První kvalitativní šetření fenoménu práce žen z domova v České republice
[ 29.12.2006, Ivana Šindlerová, Evropská kontaktní skupina
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Existuje souvislost mezi neformální prací z domova a flexibilním řešením harmonizace péče o děti s pracovní ambicí? Vyskytuje se práce z domova v České republice? Jaké formy práce z domova jsou v ČR běžné? Využívají možnosti pracovat z domova výhradně ženy? Co práce z domova přináší pozitivního a jaké jsou naopak její nevýhody? Tyto a další otázky se staly předmětem kvalitativního výzkumu, jehož výsledky vám v publikaci "Práce žen z domova v České republice: Nejistá a nevýhodná práce ukrytá za dveřmi domácností, nebo flexibilita pro skloubení rodinného a profesního života?" předkládáme. Pilotní kvalitativní šetření zaměřené na téma práce žen z domova v ČR, které bylo realizováno Evropskou kontaktní skupinou v ČR, je vůbec prvním pokusem na tento fenomén nahlédnout v rámci České republiky.
Fenomén práce z domova je ve veřejných diskuzích zmiňován především ve dvou souvislostech. Prvním okruhem, kde na práci z domova (z anglického "homebased work") můžeme narazit, je problematika globálního nárůstu neformální práce, globálního pohybu výroby a s ním souvisejícího zhoršování pracovních a sociálních podmínek a tlaku na flexibilitu pracovní síly. V tomto případě je práce z domova charakterizována jako nejčastější forma neformální práce, kterou vykonávají celosvětově především ženy a která přináší řadu nevýhod spojených s její "neviditelností". Druhou oblastí, v jejíž souvislosti je práce z domova zmiňována (především v rámci EU), je snaha o prosazování rovných příležitostí mezi muži a ženami na pracovním trhu a propagace této formy výdělku jakožto skloubení profesního a rodinného života.
Nešlo o reprezentativní výzkum. Záměrem bylo především získat, a vůbec poprvé zpracovat, informace o formách práce z domova v ČR, o motivaci a sociální situaci žen pracujících z domova, o pracovních podmínkách a jejich případné souvislosti s faktem, že je práce vykonávána v domácím prostředí. Dalším předmětem zájmu byla otázka výběru práce z domova v souvislosti s diskriminací žen na pracovním trhu a reflexe možnosti praktické harmonizace pracovní činnosti s péčí o děti a její souvislosti s chápáním genderových rolí v rodině.
Výzkum je součástí širšího partnerského projektu "Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů", jehož cílem je boj s diskriminací na pracovním trhu a podpora znevýhodněných sociálních skupin při začleňování do pracovního života. Tento projekt je realizován v rámci programu EU EQUAL a je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem ČR.
Publikaci "Práce žen z domova v České republice: Nejistá a nevýhodná práce ukrytá za dveřmi domácností, nebo flexibilita pro skloubení rodinného a profesního života?" si můžete objednat u Evropské kontaktní skupiny na emailu eva.kavkova@ecgnet.cz.
|