|
Reakce Gender Studies na článek "Žena si vymyslela znásilnění kvůli pětistovce"
[ 23.4.2010, Kristýna Ciprová
Násilí > Znásilnění
]
Na aktuálně.cz vyšel 21. dubna 2010 pod značkou "red" článek "Žena
si vymyslela znásilnění kvůli pětistovce". Vzhledem k tomu, že
Gender Studies problematikou znásilnění zabývá, a vzhledem k síle médií
a jejich schopnost ovlivňovat veřejné mínění, jsme reagovali.
"V článku "Žena si vymyslela znásilnění kvůli pětistovce" se objevují snad všechny myslitelné příklady, jak bagatelizovat sexuální násilí/znásilnění a jak přesunout pozornost v neprospěch obětí znásilnění. Stačí se podívat na úvodní a závěrečnou větu, které čtenáři jednoznačně podsouvají tezi, že většina znásilnění se zakládá na falešném obvinění. Podle statistik se počet falešných obvinění pohybuje mezi 7 - 10 % z celkového počtu nahlášených znásilnění.
Problém ovšem spočívá v tom, že z celkového počtu znásilnění je jich nahlášena pouze desetina. Ostatní znásilněné osoby se bojí, že nahlášení k dopadení pachatele stejně nepovede, ale především se bojí reakcí okolí, které usoudí, že právě ten jejich případ opravdovým znásilněním nebyl. Jenže ono to není tak, že pravé" znásilnění probíhá pouze v noci, kdy vás přepadne neznámý pachatel. Dokonce to ani není tak, že když žena popije s mužem alkohol a domluví se na sexuálním styku za úplatu, a nakonec souhlas odepře, tak se o znásilnění přece nejedná. Jedná.
Jenže dokud budou média referovat o znásilnění v zajetí rozšířených mýtů a stereotypů, tak se situace příliš nezmění. Pro více informací doporučuji stránky stopznasilneni.ecn.cz, sekci Mýty a fakta, kde je možné dočíst se o znásilnění trochu víc."
|