- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Globální trendy v zaměstnávání žen

[ 31.7.2007, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Trend 80. a 90. letech, kdy se zvýšil podíl žen na trhu práce, sliboval nejen zlepšení situace, ale i pokroky v dosažení rovných příležitostí žen a mužů v pracovní oblasti. Dosažené cíle je však potřeba průběžně vyhodnocovat a identifikovat oblasti, které zůstávají problematickými. Právě o to se snaží zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO) Globální trendy v zaměstnávání žen 2007.

Zpráva analyzuje indikátory pro oblast trhu práce z celého světa. To je samozřejmě spojeno s mnohými problémy: data z jednotlivých zemí často nejsou dostupná, případně se liší metodiky sběru a údaje nelze adekvátně porovnat. I přes tyto komplikace text nabízí přehledné informace o postavení žen na světovém trhu práce.

V absolutních číslech se ukazuje, že počet žen, které se aktivně uplatňují na trhu práce či zaměstnání hledají, je vyšší než kdykoliv dříve. Některé země přesto informují o poklesu zastoupení žen v pracovních pozicích: to je nicméně obvykle způsobeno tím, že stále více mladých žen získává a využívá možnosti vyššího vzdělání a na trh práce vstupuje později.
V celosvětovém měřítku je pro ženy klíčové, aby dosáhly možnosti přesunout se od domácí výpomoci a jiných forem minimálně placené práce ke stabilním zaměstnaneckým poměrům. Dvojnásob to platí zejména v rozvojových zemích. Právě tam jsou to většinou ženy, kdo zůstává v nejistých pracovních podmínkách s malými šancemi na ekonomickou nezávislost a možnost určit si svou budoucnost.

Pro každý region zpráva udává klíčové indikátory a shrnuje základní oblasti, jimž je třeba se v dané oblasti nadále věnovat. Výběr údajů pro vyspělé země a EU vypadá následovně:

- míra nezaměstnanosti žen: 6,6% - podíl žen na celkové zaměstnanosti: 44,7% - ženy v zemědělství/ průmyslu/ službách: 2,5% / 12,4% / 85,1% (z celkového počtu zaměstnaných žen) - 89,5% žen je zaměstnankyněmi - podíl žen v produktivním věku v populaci: 51,5% - přírůstek: nižší než prostá reprodukce - průměrný růst HDP v letech 2001-2006: 2,1%

Témata, která dle závěrů zprávy vyžadují pozornost:
- kvalita práce, smlouvy, odpracované hodiny
- balancování mezi flexibilitou a jistotou
- platové rozdíly mezi muži a ženami

Zpráva Globální trendy v zaměstnávání žen 2007 přináší povzbudivé informace o tom, že iniciativy na podporu postavení žen na trhu práce mají pozitivní přínos, byť postup změn je poměrně pomalý. Dokument je zajímavý také tím, že shrnuje celosvětové údaje a poukazuje tak na postavení žen v rozsáhlém kontextu, nejenom s ohledem na vyspělé ekonomiky.

Celý text (v angličtině) je dostupný na adrese: http://www.ilo.org/public/english/region/asro/jakarta/download/getwomen07.pdf.

Mezinárodní organizace práce (ILO) je agenturou Organizace spojených národů (UN), která usiluje o spolupráci mezi vládami, zaměstnavateli a zaměstnanými svých členských zemí. Cílem společných aktivit je zlepšení pracovních podmínek v celosvětovém měřítku.

Další informace a publikace k problematice rovných příležitostí a diskriminace naleznete na adrese: http://www.ilo.org/global/Themes/Equality_and_Discrimination/lang--en/index.htm.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT