- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Apel na politiky a političky – neschvalujte vládu bez ministerského postu pro lidská práva a menšiny!

[ 9.4.2009, Česká ženská lobby Rovné příležitosti > Rovné příležitosti ]

Brigitte Triems, předsedkyně Evropské ženské lobby: „Institucionální mechanismy jsou zásadním nástrojem pro zabezpečení politiky rovných příležitost žen a mužů. Evropská ženská lobby doufá, že avizované kroky při sestavování nové vlády ČR povedou k posílení a zefektivnění činností, které jsou zásadní při prosazování práv žen a dosažení genderové rovnosti, především ve světle započaté spolupráce s ženskými organizacemi v rámci českého předsednictví.”

Členské organizace České ženské lobby jsou znepokojeny úvahou, že úřednická vláda vzniká bez postu ministra/ ministryně pro lidská práva a menšiny. Podle vyjádření premiéra v demisi Mirka Topolánka bude „agenda ministra/ ministryně pro lidská práva včleněna do působnosti předsedy vlády a řízena vládním zmocněncem pro lidská práva”. Z vyjádření není zřejmé, zda se jedná o přechodné opatření po dobu trvání dočasné vlády. Z předešlých zkušeností se domníváme, že tato změna nebude dočasná a že se zrušení ministerského postu stane trvalým řešením. Z vyjádření M. Topolánka není zřejmé, zda pod agendu zmocněnce pro lidská práva přejdou všechny stávající aktivity a jaká jim bude dána priorita, a zda budou zmocněnci k dispozici všechny stávající institucionální mechanismy, které měl k dispozici ministr pro lidská práva a menšiny. Domníváme se, že tímto naše politické špičky vysílají signál směrem k veřejnosti, že je pro ně prosazování lidských práv a boj proti diskriminaci okrajovou záležitostí. Neziskové organizace a zájmové skupiny působící v této oblasti tím ztrácí partnera pro diskuzi a prosazování společensky potřebných změn.

V situaci, kdy v České republice není přijat antidiskriminační zákon, kdy přetrvává problém s obtížnou vymahatelností práva, kdy neexistuje funkční (ani žádná jiná) koncepce začleňování skupin ohrožených sociálním vyloučením a systém sociální péče se potýká s velkými problémy, je naprosto nepřijatelné, aby pozice ministra/ ministryně pro lidská práva a menšiny zanikla. Naopak zůstává otázkou, zda by takto důležitá pozice měla i nadále být „bez portfeje“ a zda by nebylo načase se celým balíkem lidských práv vážně a koncepčně zabývat.

V kompetenci ministra/ ministryně pro lidská práva a menšiny je koordinace národních politik a aktivit v oblasti lidských práv: prosazování rovných příležitostí žen a mužů, integrace Romů, sociální začleňování, posilování práv zdravotně postižených, posilování práv dětí, odstraňování diskriminace napříč společností. Jde tedy o oblasti, které jsou společensky citlivé a potřebují jasnou politickou vizi a politický mandát. Situace je o to závažnější, že kvůli absenci antidiskriminačního zákona je Česká republika posledním členským státem Evropské unie, kde není možné účinně se bránit proti diskriminaci.

V oblasti dosažení genderové rovnosti tvoří kabinet ministra pro lidská práva a menšiny klíčový orgán koordinující prosazování politiky rovných příležitostí žen a mužů na všech úrovních. Většina evropských zemí, které berou politikou rovných příležitostí vážně, má ministra/ ministryni pro rovnost (Norsko), pro genderovou rovnost (Dánsko, Švédsko) či pro ženy (Velká Británie). Země s antidiskriminační legislativou mají nezávislý orgán pro rovnost (Equality Body). Česká republika nemá v současné době ani ministerský post pro rovnost, ani orgán pro rovnost, a nyní to vypadá, že nebude mít ani ministra nebo ministryni bez portfeje, který/ která bude prosazovat agendu (vyplývající jak z mezinárodních, tak českých závazků) rovných příležitostí jako jednu z prioritních oblastí. Česká ženská lobby se obává, že neobsazení postu ministra/ ministryně pro lidská práva a menšiny povede k oslabení institucionálního mechanismu pro politiku rovných příležitosti žen a mužů.

Brigitte Triems, předsedkyně Evropské ženské lobby, k důležitosti ministerského postu pro rovné příležitosti žen a mužů říká: „Institucionální mechanismy jsou zásadním nástrojem pro zabezpečení politiky rovných příležitost žen a mužů a Evropská ženská lobby doufá, že avizované kroky při sestavování nové vlády ČR povedou k posílení a zefektivnění činností, které jsou zásadní při prosazování práv žen a dosažení genderové rovnosti, především ve světle započaté spolupráce s ženskými organizacemi v rámci českého předsednictví.”

Členské organizace České ženské lobby apelují na politiky a političky, aby projevili politickou odpovědnost a nedopustili zánik postu ministra/ ministryně pro lidská práva a menšiny ani v dočasné, ani v žádné další vládě ČR.

Kontaktní informace:
Kristýna Ciprová: 777 222 826
E-mail: info@czlobby.cz
Webová adresa: www.czlobby.cz
 
Související linky:
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT