- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Den otců v pražské ZOO aneb Být otcem. Zn: aktivně

[ 31.7.2008, Gender Studies, o.p.s. Partnerské vztahy > Rodina ]

Zveme Vás 2. srpna do ZOO Praha, abychom společně oslavili 33. narozeniny emu australského – Taťuldy a s tím i Den otců v ZOO. V 11:00 hodin bude v bezprostředním okolí Divadélka Archa v dolní části ZOO slavnostně otevřen nový výběh lidských mláďat a začne soutěž „TATÍNKEM NA 30 MINUT Zn. AKTIVNĚ“. Ten návštěvník / muž, který dokáže nejlépe, nejkreativněji a nejvtipněji zabavit cizí lidské mládě, které mu bude přiděleno losem (samozřejmě pod přísným dozorem mnoha porotkyň) a společně s ním splní všechny připravené úkoly, si sebou domů odnese cenu od sponzora dne – Velkopopovického Kozla. Všichni tátové mají tento den vstup do ZOO zdarma.

Pozvánku na den otců si stáhněte zde.

Kdo je aktivní otec?

Takový muž, který své otcovství nezakládá na tom, kolik peněz přinese do rodiny a jak dlouho proto stráví v práci, ale na tom, kolik času prožije se svým dítětem, na tom, že ví, co obnáší výchova i každodenní péče.

V ČR s narozením dítěte výrazně klesá zaměstnanost žen

Narození dítěte představuje nezvratitelnou ztrátu kontaktu s pracovním trhem, tj. zvyšuje riziko nezaměstnatelnosti žen, snižuje šanci na kariérní postup, prohlubuje platové rozdíly mezi muži a ženami. Rozdíl míry zaměstnanosti žen ve věku 20-50 let s dětmi a bez dětí (ve věku 0-6 let) představuje skoro 40 procent - tento údaj je nejvyšší v EU (v evropském průměru se uvedený rozdíl pohybuje kolem 14 %) (Křížová, Vohlídalová, SoÚ AV 2007).

Muži na rodičovské dovolené

ČR: počet mužů pobírající příspěvek v rodičovství sice nepatrně stoupá, ale stálé činí pouze cca 1,3 %.

Švédsko: Cca 80 % mužů čerpá rodičovskou dovolenou v rámci otcovské kvóty, celou rodičovskou dovolenou čerpalo v r. 2006 19 % mužů. Za zmínku stojí, že švédští muži si berou volno určené k opatrování nemocného dítěte z více než 40 %.

Slovinsko: 72 % otců využije alespoň část patnáctidenní otcovské dovolené (průměrně 8 dní), následných 75 dní otcovské dovolené s paušálním příspěvkem nárokuje 9 % otců (dle statistiky z roku 2004). Celou rodičovskou dovolenou čerpali v roce 2004 2 % otců.

Island: Volno na dva měsíce si bere 82 % mužů a na celé tři měsíce, jež kvóta ukládá, 76 % mužů.

Zahraniční praxe jednoznačně ukazuje, že pouhá možnost čerpat rodičovskou dovolenou není při stávajícím nastavení společnosti dostatečnou motivací k tomu, aby se muži aktivně zapojovali do péče o děti. V mnoha státech proto přistupují k proaktivním opatřením:

► daddy month/s - Jde o zavedení povinného měsíce/měsíců pro „druhého rodiče“, tzn. zpravidla pro otce, v rámci rodičovské dovolené a povinných dní („daddy days“) v souběhu s mateřskou dovolenou.

► výše příspěvku odvozená ze mzdy - Příspěvek pro rodiče je odvozován z výše předchozí mzdy, mj. proto, aby narození dítěte nepředstavovalo pro rodinu příliš velkou změnu životního standardu.

► kratší rodičovská dovolená - Příliš dlouhá doba strávená na rodičovské dovolené představuje zpravidla obtíže při návratu rodiče na pracovní trh, nehledě na to, že vyšší dávky během rodičovské dovolené (viz výše) jsou možné jen v případě, je-li nárok na pobírání příspěvku relativně krátký.

► flexibilita - Možnost zvolit tempo a zároveň výši čerpání, rozložit dobu čerpání i do pozdějšího věku dítěte (do tří až osmi let) a co nejjednodušší a nejširší kombinovatelnost s přivýdělkem, dají rodičům příležitost zvolit tu variantu, která půjde nejlépe sladit s jejich pracovním životem.

► funkční systém kvalitních zařízení a způsobů péče o děti - Mají-li se rodiče vracet na pracovní trh, musí existovat vhodná zařízení péče o děti a to jak standardně v mateřských školách a jeslích, tak pomocí vhodných alternativ v souladu s kulturními specifiky a tradicemi (např. domácí školky, rodičovská centra, firemní jesle/ školky apod.).

► následná péče - Je nutné, aby bylo i mužům maximálně umožněno pečovat o děti i mimo rodičovskou dovolenou ve vyšším věku dítěte, tj. v nemoci (např. umožnit neomezené střídání rodičů v péči o nemocné) apod.

Větší zapojení mužů do péče o dítě napomáhá prolínání doposud podle pohlaví stereotypně rozdělené veřejné a rodinné sféry, smazává se hierarchizace mužského a ženského světa.

Den otců je součástí projektu Půl na půl – rovné příležitosti žen a mužů, který je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT