|
|
|
Matka Boží je šťastná, že má chlapečka a ne holčičku, protože chlapec bude jen jednou ukřižován
[ 23.7.2004,
Kultura > Kultura a umění
]
Nenad Djapič je genderově citlivým čtenářům znám především jako autor protestu proti šovinistickým výrokům senátora Kubery z konce minulého roku. Nenad Djapič je však člověk rozmanité tvořivosti. Je činný jako autor, scenárista, dramaturg a režisér ve filmu, televizi a divadle. Do jeho tvorby patří také malba. Právě skončila výstava Djapičových obrazů, výstavním sálem byl dům Djapičovy rodiny, který obrazy pro svůj velkorysý rozměr zaplnily celý.
Nenad Djapič se narodil v roce 1948 v Jugoslávii. Po absolvování vyšší pedagogické školy ve Splitu studoval na přelomu 60. a 70. let divadelní a filmovou vědu na FF UK v Praze, poté dějiny umění na Frei Universität v Berlíně.
Kromě dlouhé řady převážně televizních filmů a seriálů pro děti režíroval také několik autorských televizních filmů pro dospělé a dva kinofilmy pro děti. Poslední z nich, Nevenina dlouhá cesta (2001) byl pro humanitární přístup k tématu válka očima dětí vzat pod patronaci Unicef.
Krátký koncepční dokument Causa Beli (realizovaný ve spolupráci s Krátkým filmem Praha), reagoval na válečné události na Balkáně, byl uveden na festivalu krátkého filmu v Oberhausenu v roce 1993.
Pro Českou televizi realizoval v roce 2001 Toulavý hotelbus v sérii Ego.
Kresbě a malbě se věnuje dlouhá léta, od 80. let tato záliba přerostla v souvislou tvorbu. Nenad Djapić se žádné grafické a malířské technice neučil systematicky, všechny používá podle svého. Cítí se ovlivněn naivní malbou, pravoslavnými ikonami, pozdní gotikou, islámskou kaligrafií, beuronskou školou, nazarény, prerafaelity, socialistickým realismem, tvorbou pacientů psychiatrie, stupiditou reklam, kýčovitými pohlednicemi, pornografií atd.
Stejnou měrou ho ovlivnila a usměrnila tvorba Váchala, Boudníka, Nikifora, Schroeder-Sonnensterna, Generaliće, u nichž obdivuje i způsob jejich života.
Žije paralelně v Berlíně a v Praze.
Samostatné výstavy:
1992 – Kunstamt Kreuzberg, Berlin
2001 – Galerie Appropos, Berlin
2003 – Kulturfabrik Neustrelitz, bei Berlin
www.aq-web.cz/nenad
Kontakt:
Pavla Frýdlová
tel. 608 508 345
e-mail: pavla.frydlova@centrum.cz
|
|
|
|