|
Tipy pro výběrové řízení
[ 31.1.2008, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Chcete uplatňovat rovné příležitosti ve výběrovém řízení? Možná váháte, kde začít a na co se zaměřit... Zde naleznete základní otázky, které je třeba si položit a klíčové principy, jež je vhodné dodržovat.
Otázky pro zaměstnavatele:
Proč některé skupiny osob nežádají o zaměstnání (žádají velmi málo)?
Byli zástupci/zástupkyně takových skupin nějak dotazováni na důvody, proč se o nabízené pozice nezajímají či se na ně nehlásí?
Proběhly aktivity na podporu málo zastoupených skupin? S jakým výsledkem? Pokud byly neúspěšné, došlo k reflexi a návrhu dalšího postupu?
Principy férového náboru a výběru zaměstnaných:
- inzerovat co nejširší způsobem, vyhledávat média, která oslovují specifické skupiny (ženy, starší osoby, osoby se zdravotními omezeními aj.)
- v inzerci zdůrazňovat dodržování rovných příležitostí, připravovat kampaně jako součást pozitivní akce oslovující málo reprezentované skupiny, zdůrazňovat zájem o vytvoření rozmanitého pracovního týmu
- organizovat cílený nábor absolventů a absolventek
- nabízet pružné pracovní podmínky, které umožňují slaďování osobního a pracovního života (týká se rodičů, ale i lidí, kteří chtějí například dále studovat, osob, pro které je plný úvazek příliš únavný, či těch, kdo pečují o nemocné členy rodiny...)
- neuzavírat možnost obnovení plného pracovního úvazku pro ty, kdo aktuálně působí ve flexibilním pracovním režimu
- standardizovat průběh výběrového řízení, pořizovat záznam a vyhodnocovat průběh výběrového řízení z hlediska rovných příležitostí
- proškolit výběrové komise v oblasti rovných příležitostí, úzce spolupracovat mezi oddělením pro lidské zdroje s danými odděleními nabízejícími volné pozice
Zdroje:
Equality Comission for Northern Ireland: http://www.equalityni.org
Excellence Gateway: http://excellence.qia.org.uk
Onrec.com: http://www.onrec.com
Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR, http://rovneprilezitosti.ecn.cz
Velíšková, H., Rovné šance jako konkurenční výhoda, Gender Studies, 2007
|