|
Výstava : Životy "těch druhých" aneb Osudy cizinek žijících v České republice.
[ 22.8.2008,
Multikulturně > Ženy ve světě
]
"V emigrantském prostředí se lidé projevují různě. Jednu věc jsem pochopila velmi rychle -- ženy jsou daleko přizpůsobivější, a muži, pokud nemají nějakou oporu, která by je držela, jdou rychle ke dnu, poddávají se, což se projevuje v alkoholismu, ve vyhledávání podřadnější společnosti, než na jakou byli zvyklí, a bohužel, vím i o případu sebevraždy. Chytří, v předchozím životě inteligentní muži spojují svůj život s primitivními, vulgárními ženami -- protože to je způsob, jak se mohou cítit žádaní, ve vyšším postavení, sociální deprivaci si kompenzují sexuálním uspokojením."
Toto je úryvek z deníku, který psala Jana z Běloruska.Více se o životě Jany a dalších ženách žijících ( některých nuceně) v emigraci dozvíte na výstavě, kterou pořádá Evropská kontaktní skupina v ČR (dále EKS).
Výstava bude obsahovat citace z deníků a fotografie žen cizinek, které připravuje jedna z autorek deníku Světlana Mazepina (fotografka, novinářka, emigrovala v roce 2000).
Hlavním tématem výstavy je život "tam" a "tady" -- tedy vzpomínky na starou vlast a přivykání si na novou realitu v České republice.
Výstava bude zahájena 1.10.2008 v Galerii 14 na Praze 14. Do konce roku 2008 by měla navštívit další česká města, jako např. Brno a Teplice.
Cílem výstavy a celého projektu je přispět k vytváření reálného mediálního obrazu o každodenním životě kulturně a nábožensky odlišných komunit žijících na území České republiky.
Výstava má na základě fotografií a literárně ztvárněných životních příběhů přiblížit návštěvníkům/icím životní osudy žen, které nalezly svůj domov v cizí zemi a seznámit je s kulturou zemí jejich původu.
Zveřejněné autentické příběhy vznikly na základě zpracování autobiografických deníků žen cizinek, které tyto ženy psaly v rámci výzkumného projektu EKS. Cílem citací z deníků je zprostředkovat široké veřejnosti nový pohled na nelehký proces integrace do většinové společnosti.
Výstava byla nápadem jedné z autorek deníku a spolu s ostatními ženami se podílí i na její přípravě.
."Oslovené ženy reagovaly na výzvu napsat o svém životě a jednotlivých tématech pozitivně.", říká Anetta Riglová, sociální pracovnice, která s autorkami deníků spolupracovala. "Byla pro ně důležitá ta skutečnost, že se zajímáme o jejich názory, zkušenosti a životní příběhy. Jak popisovaly, bylo to pro ně projevem rovnosti -- také na jejich "hlasu" zde záleží, mohou být účastny na utváření podmínek, ve kterých žijí. Bylo to také ale vyjádření úcty k nim, jako expertkám, které mají "co říci" a své zkušenosti mohou nabídnout druhým."
Evropská kontaktní skupina v České republice, o! .s. je n ezisková organizace, která prosazuje rovné příležitosti muži a ženami, bojuje proti rasismu a diskriminaci a mění zažité stereotypy a předsudky v ČR i v Evropě.
Kontaktní osoba:
Lucie Šídová
Telefon: 774454561
E-mail: lucie.sidova@ecgnet.cz
|