- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Pravidlo krajských voleb: žena jako výjimka

[ 4.11.2004, Alena Králíková Rovné příležitosti > Politika ]

Letošní rok je svým způsobem rokem voleb a tak se po těch evropských konají 5. a 6. listopadu volby do krajských zastupitelstev. Vzhledem k nepříliš veselé bilanci současného nulového zastoupení žen mezi hejtmany (ze 14 hejtmanů není ani jediná žena), jsme se zaměřily na to, jak jsou ženy reprezentovány na kandidátkách alespoň některých stran a jak si celkově vedou kraje.

Podobně jako ve volbách do Evropského parlamentu nominovali na své krajské kandidátky nejvíce žen Zelení (34%), ostatní strany pak už nedosáhli ani 30% zastoupení žen: Evropští demokraté (25%), Unie svobody (23%), ČSSD a KDU-ČSL mají svorně 20%, a ODS se shodlo s KSČM na 18% žen.

Podíváme-li se na jednotlivé kraje, je obraz České republiky a respektu k „ženskému hlasu“ ze strany mužů-politických souputníků žen následující: vede Jihomoravský kraj (29%), těsně za ním jsou kraje Moravskoslezský (28%) a Jihočeský (27%), a tři kraje - Liberecký, Ústecký a Plzeňský - se pak sešly na poměru 26% žen na kandidátních listinách. Těsně za nimi je Olomoucký kraj (24%), Zlínský (23%) a Karlovarský (21%). Hranice 20% ještě naplnily kraje Pardubický a Středočeský. Nedosáhly na ni ale kraj Královehradecký (18%) a
Vysočina (14%).

Je sice velmi pozitivní, že některé strany daly příležitost více ženám, bohužel se ale i letos potvrzuje staré známé pravidlo, že ženy nemají příliš velkou šanci dostat se do první desítky. Většinou jsou na méně populárních místech a možnosti, že by snad byly zvoleny, příliš nemají. Samozřejmě existují výjimky, ale těch je jako šafránu.

Stačí podívat se na jednotlivé kandidátní listiny a spočítat ženy na prvních pozicích. Není to nijak vyčerpávající: projdete-li si kandidátky ODS, ČSSD, Evropských demokratů, Unie svobody, Zelených a KSČM dojdete k celkovému počtu 8 žen jako „jedniček“ v celé České republice. Konkrétně jsou na tom jednotlivé vybrané strany takto: Evropští demokraté (3 ženy – v Plzeňském, Jihočeském a Olomouckém kraji), ČSSD (2 ženy – v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji), Unie svobody (žena v Olomouckém kraji), Zelení (žena v Moravskoslezském kraji) a KSČM (žena na 1.místě v Plzeňském kraji). Na první místa kandidátních listin ODS se nedostala ani jediná žena: z volebních bilboardů ODS, které jsou zveřejněné na stránkách strany, se tak na nás usmívají pouze muži…

Bylo by proto asi příliš odvážné věřit, že by snad alespoň někteří současní hejtmani mohli být nahrazeni na své pozici ženou. I když optimismu a preferenčních hlasů není nikdy dost…

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT