- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Katja Baumgarten v České republice

[ 9.5.2007, Rodičovství > Porodnictví ]

U příležitosti Světového týden respektu k porodu a doprovodného programu výstavy Umění porodit a veletrhu BabyExpo budou v Praze uvedeny dva filmy německé porodní asistentky a zároveň filmové dokumentaristky Katji Baumgarten. Autorka bude po projekci k dispozici publiku v návazné besedě.

První film nese název Moje malé děťátko. Jde o dokument, kdy se hlavní protagonistka a zároveň autorka ve 21. týdnu těhotenství dozví o silném genetickém poškození svého očekávaného dítěte a je konfrontována s rozhodnutím pro či proti interrupci. Rozhodne se dítě donosit, porodí ho plánovaně doma v kruhu své rodiny a dítě za několik hodin po porodu umírá.

Film byl uveden na berlínském filmovém festivalu Berlinale 2002 a od té doby budí velkou pozornost a diskuze v odborných i rodičovských kruzích po celém světě. Dle kritiků jde o film, který popisuje "pomocí vysoké formální kázně a intimnosti extrémně obtížnou osobní volbu."

„Paní Katja Baumgarten se po stanovení bezvýchodné diagnózy zachovala jinak než většina matek v podobné situaci. Ačkoliv věděla, že její dítě nemá šanci na přežití, nešla na uměle vyvolaný potrat, který je v takovém případě běžný, nýbrž rozhodla se své dítě porodit za podpory své rodiny i zdravotníků. Malý Martin žil po porodu jen tři a půl hodiny, obklopen rodiči i třemi svými sourozenci. Paní Baumgarten později komentovala svou situaci takto: "Moje rozhodnutí nakonec bylo - nic nerozhodnout. Přišlo s vědomím, že kdybychom jako rodina ,odstranili´ tohle naše nemocné dítě, ocitli bychom se v nebezpečí, že bychom později stejným způsobem vyřadili i kohokoliv z nás, kdo by třeba vážně onemocněl nebo se stal nemohoucím. Skutečně jsme to vnímali takto vyhraněně, jako volbu mezi dvěma principy fungování našich vztahů a vzájemné pomoci." Vše bylo zdokumentováno ve filmu "Moje malé děťátko" ("Mein kleines Kind"), v němž chtěla režisérka na vlastním příkladu otevřít otázky, jež - ač se o nich nemluví - k prenatální diagnostice nedílně patří. Nikdo přesně neví, kolik nenarozených dětí je předčasně usmrceno na základě nepříznivých výsledků prenatální diagnostiky uměle vyvolaným porodem nebo smrtící injekcí. Je to opravdu to řešení?

„ Druhý film nese název Jak jste to všechny zvládly? spojený s besedou s autorkou. Film nese podtitul Porod v létě a pojednává o – v českém prostředí - kontroverzním tématu a to porodech doma.

Film Moje malé děťátko bude promítán v kinosále Veletržního paláce, Praha v pátek 11. května 2007 od 20 hod. Beseda bude tlumočena do češtiny. Film Jak jste to všechny zvládly? bude promítán v kinosále Veletržního paláce, Praha v sobotu 12. května 2007 od 17.30 hod. Beseda bude tlumočena do češtiny. http://www.resoektkporodu.cz www.babyexpo.cz

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT