|
Ceny Kyselá a Zlatá žába uděleny
[ 11.12.2006, Dana Radová
Média > Média
]
V pátek 8. prosince se v divadle Nablízko předávaly ceny za sexistické výroky osobností vědy, kultury, politiky, ale i veřejnosti. Soutěž Kyselá a Zlatá žába vyhlásilo občanské sdružení Žába na prameni v partnerství s Nadačním fondem Slovak-Czech Women´s Fund s cílem otevřít diskuzi o správném, nediskriminujícím používání českého jazyka, upozornit na jevy, výroky, situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér. Dalším cílem je také upozornit na dobrý příklad, pozitivní posun, "skok" ve vnímání rovných příležitostí.
Tři měsíce posílala veřejnost svoje tipy v několika kategoriích. Například Sexistický výrok politika/političky, Sexistický výrok redaktora/redaktorky, Sexistický TV pořad a další. Dvacetičlenná porota složená z osobností politiky, kultury a vědy vybrala vítěze a vítězky.
Někomu se to může zdát banální, chytat někoho za slovíčka, ale začátky velkých změn jsou vždycky nenápadné a svým způsobem banální.
RP - Erpéčka prostě potřebují reklamu a osvětu
Že sexistický není sexuální, že Erpéčka nejsou Rodinná pouta, ale něco, co zde stále tak úplně není v pořádku (rozuměj: rovné příležitosti) vysvětlili moderátoři večera - Simona Babčáková a její manžel Simon Babčák (oba v jedné zcela srostlé postavě) vskutku svérázným způsobem, kde nechyběl humor, nadsázka, ironie, sebeironie, statistická čísla, i příklady z praxe:
"Když budou dva chlapi učit na základce mezi třiceti učitelkama, dám krk na to, že jeden z nich bude, nebo už je, ředitel. Když se stejně schopný muž a žena rozhodnou věnovat politice, kdo si myslíš, že to dotáhne dál? Třeba až na prezidentskou židli?"
Zůstala Kyselá žába na ocet?
Obě ceny Kyselá i Zlatá žába jsou plastiky - umělecké dílo od sochaře Martina Bradáčka. Rozdíl je v barvě a v tom, že Zlatá žába má korunu. Plastika měla vyjádřit respekt a úctu ke všem, kteří si pro cenu přijdou a otevřou s námi prostor pro diskuzi. Pro kyselou žábu se však nedostavil nikdo z těchto výherců:
PETR BÍLEK st., za výrok v pořadu ČT24 "Média a svět": "Ženská témata jsou dána biologicky - menstruace, porod, laktace … s tím, co je biologicky dáno, se pak žena vyrovnává v módě, ... stravování..."
Na závěr svého příspěvku k tématu nezapomněl podotknout, že jeho názor se asi nebude líbit některým moderním ženám.
Nutno podotknout, že se tento výrok nelíbil ani moderátorce Simoně, ani jejímu manželovi Simonovi, který se svěřil, že ho laktace a podobná témata již dlouho zajímají.
Mirek Topolánek, který o počtu žen v politice prohlásil: "Pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc."
Moderátorka Simona k tomu dodala, že ze statistik MPSV a ČSU jasně vyplývá, že v ČR je více žen než mužů s vysokoškolským titulem.
Miloš Zapletal, který v pořadu Všechnopárty na dotaz, co si myslí o soutěži Muž roku a podobných soutěžích, kde se posuzuje vzhled mužů, odpověděl: "Já nejsem příznivcem těchto soutěží... Myslím si, že dívky jsou tu od toho, aby na nás působily svým vzhledem, ty mají být krásné. My muži máme naopak spíš soutěžit třeba ve sportu, nebo v myšlení..."
Tento výrok zase podráždil moderátorku Simonu, která nám na svého muže prozradila, že mimo to, že dbá o svůj vzhled, nosí náušnice, náramky - což jsme ostatně viděli, je krásný a sport ho vůbec nezajímá.
Čtvrtou Kyselou žábu vyhrály překvapivě ženy, a to ty, které o sobě neustále hovoří v mužském rodě (Jana Mátlová - privátní gynekolog, Dana Nováková - podnikový právník atd.) a které prohlašují, že "Ženská má bejt ženská! Má sedět doma, starat se o dítě a ne honit kariéru!" Zvláště pikantní je, když tyto výroky zaznívají z úst žen zaměstnaných ve velmi odpovědných, fyzicky, psychicky i časově náročných povoláních (výše zmíněný výrok konkrétně zazněl z úst sestry instrumentářky, která v tu chvíli rozhodně neseděla doma, ale stála u operačního stolu…)
Poslední Kyselou žábu získal televizní pořad VÝMĚNA MANŽELEK, TV Nova. V pořadu se vyměňují jenom manželky a nikdy ne manželé. Otázkou je, jestli má takováto výměna výrazně jinou hodnotu a význam, než výměna Citroena za Toyotu nebo garsonky za 1+kk. Cena - plastika Kyselé žáby tedy nebyla udělena vzhledem k neřešitelnosti otázky, komu konkrétně by vlastně měla být dána. Měli by to být tvůrci pořadu (scénáristé, produkční, dramaturgové...)? Mělo by to být vedení televize, které rozhodlo o tom, že takový pořad bude vysílán? Měl by to být původní zahraniční majitel licence, který televizi Nova tento formát poskytl?
Chceme Kyselou
Když moderátoři oznámili, že nevyzvednuté plastiky Žába na prameni rozhodně poštou zasílat (nejen vzhledem k umělecké váze jednoho kusu) nebudou, publikum projevilo o tyto Kyselé žáby nebývalý zájem. V publiku jsme mohli vidět například poslankyni Annu Čurdovou (ČSSD), poslankyni Kateřinu Jacques (Zelení), ředitelku Fora 50% Lenku Bennerovou, Petra Pavlíka z FHS UK a další...
Nakonec organizátorky a organizátoři rozhodli, že alespoň cenu Kyselé žáby patřící ženám, které o sobě mluví v mužském rodě a i jinak si protiřečí, svěří do úschovy poslankyni za Stranu Zelených Kateřině Jacques, která může zapůjčit kdykoli tuto cenu třeba některým ženám z jiných politických stran v PSP. Právě Jacques byla po čtyřech volebních obdobích první ženou, která odmítla nosit jmenovku: Poslanec Kateřina Jacques.
Zlatá žába
Pro Zlatou žábu se překvapivě dostavili všichni:
JOSEF CHUCHMA, redaktor a moderátor pořadu Zátiší na Radiu 1, který v pořadu Zátiší dává nezřídka prostor také genderovým tématům, organizacím, aktivistům a aktivistkám.
MARIE NOE CHŘIBKOVÁ, nakladatelka, byla nominována za přínos jejího nakladatelství One Woman Press, které už devět let vydává díla žen-spisovatelek.
MARTIN FENDRYCH, novinář, který byl nominován za svoje názory k genderové problematice, jež často prezentuje například v komentářích v časopisu Týden.
Zvláštní cena Žáby na prameni
Zvláštní cenu si za mnohaletou osvětu v oblasti feminismu odnesla Olga Sommerová, režisérka a spisovatelka. Naše moderátorka Simona nelenila a při gratulaci pohotově mimo mikrofon nabídla Olze svůj osobní příběh. Totéž vzápětí učinil její manžel Simon. Takže Olga si spolu s plastikou žáby a s dojmy odnesla i další inspiraci pro své filmy a knihy.
Všichni a všechny byli ZLATÍ
Vystoupení dívčí skupiny TRINY ve složení Iveta Kováčová, Jana Procházková a Dagmar Podkonická bylo přesně tou správnou dávkou emocí pro tento večer, které se daly unést.
Večer byl zakončen malým občerstvením, kdy byli spatřeni ve vášnivých
diskuzích muži, ženy, politici, političky, novináři, novinářky, herci, herečky, učitelky, učitelé, kamarádi a kamarádky, sochařky a sochaři, doktorky i doktoři, uvaděčky i uvaděči, hospodyně i hospodáři, chemici i chemičky, hosti i hostky, mistři i mistryně, občani i občanky, chirurgové i chirurgyně, kyselí i kyselé, zkrátka všichni, kteří přišli tento večer společně hledat a vybalancovávat rovnocenné partnerství mužů a žen na všech úrovních společenského, politického a kulturního života.
Měla soutěž smysl a bude pokračovat?
Snad všichni v sále, naši moderátoři i organizátorky a organizátoři se shodli, že smysl má a že bude pokračovat tak dlouho, dokud se nenaučíme používat český jazyk a dokud nám nebudou sexistické situace i humor připadat přinejmenším stejně pod úroveň jako situace či humor rasistický. A samozřejmě také dokud budou sponzoři nebo sponzorky.
Mají feministky smysl pro humor?
Přestože feministicky laděný manželský pár se nás snažil celý večer přesvědčit, že humor, nadsázku či nadhled dle obvyklého stereotypu o feminismu postrádají, devatenáct ze dvaceti dotázaných, zda byl večer vtipný, v následné anketě odpovědělo, že ano, jeden (nebo jedna? - nešlo to v té tmě poznat) nebyl(a) schopen(schopna) slova, neb se ještě půl hodiny po skončení smál(a).
Ukázalo se tak, že oboustranně vybalancovaný humor, nadsázka či nadhled jsou velmi dobré nástroje na vyviklání nevhodných stereotypů o ženách a mužích.
Soutěž podpořilo o.s. Nablízko, Radio1, Country Radio a FAMU, která celý večer natáčela a co nevidět se tento dokument objeví na www stránkách Žáby na prameni.
|