Ženy v evropském parlamentu
[ 21.9.2004, Pavla Frýdlová
Rovné příležitosti > Politika
]
Frakce zelených v Evropském parlamentu vydává pravidelný bulletin EU-FrauenNews.
Jeho poslední číslo je věnováno volbám do evropského parlamentu a zastoupení žen v nových komisích v Bruselu.
Je jistě potěšující, že z nově zvolených poslanců Evropského Parlamentu tvoří 30,33% ženy. Ale mezi 20 předsedajícími výborů EP jsou jen 3 ženy. Navíc je v této souvislosti víc než kontroverzní volba Slovenky Anny Záborské jako předsedkyně ženské komise.
222 z 732 nově zvolených evropských poslanců jsou ženy, čímž se zastoupení žen v evropském parlamentu zvýšilo z 27,92% na 30,33%. Následující graf ukazuje názorně zastoupení jednotlivých zemí. Česká republika je mezi nově přistupujícími zeměmi na druhé nejnižší příčce tohoto žebříčku (za Polskem), kromě Kypru a Malty, které do Bruselu nevyslaly jedinou ženu. Jaký je to rozdíl proti Švédsku, které má větší zastoupení žen než mužů!
Podíl poslankyň v Evropském parlamentu
Pouze tři ženy jsou v čele parlamentních výborů:
- sociální demokratka Perevench Beres z Francie v čele hospodářského výboru
- Italka Luisa Morgantini za konfederaci evropské levice v čele rozvojového výboru
- křesťanská demokratka Anna Záborská ze Slovenska v čele výboru pro práva žen a rovnost pohlaví
Anna Záborská byla zvolena přes protesty mnoha poslanců, především právě z řad evropských zelených. Četné protesty přišly do Brusely i ze Slovenska, kde různá sdružení a občanské iniciativy protestovaly proti jejím nominaci na tuto funkci. Důvodem bylo její opakované vyjádření ve slovenském tisku, že homosexualita je "zdravotní defekt" a její strana má pochybnosti, zda homosexuálové smějí být připuštěni k práci učitelů. Tato prohlášení jsou v přímém rozporu s evropskými antidiskriminačními liniemi. Záborská se rovněž vyjádřila proti beztrestnosti potratů. Evidentně bude ve svém výboru prosazovat místo ženské politiky politiku rodinnou.
|