Girls' Day – den budoucnosti pro dívky
[ 31.8.2006, Marko Djapič
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Mladá generace žen v Německu disponuje velmi dobrým školním vzděláním. Přesto se dívky v rámci své volby profese nebo dalšího vzdělávání stále v nadměrné míře rozhodují pro "typicky ženská" pole působnosti. Tím plně nevyužívají své pracovní možnosti; podnikům ale právě v technických oborech čím dále tím víc chybí kvalifikovaní mladí lidé.
Proč den budoucnosti pro dívky?
Girls' Day - den budoucnosti pro dívky se v Německu koná od roku 2001. V roce 2006 se ho zúčastnilo již přes půl milionu dívek, do akční mapy na www.girls-day.de se zapsalo 7085 podniků a organizací s 121.681 místy pro dívky. V roce 2006 otevřely své brány pro dívky od 5. tříd základních škol až po 1. ročník škol středních, především technické firmy, podniky s technickými odděleními, vysoké školy a vědecká pracoviště. V dílnách, kancelářích a laboratořích měly dívky jedinečnou příležitost nahlédnout do praxe různých oborů a získat kontakty.
Co se dělo?
Projekt umožňuje dívkám nahlédnout do oborů, které by jen těžko braly v potaz. Dny otevřených dveří pro dívky pořádají v první řadě technicky zaměřené firmy, vysoké školy, vědecká pracoviště a jiná zařízení. Na praktických příkladech zažijí účastnice Girls´ Day v laboratořích, kancelářích, dílnách a redakčních místnostech, jak je tento druh práce zajímavý. Díky osobním rozhovorům se zaměstnanci mohou dívky rozšířit své horizonty. Cílem Girls' Day je získávání kontaktů, které by mohly být pro pracovní budoucnost dívek důležité. Na druhé straně jde o to ukázat veřejnosti a průmyslu schopnosti mladých dívek, aby mohly být otevřeny dalekosáhlé perspektivy do budoucnosti, pro generaci dobře školených mladých žen. Firmy, které cíleně organizují "Dny pro dívky", zaznamenávají stoupající podíl mladých žen v technických profesích.
Podpora a akční partneři
Girls' Day - den budoucnosti pro dívky podporuje spolkové Ministerstvo pro vzdělání a výzkum a Ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež, dále je projekt podporován z prostředků Evropského sociálního fondu. Tento celoněmecký spolkový projekt podporuje jak Německý odborový svaz, iniciativa D21, spolkový ústav práce a další jak státní, tak průmyslové organizace.
|