|
Vlevo nahoře, vpravo dole: Janečkovi, U Půjčovny 4, Praha 1
[ 4.2.2005, Redakce F.cz
Kultura > Kultura a umění
]
Výstavní projekt Terezy Janečkové (studentky IV. ročníku AVU Praha, ateliéru Nová média II.) a Pavlíny Míčové (doktorandky FF MU Brno, oboru Film a audiovizuální kultura) je prezentován s podtitulem Vítejte na dobrodružné cestě obytným pralesem.
Výstava je otevřena do 27. 2. 2005, od středy do neděle od 14.00 do 19.00 hodin, v Centre for Central European Architecture, U Půjčovny 4, Praha 1.
Projekt je realitě věrnou i umělecky stylizovanou fotodokumentací interiéru domácnosti Janečkových. Je pokusem o přestěhování jejího ducha do veřejného výstavního prostoru. Mapovaná domácnost se se svým uspořádáním (zabydlením) interiéru zcela míjí s nastoleným diktátem současného trendového designu, prezentovaného v odborných architektonických periodikách i lifestylových magazínech. Vědomí výše uvedeného kontrapunktu tvoří ve výsledku provokující a zároveň otevřený dialog mezi pojetím prostoru soukromého-intimního (spontánně vytvářeného vlastními potřebami) a obrazu ideálního prostoru formálního a designového („vymodelovaného“ na základě vizí architektů a designérů).
Autory zdokumentovaná domácnost je bizarní svým až klaustrofobickým efektem, který je vytvořen neuvěřitelným zahlcením prostoru cennými i naprosto bezcennými předměty, jimiž se obyvatelé této domácnosti obklopují a které tvoří historii prostoru. Samotné předměty, které domácnost již také jaksi obývají a ovládají, se po léta v jednotlivých pokojích kupí do těžko uchopitelného a identifikovatelného pestrého obrazce-mozaiky, která ve výsledku ústí až v jakýsi psychedelický prostor, žijící si svou vlastní vzdor-identitou. Navzdory současných nastolených norem „funkčnosti, vyprázdněnosti a éry designových solitérů“, které propagují odborníci na bytovou problematiku.
O autorkách
Tereza Janečková
Studentka Akadenie výtvarných umění v Praze. Dosud samostatně vystavovala projekty Magnetické umění (Továrna-Magnety, Světlá Hora, 2002), Umělkyně bez příkras (Hustler, 2003) a Slovanská epocha (Divadlo Komedie, 2004), dále kolektivní 3 Pink (Divadlo Komedie, 2003), Tento měsíc menstruuji (Gallery Art Factory, 2004), Škola monumentální tvorby (Wortnerův dům, České Budějovice, 2004), Velký bazar (La Fabrika, 2004).
Pavlína Míčová
Doktorandka a přednášející na Ústavu filmu a audiovizuální kultury v Brně. Dlouhodobě spolupracuje s katedrou Gender studies FSS MU v Brně. V roce 2003 získala vědecké stipendium MŠMT. Publikuje odborné články v domácím i zahraničním tisku. Vystupuje na domácích i zahraničních seminářích a konferencích.
|