Porozumět situaci azylantů a azylantek
[ 30.6.2008, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Rovné příležitosti
]
Jaké životní zkušenosti vedou azylanty a azylantky k tomu, aby vycestovali ze své vlasti a pokoušeli se začít nový život v často zcela neznámé kultuře? S jakými problémy se potýkají? Jaké mají názory na naši zemi? A hlavně – co všechno můžeme my sami udělat pro dobré soužití s lidmi, kteří k nám přicházejí obvykle ve velmi tíživé osobní situaci?
Na všechny tyto otázky se s kulturní i genderovou citlivostí pokouší odpovědět tým Evropské kontaktní skupiny. Ke spolupráci byli přizváni nejenom samotní azylanti a azylantky, ale i úřady práce; využity byly i přínosné zkušeností ze zahraničí. Na závěr společného díla nyní vychází publikace Diskriminace azylantů a azylantek v ČR z genderové perspektivy, kterou můžete číst jako učebnici multikulturního soužití i jako napínavý příběh ze současnosti. Záleží na každém z nás, jak to nakonec dopadne...
Ukázky z publikace
„Já nevím, možná oni mají právo proti teroristi, ale oni aby nebrali všechny lidi najednou. Oni už berou všechny lidi najednou. Každý má jako černý vlasy, tak to je terorista. To není správné. Každý Mohamed není terorista…, aby brali jako, že člověk je člověk, jo, nekoukali na jméno, jako jestli Mahomed je nebo Alexandr, aby to brali člověk jako člověk.“
Salim, Sýrie (str. 14)
Chování majority vůči cizincům a cizinkám se často zakládá na stereotypním uvažování a z něho plynoucích předsudků vůči skupině či jedinci. Jsou stírané individuální vlastnosti a možnosti jedince, nezohledňuje se jeho identita (str. 14).
Situace, kdy se člověk rozhodne opustit svou zemi a v jiné požádat o mezinárodní ochranu, je provázena silnými tzv. „PUSH“ faktory. Jde o vlivy, které působí na rozhodnutí ve směru „vytlačení“ ze země původu. V případě nucené migrace hrají tyto faktory mnohem větší roli než faktory „PULL“, tedy ty vlivy, které v cílové zemi naopak přitahují. „PUSH“ faktory lze též označit za příčiny odchodu ze země (str. 19).
Doporučení: Přečtěte si něco o kultuře země, ze které lidé, s nimiž se stýkáte, přicházejí. Zjistěte, proč sem přicházejí, jaká je jejich životní situace (str. 15).
Více informací o projektu Diskriminace azylantů a azylantek a dalších aktivitách Evropské kontaktní skupiny naleznete na internetových stránkách www.ekscr.cz.
|