Zkušenosti ze studijního pobytu v Norsku a osnova Akčního plánu
Koordinátorovi akce občanskému sdružení FORUM 50% se podařilo vybrat 10 členek studijní cesty do Norska a s Norskem za Chartou za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích hned průnikem několika rovin.
1. Věková od 25 let do 59
2. Nadstranickost - bylo vybráno 8 žen napříč politickým spektrem /sešli se zástupkyně strany ODS, ČSSD, TOP09, KDU-ČSL, Strana Zelených, Věci veřejné a také bez stranické příslušnosti
3. Velikost obcí, které byly zastoupeny – od starostky nejmenší obce Ústeckého kraje až po náměstkyni primátora krajského města, 1 zástupkyně SMO ČR (Svazu měst a obcí), 2 zástupkyně nositele úkolu FORUM 50%.
Tímto výběrem vznikla akční skupina, která mohla pod vedením zkušených Norských lektorů učinit první kroky k plánování další práce v oblasti rovných příležitostí. Celá akce byla realizovaná díky podpoře SMO ČR a KS /partnerská organizace v Norsku/ a proběhla v termínu 17. 8. – 21. 8. 2009. Nejen z mého hlediska mohu konstatovat, že dlouhodobý projekt /cca 3 roky/ by měl větší efekt pro nově vytvořenou akční skupinu, mohly jsme si v praxi ověřit, že nezáleží na straně, kterou ženy zastupují, protože zájmy a cíle, které se snaží ženy dosáhnout, jsou společné. Norsko začalo uplatňovat princip rovnováhy již od 70. let minulého století. Můžeme se tedy poučit ze zkušeností této severské země.
Osnova akčního plánu v podmínkách obce.
I. Informovat o Chartě a popularizovat ji. Obec toto již naplňuje na Konferenci „Slaďování rodinného a pracovního života na úřadech veřejné správy“ pořádané 3. 9. 2009 za podpory MV ČR a Gender Studies získala obec Staňkovice „Zvláštní cenu poroty“ za propagaci Charty za rovnost žen a mužů na úrovni měst a obcí v České republice. V soutěži ÚŘAD ROKU půl na půl“ obsadila obec 5. místo ve své kategorii mezi obcemi do 500 obyvatel. V roce 2008 obec obsadila 7. místo v soutěži „Obec přátelská rodině“ pořadanou MPSV ČR..
II. Aktivizovat svazky obcí – kraj, mikroregion, Spolek pro obnovu venkova a Svaz místních samospráv k přijetí Charty jako prestižního dokumentu. Připravujeme článek do Deníku Litoměřicko, krajských novin a Zpravodaje vydávaného SPOVÚK, budeme informovat MAS České středohoří a mikroregion.
III. Implementovat Chartu v místních podmínkách obce. Obci byla dána možnost 2 pracovních míst a byla přidělena ženě a muži. Od roku 1992 vede obec starostka. V zastupitelstvu začala pracovat komise pro rodinu, kterou tvoří 3 ženy ve věku od 22 let, 35 let a 59 let. Obě mladší ženy jsou studentkami Univerzity J.E. Purkyně, fakulta Regionálního rozvoje a zajímají se o Gender v podmínkách našeho regionu, do dalšího jednání ZO provedou sběr dat o potřebách rodin v obci.
dne: 4.září 2009
Naděžda Černíková,
starostka Staňkovic
|