívá – je důvodem naší návštěvy ve Slaném, kde firma sídlí. „Školka je pro nás pro všechny takovou oázou klidu,“ říká Vladimíra Michnová, personální ředitelka Linetu.
Linetka je zajímavá hned z několika důvodů. Jde o jednu z mála „pravých“ firemních školek v České republice, tedy takových, které si pro své potřeby zřídila samotná firma. Překvapí také to, že se k tak náročnému opatření na podporu harmonizace pracovního a rodinného života jako jedna z prvních v republice odhodlala firma regionální a ještě k tomu výrobní. Školka byla otevřena v září 2009 s kapacitou pro 42 dětí a hlavní motivací k jejímu založení byl „firemní babyboom“ a následný výsledek průzkumu, který potvrdil, že zájem o takové zařízení mezi zaměstnanci a zaměstnankyněmi je. „Měli jsme štěstí, že jsme k tomuto kroku měli podporu vedení. Business case analyzující náklady a úspory projektu firemní školky jsme ale museli vypracovat i tak,“ dodává Michnová. A pokračuje: „Více než zisk takovéto zařízení přinese firmě pocit jistého naplnění její společenské zodpovědnosti."
Z několika možností, jak založit firemní zařízení péče o děti v ČR, si Linet vybral cestu zřízení školky jako živnosti s ambicí do budoucnosti získat její akreditaci od Ministerstva školství. A pro neinvestiční část, kterou tvoří hlavně mzdy personálu, využil také financování ze strany Evropského sociálního fondu (konkrétně výzvy Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost). Celkový náklad na zřízení Linetky a její dvouleté fungování představuje přibližně 5 milionů Kč. Vybavení školky, včetně venkovní hrací plochy (jejíž zajištění je ze zákona povinné), stálo kolem 1.3 milionu Kč. Bez investičních nákladů a dotací zahrnujících mzdové náklady představují měsíční náklady na jedno dítě 5000 Kč.
V současné době v Linetce fungují dvě třídy – jedna pro děti ve věku 2-4 a druhá pro děti ve věku 5-7 let. Působí v ní pět pedagožek a, zjev u nás zcela neobvyklý, jeden pedagog. Školka má vzdělávací program zaměřený na individualitu dítěte a postupně bude nabízet i možnost orientovat se na techniku i těm nejmenším. Otevírací hodiny má školka přizpůsobené různým typům pracovní doby zaměstnanců a zaměstnankyň firmy, a sice 5:45-18:00. Kromě dětí zaměstnanců a zaměstnankyň Linetu, nabízí školka také možnost umístění i pro děti „zvenku“. Možnost poskytnout místa dětem, které nemají rodiče zaměstnané v Linetu, byl již předen stanovený cíl, a tím je posílení možností dostupnosti předškolního zařízení v blízkém okolí.
I když Michnová přiznává, že školku nebylo jednoduché zřídit a ani její udržení nebude snadné, protože „stát zatím příliš na firemní zařízení péče o děti připraven není“, zároveň dodává, že jí fungování Linetky dělá radost. Také pozitivní zpětná vazba od rodičů ukazuje, že podpořit slaďování práce a rodiny zaměstnaných takovouto cestou je smysluplné. Ředitelka Linetky, Jana Řeháková, vyzdvihuje fakt, že firemní školka přináší pozitivní společné prožitky dítěte a rodiče, které nejsou tak zřejmé u návštěvy školek obecních. A naši exkurzi ukončuje slovy o budoucích plánech: „Rádi bychom z Linetky udělali první technickou školku v České republice.“
|