|
Rovnováha, aneb Jeden hot a druhý čehý – naučte se řídit spřežení svého života
[ 30.6.2008, Alena Králíková, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
…tak zní hlavní téma letního dvojčísla časopisu HR forum. Co si pod tím představit? Určitě vás napadne slaďování osobního, rodinného a pracovního života a různé programy, které mohou zaměstnavatelé zavádět – nejen ve prospěch zaměstnanců a zaměstnankyň, ale v první řadě v zájmu vlastní konkurenceschopnosti, udržitelnosti a přilákání těch nejlepších „lidských zdrojů“ do svých řad. Nebo vám na mysli vyvstane obecnější koncept: rozdělení času tak, aby vedle profese zbýval člověku i čas na další rozvoj a vzdělávání, koníčky a přátele. Za zvážení stojí také zvládání stresu a povinností tak, abychom za nimi dokázali zavřít dveře a nedovolili jim ovládnout i náš soukromý život…
Všem těmto úhlům pohledu je v letním čísle věnována pozornost a pochází z pera různých autorek a autorů – jejich vnímání rovnováhy života je různorodé, stejně jako profese, v níž působí. A tím jsou jejich příspěvky ještě cennější. Ani rozhovor v rubrice Profesionál se nevzdaluje od tématu rovnováhy pracovního a soukromého pólu života – tentokrát z pohledu ženy, která nepůsobí v „typicky ženském“ byznysu. Marcela Hrdá je totiž vrchní ředitelkou pro Neletecký provoz, služby a transformaci ve Správě Letiště Praha, s.p. V rozhovoru se můžete přesvědčit, že je inspirativní osobností nadšenou svou prací, ale zároveň ženou, která zná cenu volného času.
Dalo by se říci, že téma rovných příležitostí tvoří pomyslnou nit, jdoucí napříč celým letním číslem. V dalším z rozhovorů – tentokrát v rubrice Rozvoj – se k diverzitě a inkluzi vyjadřuje Denis Leclerc, profesor na Thunderbird School of Global Management se sídlem v Arizoně. Jeho slova jsou vůbec velmi zajímavá: zmiňuje podobnosti žen a mužů v přístupu k vyjednávání, hovoří o důležitosti mezikulturní komunikace, ale neopomíná zdůraznit nedostatek ticha – či chcete-li mlčení – v naší společnosti.
Ještě tři články stojí v souvislosti s tématem časopisu za zmínku – ten od Any Lužaić, který se věnuje legislativním možnostem zavádění alternativních pracovních úvazků, rozhovor s Lenkou Svobodovou o mobbingu, a text vycházející z projektu Třetí kariéra, který se zaměřuje na potenciál skupiny lidí nad 50 let věku.
Nelze však opomenout ani další témata: v časopise se mj. dozvíte více o koučinku, interim HR managementu, interním prodeji a jeho specificích, či pracovním trhu v Číně. Budete si také moci přečíst zajímavé průzkumy, tipy na knihy a webové stránky nebo zajímavé názory a zkušenosti diskutujících u dvou kulatých stolů: jeden se týkal souladu vlastního přesvědčení s konáním zaměstnavatele, druhý pak auditů ve veřejné správě.
Omezené množství výtisků HR Fora, které vyjde 10.7.2008, bude k dispozici v knihovně Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 (otevřeno každou středu 12-16). Objednat lze i prostřednictvím e-mailu na office@genderstudies.cz.
|