- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Manifest „Who cares? “Pečovatelské služby pro všechny ženy a muže v Evropě!!!“

[ 23.11.2006, Multikulturně > Ženy ve světě ]

Nedostatek finančně dostupných, přístupných a vysoce kvalitních pečovatelských služeb v EU, zvláště nemožnost opravdu si vybrat, jak kombinovat práci a osobní život a dále genderové stereotypy, které stále podporují přetrvávající rozdělení povinností mezi ženy a muže jak v domácnosti, tak ve společnosti, jsou hlavními překážkami plné ženské participace ve všech oblastech ekonomického, sociálního, kulturního a politického života. Pečovatelské politiky a poskytování pečovatelských služeb jsou proto zásadně spojeny s dosažením rovnosti mezi ženami a muži.
EWL vede kampaň o péči, jejímž cílem je přitáhnout pozornost k tématu péče v následujících oblastech: 1) genderové stereotypy, 2) ekonomická stránka péče, 3) péče a pracovní trh, 5) imigrantky v pečovatelských službách, 5) politiky Evropské unie. Těmito oblastmi je nutné se zabývat, aby byla v evropských společnostech dosažena genderová rovnost.
My, podepsané, účastnice shromážděné na semináři o péči EWL „Who cares: Pečovatelské služby z genderové perspektivy “v Praze 20.října jsme přijaly následující deklaraci:

Požadujeme Evropskou unii, kde jsou jak ženy, tak muži vnímáni jako pečovatelé a rovnocenní účastníci všech oblastí veřejného a soukromého života.

Uvědomujeme si, že historicky dané přidělení pečovatelské práce a práce v domácnosti ženám je nadále posilováno genderovými stereotypy, náboženskými představami, konzervativním vzděláváním a veřejnými politikami.

Vyzýváme EU a její členské státy, aby přijaly zásadní politiky pro slaďování pracovního a rodinného života a dále politiky, které by  především pomocí vzdělávání na všech úrovních, eliminovaly stereotypy týkající se genderových rolí v domácnosti.

Vyzýváme média, aby podporovala nestereotypní zobrazování žen a mužů.

Zdůrazňujeme, že genderová rovnost nemůže být dosažena, aniž by muži převzali rovnou odpovědnost za pečovatelskou práci a práci v domácnosti, včetně plného využití práva na otcovskou a rodičovskou dovolenou.

Požadujeme Evropskou unii, kde jsou finančně dostupné, přístupné a vysoce kvalitní pečovatelské služby dosažitelné pro všechny ženy a muže.

Uvědomujeme si, že za péči o všechny závislé osoby je zodpovědná společnost jako celek; vlády proto musí uznat svou odpovědnost a aktivně se podílet na zavádění a financování rostoucích potřeb péče ve společnosti.

Zdůrazňujeme, že vysoce kvalitní a dostupné pečovatelské služby pro děti, starší osoby, osoby s postižením a další závislé osoby musí být ústředním bodem evropského sociálního modelu a měly by být poskytovány veřejnou sférou a dostupné všem, kteří je potřebují.

Vyzýváme EU, aby zajistila, že budoucí evropské politiky o sociálních službách uznají specifiku pečovatelských služeb a jejich zásadní roli pro společnost a genderovou rovnost.
Vyzýváme členské státy, aby realizovaly barcelonské cíle, které zavazují k tomu, že státy do roku 2010 poskytnou pečovatelská zařízení alespoň 90% dětí v předškolním věku a alespoň 33% dětí mladším 3 let; musí být garantováno také vhodné a dostačující veřejné financování.

Vyzýváme sociální partnery, aby přispěly k politikám slaďování tím, že budou rozvíjet pečovatelská zařízení a poskytnou zaměstnancům flexibilní uspořádání práce, které jim umožní sladit práci s jejich pečovatelskými odpovědnostmi.

Požadujeme Evropskou unii, ve které je uznán přínos běžných pečovatelek a pečovatelů a kde jak běžné, tak profesionální pečovatelky a pečovatelé mají rovný přístup ke kvalitní práci a všichni závislí mohou využívat pečovatelské služby, které si sami vybrali.

Uvědomujeme si, že způsob, jakým je pečovatelská práce ve společnosti i v soukromé sféře rozložena ve, velké míře ovlivňuje uplatnění žen na pracovním trhu.

Uvědomujeme si, že pečovatelské služby jsou sektorem, ve kterém jsou zaměstnány převážně ženy, je považován za sektor s nízkou hodnotou, kde jsou vyžadovány malé dovednosti a jsou zde obvykle nízké platy a omezená možnost postupu.

Vyzýváme EU a členské státy, aby přijali politiky, které by byly zaměřené na běžné pečovatelky a pečovatele, včetně opatření, které by  kompenzovaly dopad pečovatelských povinností na pracovní povinnosti.

Vyzýváme členské státy, zvýšily kvalitu pečovatelských služeb pomocí vyšší profesionalizace a financování.

Požadujeme Evropskou unii, ve které imigrantky a imigranti mají stejné pracovní podmínky a přístup k základním lidským právům bez ohledu na své právní postavení.

Uvědomujeme si, že v mnoha zemích ve snaze překonat nedostatek pečovatelských služeb, je v oblasti služeb domácnostem zaměstnáváno více a více imigrantek, někdy bez povolení k pobytu a často nedostatečně zaplacených.

Vyzýváme EU a členské státy, aby přijali politiky týkající se imigrace a práv imigrantů, které uznají zvyšující se poptávku po pečovatelských službách, tak, aby bylo zabráněno využívání a zneužívání práce imigrantek v pečovatelských službách.

Vyzýváme členské státy, aby vyvinuli strategie sociální integrace, které by zajišťovaly povolení k pobytu a práci a odborné vzdělávání a jejichž cílem by bylo umožnit imigrantům pracujícím v pečovatelských službách měnit zaměstnavatele,  případně i oblast zaměstnání.

Požadujeme Evropskou unii, která zaujme vedoucí úlohu v dosahování genderové rovnosti a posilování evropského sociálního modelu.

Uvědomujeme si, že EU hraje klíčovou roli v přijímání zásadní legislativy týkající se genderové rovnosti, zvláště na pracovním trhu.

Vyzýváme EU, aby zlepšila legislativu týkající se mateřské, otcovské a rodičovské dovolené, včetně zajištění, aby rodičovská dovolená byla nepřenosná a rovně sdílená oběma rodiči, zajištění, aby ženy na mateřské dovolené měly příjem rovnající se plné výšce platu a přijmutí nařízení o otcovské dovolené.

Zde naleznete celý text petice, který můžete podepsat: European Women’s Lobby Petition: Advancing Equality between Women and Men through the Better Provision of Care Services in the European Union!

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT