Syndrom odcizeného rodiče
[ 27.8.2008, Markéta Kovaříková
Partnerské vztahy > Rodina
]
Projekt SYNDROM ODCIZENÉHO RODIČE
Hlavní aktivity projektu: - podpora při zajišt´ování kontaktů dětí a rodičů, kteří se nacházejí ve složité porozvodové situaci, prostřednictvím individuálních konzultací - pořádání osvětových a informačních besed v mateřských a rodičovských centrech |
Dílcí aktivity: - monitoring pravomocných rozhodnutí vytipovaných pražských soudů v řízení o nezletilých dětech a jejich analýza - zasít´ování zúčastněných institucí |
V České republice se každoročně setkává s rozvodem nebo rozchodem svých rodičů kolem 30 až 40 tisíc dětí v nezletilém věku. V době, kdy se téměř každé druhé manželství rozpadá, vzrustá i množství soudních sporů o svěření dítěte do péče či úpravu styku s nimi. Tato situace je vysoce zátežová nejen pro děti a jejich rodiče, ale pro celou naší společnost.
Syndrom odcizeného rodiče se u nás rozšíril teprve v posledních letech, a to i přesto, že v Čechách má rozvodovost stabilně stoupající tendenci. Respektive projevy tohoto syndromu nebyly jednoznačně spojovány s rozvodem a rovnež jim nebyla pripisována zdaleka taková důležitost jako dnes. Celá problematika souvisí také s transformací rozvodové i rodinné politiky. Děti se tak často dostávají do nezávideníhodné pozice na úrovni majetku, který rodiče mnohdy používají jako prostředek k boji proti bývalému partnerovi.
Odhaduje se, že tento jev postihuje v České republice ročně kolem 7.000 dětí, počet popuzených dětí kolem 15.000 dětí, což je téměř polovina dětí každoročně rozvedených rodin.
Možná jste se již i vy setkali s pojmem odcizení v rodině. Dlouhodobé prožívání konfiktu je i pro dospělého člověka velkou záteží. Pro dítě, které je na rodičích závislé a v konfiktu rodičů navíc bez dostatečné rodičovské ochrany, to predstavuje velmi ohrožující situaci. Potřebuje ji nějak “přežít” a alespoň se vyhnout neustálému prožívání konfiktu. Kompenzační schopností dítěte mohou být individuálně odlišné, stejně jako atmosféra v jednotlivých rodinách. Samozřejmě také záleží na věku a zralosti dítěte, možnosti dalších opor pro díte v širší rodině či přirozeném sociálním prostředí.
Záměrem projektu je prevence a náprava negativních důsledků syndromu odcizeného rodiče způsobeného nejčastěji vysoce konfiktními rozvodovými spory.
Projekt reaguje na dlouhodobou míru rozvodovosti v ČR, jejímž hlavním projevem je syndrom odcizeného rodiče (Parental Alienation Syndrome).
Cílem je zefektivnit rešení takových sporu za i sítě odborníků a prostřednictvím osvěty, vzdělávání předcházet poškozování práv dětí i rodičů a posilovat vzájemné rodinné vazby.
Doba trvání projektu: duben – prosinec 2008
Kontaktní osoby: Mgr. Markéta Kovaříková, koordinátorka projektu e-mail: marketa.kovarikova@helcom.cz
Helena Kunstová, sociální pracovnice – lektorka/konzultantka e-mail: helena.kunstova@helcom.cz
Kontakt:
Český helsinský výbor, Štefánikova 21, Praha 5
Tel: +420/220 515 188 http://www.helcom.cz
|