- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Perspektivy žen na trhu práce

[ 31.3.2008, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Ženy na trhu práce: realita a perspektivy je název nejnovější publikace vydané Gender Studies, o.p.s. Na sborníku se autorsky podílela řada českých i zahraničních odbornic zabývajících se různými aspekty trhu práce a jejich vlivem na situaci žen. Předkládané informace se týkají především České republiky a dalších zemí v nejbližším geografickém regionu. Cílem je kritické zhodnocení dosažených výsledků v podpoře rovného zacházení a upozornění na přetrvávající či skryté problémy, které ovlivňují možnosti žen v souvislosti s placeným zaměstnáním.

Prvním příspěvkem je studie Ewy Lisowske z Varšavské ekonomické univerzity. Věnuje se srovnání situace v Česku, Polsku a na Slovensku s ohledem např. na míru nezaměstnanosti, účast žen v terciárním vzdělávání či jejich zastoupení v manažerských pozicích. Následuje článek, který s využitím prezentací na konferenci Perspektiva žen na trhu práce (Praha, říjen 2007), zpracovala Helena Skálová. Zaměřuje se na témata jako postavení žen na trhu práce, flexibilní uspořádání pracovní doby a informační a komunikační technologie. V návaznosti na ni se Alexandra Jachanová Doleželová věnuje doposud nepříliš známému konceptu flexibilní jistoty, tzv. flexicurity. Marie Valentová analyzuje dopady přerušení účasti na trhu práce z důvodu péče o děti na kariéru žen. Radka Dudová popisuje diskurzy spojené s mateřstvím a zabývá se kulturními normami „dobré matky“. Kairi Talves představuje estonský výzkum flexibilních pracovních modelů a rovnováhy pracovního a soukromého života. Alice Červinková s Marcelou Linkovou zkoumají souvislosti postavení žen ve vědě a zabývají se jejich kariérními možnostmi. Monika Bosá odhaluje genderové stereotypy, které se ve slovenských médiích ukrývají za proklamace o rovných příležitostech žen na pracovním trhu. Jasna A. Petrovic hovoří o výsledcích jednoho z prvních průzkumů postavení žen angažovaných v evropských odborových hnutích a postojích odborů k diskriminaci. Heike Jensen se zabývá pracovní silou žen v informační společnosti a klade důraz na kontext ženských lidských práv tak, jak je definují mezinárodní úmluvy.

Publikace Ženy na trhu práce: Realita a perspektivy vyšla v projektu Připraveni na gender mainstreaming – citlivé překonávání hranic s ohledem na gender, který je podpořen Evropskou unií a zapojuje partnery z Polska, Rakouska, Česka a Německa a za finanční podpory Heinrich-Böll-Stiftung, zastoupením ve Varšavě. Výtisky je možné si vyzvednout v knihovně Gender Studies nebo objednat na emailu office@genderstudies.cz, k dispozici je i verze v anglickém jazyce.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT