- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Koordona – koalice organizací proti domácímu násilí zahajuje odbornou webovou diskuzi k problému nazývanému syndromem odcizeného rodiče

[ 30.8.2007, Násilí > Kam se obrátit ]

Proč je diskuze podle našeho názoru potřebná a nutná?
Ještě dnes mohou být v České republice odebrány děti rodičům, aniž by vykazovaly znaky zanedbání, nedostatečné péče či lásky. Desetiletá Terezka Smutná, nedobrovolná mediální hvězda posledních několik měsíců, není jediným dítětem, které bylo rodičům odebráno a svěřeno do „neutrálního prostředí“ v ústavní péči, u něhož jediným důvodem je neshoda rodičů po rozchodu v péči o dítě. Soudy mohou takto rozhodnout v kterémkoliv případě, kdy se jeden z rodičů odvolá na nedostatečný přístup k dítěti, protože mu v tom bývalá partnerka/bývalý partner brání. Stačí tvrdit, že dítě je vůči němu poštváváno, je mu „vymýván mozek“, že ho proto dítě nemiluje tak, jak by si rodič představoval.


Podstatou takových soudních rozhodnutí je příklon českého soudnictví k řešení problému za pomoci fenoménu zvanému v ČR nešťastně „syndromem zavrženého rodiče“. Soudkyně a soudci jsou zde podporovány/i usnesením vlády ČR č. 1108 z roku 2004, které ve své důvodové zprávě v případě diagnózy „zavrženého rodiče“ doporučuje určitá opatření, např. odebrání dítěte a jeho přeprogramování v ústavech jako Olivova léčebna a jiných institucích či diagnostických ústavech.
Teorie amerického psychologa Gardnera, na jejímž základě se v České republice rozhoduje, je ve světě označována za velmi problematickou a diskutabilní. Není známa jiná země, která by si ji určila za de facto „státní strategii“, neexistuje země, kde by se bez větší odborné diskuze přistupovalo k dětem po rozchodu rodičů tak rigidním a jejich práva porušujícím způsobem. „Syndrom zavrženého rodiče“ není nikde ve světě platnou diagnózou – o to hůře, že tomu tak v ČR v praxi, i bez jejího uvedení do jakékoliv listiny diagnóz, je.


Chceme proto zahájit odbornou diskuzi k fenoménu vedenému ve světě pod pojmem Parental Alienation Syndrome, v ČR ve vládních a některých soudních usneseních nesprávně vedeného pod pojmem „syndrom zavrženého rodiče“. Správně by zde měl být vyjádřen fenomén odcizení dítěte od rodiče poté, co dítě z různých důvodů rozchodů rodičů ztratilo kontakt s jedním z rodičů.


V diskuzi chceme představit Gardnerovu teorii, k níž se v ČR kromě vládního usnesení a některých soudů hlásí spolky jako K212 či Unie otců, zveřejňovat překlady diskuzních příspěvků z USA a Německa a z dalších zemí, které se touto teorií (doporučující příkrá opatření proti dítěti a „zcizujícímu“ rodiči jako např. neplacení výživného ze strany odcizeného rodiče, vysoké finanční tresty za nedodržení kontaktu či dokonce odebrání dítěte pro zcizujícího rodiče, přeprogramování dítěte v tzv. neutrálních zařízeních, až po odsouzení zcizujícího rodiče do vězení a předání dítěte zcizenému rodiči…) kriticky zabývají. Většina z nových výsledků výzkumů v praxi doporučuje opatření zcela opačná – do středu zájmu se umísťuje dítě samotné, jeho práva – a ne pouze práva rodičů. Namísto odebírání a přeprogramování dítěte nastupuje v nových doporučeních odbornic/odborníků (z USA, ale i evropských zemí) práce s rodiči, např. mediace s povinnou účastí rodičů a dobrovolnou účastí dítěte. Vůči bývalým násilným partnerům, uplatňujícím i po rozchodu moc nad bývalou rodinou, je většina odbornic/odborníků zaměřena striktně negativně.
 
Kdo se diskuze může zúčastnit?
Vyzýváme proto i v České republice k diskuzi dříve, než dojde k dalším poněkud unáhleným opatřením, čímž by se navrhovaná reintegrační centra pro děti poznamenané neshodou rodičů v české společnosti mohla stát. Do příspěvků k problematice – ať už jde o stanoviska či výzkumy psychologického, soudního či politického rázu nebo z hlediska sociální práce – nebudeme redakčně zasahovat, příspěvky budou označené jménem a profesí autora příspěvku, ale dovolíme si eventuální komentář. Jelikož nám jde o diskusi odbornic a odborníků, o veřejné texty, prosíme o to, aby autorky a autoři příspěvků dodržovaly/i pravidla slušné komunikace bez vulgarit, ironií a napadání protivníků.


Kde je diskuze umístěna?
- Výzva k diskuzi a první příspěvky jsou umístěny na snadno dostupné webové stránce http://koordona.webgarden.cz ,
- ucelené příspěvky ale zasílejte na emailovou adresu Koordony - koordona@seznam.cz,
- diskuze se můžete zúčasnit přímo na stránkách http://koordona.webgarden.cz.

V Praze, 27.srpna 2007
Neziskové organizace sjednocené v Koordoně:
srovnej www.koordona.cz , e-mail koordona@seznam.cz
kontakt: Marie Lienau (proFem o.p.s.), tel. 77 44 33 00 5 nebo 224 917 224

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT