Česká republika je poslední zemí Evropské unie, která dosud nepřijala antidiskriminační zákon – riskujeme tím žalobu Evropské komise pro nedodržení směrnic
[ 8.9.2006, Alexandra Jachanová Doleželová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Od soboty 2.9. do úterý 5.9. proběhla v karlštejnském hotelu Koruna letní škola "Gender a právo" pořádána obecně prospěšnou společností Gender Studies ve spolupráci s asociací ELSA sdružující studenty a studentky práv. Škola vyvrcholila simulovaným soudním případem tzv. Moot Court. Případ se týkal společnosti Ráj s.r.o. provozující tzv. lap dance bar, taneční bar, ve kterém dochází k fyzickému kontaktu mezi tanečnicí a zákazníkem. Společnost vypsala výběrové řízení na pozici vyhazovače. Jednou z přihlášených byla i žena. I když měla tato žena z přihlášených nejvyšší kvalifikaci, na pozici se nedostala.
Letní školy se zúčastnilo 20 studentů a studentek, většina z nich stále studujících na jedné z právnických fakult. Strukturu, která byla opravdu naplňující, zahrnující úvod do gender studies, feministickou kritiku práva, rovnost žen a mužů na trhu práce, pracovní právo aj., připravila Barbara Havelková, právní expertka pro oblast rovných příležitostí žen a mužů, která byla také hlavní přednášející.
Jedním z témat, o nichž se diskutovalo, byl také návrh antidiskriminačního zákona, který má lidem zajistit rovné zacházení bez ohledu na rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk. Pokud Česká republika zákon nepřijme riskuje žalobu Evropské komise pro nedodržení směrnic Evropské unie. Zajímavé také je, že Česká republika je poslední zemí Evropské unie, která tento zákon nepřijala.
Již zmiňované simulované soudní jednání tzv. Moot Court se konalo na závěr letní školy. Účastníci a účastnice zde mohly prokázat, co se za tři dny intenzivní výuky naučili. Studenti/-ky byli rozděleni do dvou skupin po deseti. Jedna strana zastupovala stranu žalující, druhá stranu žalovanou. Vítěze simulovaného řízení a řešení případu vyhlásila porota složená ze tří členek: Barbara Havelková, koordinátorka letní školy, Pavla Boučková, vedoucí oddělení Diskriminace a rovné příležitosti Poradny pro občanství a občanská a lidská práva a Lenka Knapčoková, soudkyně okresního soudu Svitavy.
Jednání vyhrála strana žalovaná, která prokázala lepší argumentaci. Řešení případu bylo ovšem opačné, v tomto případě je právo na straně žalující, která byla diskriminována na základě pohlaví. Pavla Boučková se k řešení vyjádřila: "Soud druhé instance by případ nejspíše zamítl, bylo by nutné jít k nejvyššímu soudu."
Letní škola "Gender a právo" probíhala v rámci projektu EU Equal "Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů", který spolufinancuje Evropský sociální fond a státní rozpočet České republiky
Kontakty:
Anna Valouchová; organizátorka LPŠ; anna.valouchova@genderstudies.cz; tel.: +420 737 466 125
Linda Sokačová; manažerka projektu; linda.sokacova@genderstudies.cz; tel. +420 777 615 889
|