|
|
|
Výstava: Životy „těch druhých“ aneb osudy cizinek žijících v České republice
[ 19.1.2009,
Kultura > Kultura a umění
]
Chcete se dozvědět, jak se žije cizinkám v České republice?
Jak se jim žilo v zemi původu a co všechno musely opustit a co překonat, aby mohly žít ve svobodné zemi? Proč byly nuceny odejít ze svých domovů?
Jak se jim líbí v nové zemi? S jakými problémy se zde potýkají?
Navštivte výstavu, kterou pořádá Evropská kontaktní skupina (dále EKS).
Kdy: od 12.12. 2008 do 31.1. 2009
Kde: v zábavním centru v Praze na Černém Mostě.
Výstava otevírá návštěvníkům pohled do osudů jedenácti žen, které nalezly domov v České republice, a umožňuje jim tak dozvědět se více o každodenním životě v Kyrgyzstánu, Bělorusku, Afganistanu, Rusku, Ukrajině, Polsku a Japonsku. Výstava obsahuje úryvky z deníků, rozhovory a fotografie, které připravila jedna z autorek deníku Světlana Mazepina - fotografka a novinářka, která v roce 2003 získala azyl v ČR.
Hlavním tématem výstavy je život „tam“ a „tady“ – tedy vzpomínky na starou vlast a přivykání si na novou realitu v České republice. Jejím cílem je přispět k vytváření reálného mediálního obrazu o každodenním životě kulturně a nábožensky odlišných komunit žijících na území České republiky.
Zveřejněné příběhy vznikly na základě zpracování autobiografických deníků skupiny cizinek, které tyto ženy psaly v rámci výzkumného projektu EKS. Prostřednictvím jejich příběhů chceme zprostředkovat široké veřejnosti nový pohled na nelehký proces integrace cizinek do většinové společnosti.
Katalog výstavy s dalšími fotografiemi a příběhy žen si můžete zakoupit na výstavě nebo objednat emailem či telefonicky. Email:lucie.sidova@ecgnet.cz, tel:774 45 45 61.
Evropská kontaktní skupina v České republice, o.s. je nezisková organizace, která prosazuje rovné příležitosti mezi muži a ženami, bojuje proti rasismu a diskriminaci a mění zažité stereotypy a předsudky v ČR i v Evropě.
Tato výstava probíhá ve spolupráci s Městskou částí Praha 14 a byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a grantem Ministerstva kultury.
|
|
|
|