|
Novinka v knihovně GS - Jak budovat kariéru : pro podnikavé ženy
[ 20.3.2007, Lenka Neubauerová
Kultura > Jazyk a literatura
]
Ley, Ulrike, Michalik, Regina. Jak budovat kariéru : pro podnikavé ženy. , z němčiny přeložila Leona Holubová. 1. vyd. Praha : Computer Press, 2006. 132 s. ISBN 80-251-1272-1.
O konkurenci a sebevědomí
Dnes už není vyjímkou sebevědomá žena stoupající úspěšně po žebříčku kariéry. Kromě mužských konkurtenů však na ni číhájí i pozicechtivé spolupracovnice. Ženy konkurentky však nejsou o nic menší výzva. Bohužel, mnoho žen má pocit, že nemají vůbec dovoleno stát nad ostatními ženami. Přitom vše se točí kolem zdravého sebevědomí. Soupeřkou není nikdy ta žena na druhé straně, jste to pouze vy sama, váš negativní vnitřní hlas a míra nerozhodnosti. Často ženy projevují přílišnou skromnost a spoléhají na to, že nadřízený ví o jejich schopnostech a odpovídající kvalifikaci. Něco takového však nemáte pod kontrolou a proto je třeba každou takovou informaci zdůraznit. Kromě toho, aura vaší moci musí dýchat ze všeho – z oblečení, velikosti kanceláře nebo značky auta.
O respektu
Je známo, že ženy ve vedoucích pozicích narážejí na odpor mužů. Často ale nejsou akceptovány ani svými podřízenými. Dostávají nálepku náladových, nejistých, jedovatých. Konkurence mezi nadřízenou a podřízenou se totiž neprojevuje pouze v profesních kvalitách. Ženy dokáží do pracovních vztahů zamíchat i závist. Lepší partner, mládí a krása je něco, přes co se mnohé nedokáží přenést. A pak je tu fenomén ženské citlivosti. Pokud šéfová své podřízené pokárá za nedobře odvedenou práci, vyvolává v nich negativní pocity a nezřídka i reakce. Když tak neučiní, mohou ji ženy vnímat jako kamarádku, která přece musí pochopit, že mají menstruaci nebo problémy s přítelem. Milé a „chápavé“ šéfové tak často ztroskotávají.
O emocích
Ženy mají ve srovnání s muži více emocionální inteligence. Je to něco, co je sice považováno za důležitý nástroj pro řízení lidí, ale také za znak jisté lability. Neznamená to ale, že muži prožívají méně emocí. Problémem žen však je, že nedokáží své emoce dostatečně řídit. Pozor na interpretaci! Řídit neznamená potlačovat. Nedovolit emocím, aby se vás zmocnili vyžaduje osvojit si jistá opatření, která můžete v knize nalézt.
O ženách a přátelství v práci
Nezřídka se stávají z kolegyň nepřítelkyně. Do vztahu se začně vkrádat zklamání doprovázeno vztekem, závistí a žárlivostí. Jestliže zůstanou zájmy nejasné, dojde dříve nebo později ke konfliktu. Jedna sází na ženskou solidaritu, druhá má obavu z konkurence a žádnou podporu nechce. Přitom ujasnit si své zájmy je pro úspěšnou spolupráci značně přínosné. Spolupráce vlastně stojí na rozdělení moci. Může třeba určit, kdo bude reprezentovat projekt na veřejnosti. Pokud tedy uvažujete o spolupráci, uvažujte spíše o někom, kdo je odlišný, kdo může nabídnout to, co vy nemáte.
O idolech
Idoly dodávají při budování kariéry odvahu a ukazují směr. I když tu stále není dostatečně široké spektrum ženských hvězd, nic vám nebrání mít za svůj vzor mužský protějšek. Vlastně ani nezáleží na tom, kdo oním vyvoleným je. Důležité je, pro jaké schopnosti svého idola obdivujeme a co bychom si tak chtěly přisvojit.
Závěrem
V tomto průvodci kariérou lze mnoho nových pravidel a modelů, které autorky při své práci s mnoha úspěšnými ženami zaznamenaly. Kromě uvedených témat se v knize také dočtete, co vše je třeba naučit se od svých mužských kolegů, jak pracovat s mocí nebo jak využít ženských zbraní v konkurenčním boji.
Lenka Neubauerová, studentka sociální práce a sociální politiky na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity JEP v Ústí nad Labem.
|