|
Nový projekt "Rozmanitostí proti šikaně"
[ 29.6.2009, Kristýna Ciprová, Gender Studies, o.p.s.
Partnerské vztahy > Partnerské vztahy, Rovné příležitosti > Rovné příležitosti
]
Homofobie společnosti nezřídka znesnadňuje život příslušníkům a příslušnicím LGBT (lesbické, gay, bisexuální a transgender) komunity. Co si pod homofobií představit? Homofobie zahrnuje nejen neopodstatněné obavy, ale také projevy nepřátelství vůči lidem s jinou než heterosexuální identitou. Výzkumy ukazují, že se míra homofobie snižuje na základě různých proměnných.
Postoje k LGBT komunitě mohou být mimo jiné ovlivněny vzdělávacími programy. Bohužel v rámci českého vzdělávacího systému jsou informace o jiné než heterosexuální orientaci vynechávány. Vyučující se tomuto tématu vesměs vyhýbají, nezačleňují jej do svých hodin. Nejen že je toto mlčení samo o sobě diskriminační, dále ale vytváří prostředí, ve kterém je pro mladé LGBT lidi obtížné otevřeně deklarovat svoji sexuální orientaci. Jinakost může být důvodem pro zesměšňování a šikanu ze strany vrstevníků a vrstevnic. Je proto zapotřebí téma homosexuality systematicky otevírat, ideálně formou, která je pro mladé lidi atraktivní.
Gender Studies se od července 2009 podílí na projektu "Rozmanitostí proti šikaně". V rámci tohoto projektu vytvoří skupina mladých lidí ze střední Moravy krátký film, kterým pokryje témata, která se k LGBT skupině váží. Vzhledem k tomu, že se film již ukázal jako vhodné médium při oslovování mladých lidí, bude součástí interaktivních přednášek, které bude Gender Studies nabízet středním školám, studentským a nízkoprahovým klubům. Smyslem přednášek je umožnit chybějící diskuzi, odstranit stereotypy a podpořit mladé LGBT lidi. Postoje k LGBT skupině ovlivňuje podle analýz i osobní zkušenost a přítomnost zástupce či zástupkyně LGBT skupiny v blízkém okolí. Přednášky by tedy měla vést dvojice: expert/ expertka na dané téma a zástupce/ zástupkyně dané menšiny ve věku oslovovaných skupin.
Projekt Rozmanitostí proti šikaně koordinuje Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva ve spolupráci s Gender Studies a STUD a je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
|