- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
„Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy“ aneb Stipendia L’Oréal pro ženy ve vědě předána

[ 2.2.2008, Alena Králíková Rovné příležitosti > Rovné příležitosti ]

22. ledna 2008 byla v národním stipendijním programu mezinárodního projektu podpory žen pracujících ve vědě For Women in Science předána již podruhé Stipendia L‘Oréal ČR pro ženy ve vědě.

Oceněnými stipendistkami se staly:

Doc. MUDr. Marta Kalousová, Ph.D., která pracuje v Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. Ocenění se jí dostalo za odbornou práci na téma netradičních markerů onemocnění srdce a cév u pacientů se selháním ledvin léčených hemodialýzou. Ve svém projektu plánuje zavedení nových molekulárně biologických a biochemických metod, studium dalších markerů a hodnocení jejich významu v prognóze nemocných.

Mgr. Jana Roithová, Ph.D., která působí na Katedře organické a jaderné chemie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Projekt, s nímž uspěla, se soustředí na experimentální studium reakcí různě velikých uhlovodíkových dikationtů s methanem v provázanosti na mezinárodní kosmickou misi na Titan, měsíc Saturnu (mission Cassini-Huygens). Předpokládá se, že podmínky na Titanu a složení jeho atmosféry by se mohly do určité míry podobat podmínkám na Zemi před vznikem života a právě jedním z prvních výsledků mise bylo spektrum ukazující složení ionosféry Titanu, které prokázalo zastoupení širokého spektra uhlovodíků.

Třetí oceněnou je RNDr. Petra Šauli, Ph.D.,  působící v Oddělení aeronomie v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Cílem jejího projektu je popsat prostorový a časový charakter chování  ionosféry ve středních šířkách. Motivací tohoto projektu je stálá potřeba ionosférické předpovědi. Detailní znalost vlastností ionosférických charakteristik zlepší předpověditelnost chování systému v daném časovém rozsahu.

Večer proběhl – podobně jako v loňském roce – za účasti předsedy Akademie věd ČR prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc., Ing. Pavla Škody, vedoucího tajemníka České komise pro UNESCO, a generálního ředitele společnosti L‘Oréal Česká republika Jean-Charlese Bondyho.

Předsedkyně odborné poroty prof. RNDr. Helena Illnerová, CSc. ocenila všech 26 přihlášených vědeckých prací mladých badatelek, z nichž některé byly dle mínění porotců na opravdu špičkové světové úrovni.

For Women in Science, projekt podporovaný UNESCO, je konkrétním závazkem společnosti L‘Oréal prosazovat ženy ve vědeckém výzkumu a podílet se na vytváření nových vědeckých profesionálních drah žen po celém světě.

Další informace k mezinárodnímu programu jsou dostupné na www.forwomeninscience.org, informace k českému ocenění jsou na www.prozenyvevede.cz.

 

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT