Inspirace z Německa: příplatek na péči o děti
[ 30.11.2007, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Jednou z variant podpory slaďování pracovního a osobního života je příspěvek zaměstnavatele na péči o dítě. Vstřícnost rodinným povinnostem je sama o sobě výhodná pro zaměstnané i zaměstnavatele. Zaměstnanci i zaměstnankyně mají možnost skloubit práci s rodinnými povinnostmi, zaměstnavatelé neztrácejí kvalifikovanou pracovní sílu a podporují motivaci stávajících pracovníků a pracovnic. Ideálním případem je, když oboustranné úsilí podpoří finančním zvýhodněním i stát, jak to bylo zavedeno ve Spolkové republice Německo.
Kdy příplatek nepodléhá odvodům daně a sociálního pojištění? - Dítě ještě není školou povinné a je o něj pečováno ve školce nebo podobném zařízení mimo domov (zvýhodnění se tedy netýká péče chůvou).
- Příplatek je poskytován navíc ke smluvené mzdě.
- Nezbytné je disponovat dokladem o zaplacení odpovídající péče.
- Podpora se týká pravidelné péče, ne nárazového hlídání v případě nouze, které podléhá běžnému zdanění.
Rozhodně se vyplatí příplatek vyzkoušet: zaměstnavatel ušetří na své části odvodu sociálního zabezpečení, zaměstnanec/zaměstnankyně na sociálním pojištění i daních. Příplatek je zajímavou alternativou ke zvýšení platu. I menší příspěvky (ve výši 20 – 50 Eur) se již rodičům vyplatí. I příspěvek na péči v jiných případech může zaměstnavatel pro daňové účely uplatnit jako provozní náklad.
V České republice se o podpoře podnikových školek prostřednictvím daňových výhod též uvažuje, na konkrétní výsledky si však ještě počkáme.
Zdroje:
Betriebliches Engagement in der Kinderbetreuung:
www.bmfsfj.de
Der Kinderbetreuungskostenzuschuss und die neuen Regelungen zur steuerlichen Absetzbarkeit von Kinderbetreuungskosten:
http://www.mittelstand-und-familie.de
|