- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Když se setkáte s odporem...

[ 31.8.2007, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Rozpoznali jste ve svém okolí nespravedlnost a chcete přispět k prosazování rovnosti. Ale... dříve nebo později narazíte na skupiny i jednotlivce, kteří kladou odpor za každou cenu. Nebo jenom říkají, že vás podporují, ale prakticky se k žádné změně nemají.
Publikace Facing Resistance (Jak čelit odporu) zkušeného švédského týmu Nordström, Simonsson a Humble vám pomůže porozumět důvodům, proč se někteří lidé brání prosazování rovných šancí a nabídne vám způsoby, jak konstruktivním způsobem neshody řešit.

Znamená genderová rovnost, že všichni mají dělat totéž?

V jádru odporu často bývají předsudky, o nichž je třeba mluvit. Princip rovnosti nepředstavuje požadavek stejných vlastností a chování. Souvisí se zajištěním stejných práv a životních příležitostí pro jednotlivce. Rovnost se nepozná pouze z rovnoměrného zastoupení žen a mužů - důležitý je například podíl na rozhodování, status jednotlivých pracovních pozic, platová politika a rozvoj kompetencí. Překvapivě často se stává, že zatímco ženy stráví příjemný tematický den diskusemi o zdraví, muži jdou na manažerský trénink, který posune kupředu jejich kariéru.

Za nerovnosti jsou zodpovědní muži i ženy - i z toho důvodu by o změny měli usilovat společně. Mluví-li se o rovných šancích, mají mnozí tendenci sklouznout do individuální roviny: "v mém životě to funguje tak a onak, vše je v pořádku". Je ale na místě si uvědomit, že některé bariéry představují součást společenské struktury: nelze se spoléhat jen na indivudální rozhodnutí jednotlivce, byť je pocit osobní svobody samozřejmě klíčový.

Mám pocit, že jsem neviditelná

Mezi základní techniky dominance patří:
- zneviditelňování druhých
- zesměšňování
- zamlčování informací
- dvojitý trest (aneb "cokoliv uděláte, je špatně").

Jak se takovým vzorcům chování preventivně bránit? Dbejte na to, aby se každý mohl vyjádřit a dostal prostor pro připomínky. Respektujte druhé. Poskytujte informace. Poukažte na to, že někdy může být více variant, které jsou srovnatelně dobré. Jednoznačně se přihlaste k etickým normám a podpořte ty, kdo se stali obětmi dominantního chování a mají tendenci vinit sami sebe.

Genderová rovnost není zastaralým tématem, přežitkem z dob pálení podprsenek nemajícím v dnešní době opodstatnění. Přemýšlejte o tom a diskutujte. Rovnost se týká nás všech…

Nordström, S., Simonsson, C., Humble, D. (2007). Facing Resistance - managing gender mainstreaming in organisations. Östersund, Jämtland's County. Publikace je k vypůjčení v knihovně Gender Studies, o.p.s.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT