Prezidentské veto antidiskriminačního zákona komplikuje ochranu před diskriminací a v uvažování nad tímto problémem nás vrací o několik let zpátky
[ 16.5.2008, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Rovné příležitosti
]
"Zákon neobsahuje nic, co by bylo pro české právo zásadně nové. Většinu věcí, které jsou v zákoně uvedeny, již obsahují stávající právní normy. Pokud některé naše zákony nejsou dostatečné, nebo jsou v praxi neúčinné a nebo v nich něco dílčího chybí, lze věc napravit novelizací konkrétního zákona nebo eventuálně přijetím konkrétního zákona nového," napsal dnes ve svém zdůvodnění vetování antidiskriminačního zákona Václav Klaus.
„Prezident svým postojem zvyšuje toleranci vůči diskriminačnímu jednání v českém prostředí a tím výrazně ztěžuje postavení diskriminovaných osob,“říká Alexandra Jachanová Doleželová, projektová manažerka Gender Studies, o.p.s.
Důsledky:
► Nevznikne speciální antidiskriminační oddělení pod kanceláří veřejného ochránce práv – což omezuje možnosti diskriminovaných osob při hledání právní pomoci. V současné době právní poradenství poskytují především specializované neziskové organizace, které se ale potýkají s nedostatkem financí a jejichž existence zpravidla není podporovaná krajskými úřady ani státem.
► Vzniká nejistota, že ani v budoucnu antidiskriminační zákon nevznikne a antiiskriminační legislativa zůstane roztříštěna do mnoha jednotlivých zákonů, což způsobuje složitější obranu proti diskriminaci. ► V pracovněprávních vztazích stále přetrvává legislativní vakuum, protože Zákoník práce na neexistující antidiskriminační zákon odkazuje. I když antidiskriminační zákon v mnohých ohledech neodpovídá evropské legislativě a dostatečně neochraňuje oběti diskriminace, i tak je důležitým krokem nejen k efektivní legislativní úpravě a k šíření myšlenky, že „DISKRIMINOVAT NENÍ SPRÁVNÉ“.
|