Podpora začínajících podnikatelek na Moravě
[ 30.6.2006, Kateřina Machovcová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Projekt Iniciativy Společenství Equal Asistenční centra realizuje Moravská asociace manažerek a podnikatelek ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi jako jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu či Hospodářské komory v Brně a Zlíně. Cílem projektu je pomoci ženám při vytváření nových podniků. Přístup ke klientkám poradenských center je individuální, péče je trvalá a soustavná po dobu tří let od začátku podnikání. Zkušenosti s řízením aktivit čerpá profesionálně vyškolený personál i v rámci mezinárodní spolupráce. Na otázky týkající se činnosti Asistenčních center nám odpověděla paní Eva Lorenčíková, konzultantka centra sídlícího v centru Brna v blízkosti Malinovského náměstí.
Jaký je zájem o služby centra?
Asistenční centra v Brně a ve Zlíně zahájila činnost teprve před několika měsíci, ale již od začátku se setkáváme s velmi pozitivním zájmem nejen o samotné konzultace, ale také o semináře, které v rámci projektu pořádáme. Počet zájemkyň již přesáhl číslo sto, což nás velmi těší. Důležitá je také skutečnost, že naše služby a všechny další aktivity jsou poskytovány zdarma.
Na co se příchozí ptají nejčastěji? Jaké informace nejvíce chybí?
Nejčastější dotazy se týkají možností financování a zhodnocení podnikatelského záměru.
Podařilo se již iniciovat nějaký konkrétní podnikatelský záměr resp., kolik takových záměrů se již podařilo realizovat? Můžete nějak zhodnotit úspěšnost aktivit?
V této fázi jsou s klientkami především podrobně rozebírány jejich představy a začínají se realizovat první podnikatelské záměry. Ženy mají zájem zejména o podnikání v oblasti služeb.
Chystáte do budoucna nějaké zajímavé akce?
Jak jsem již uvedla, v rámci projektu Asistenčních center pořádáme jednodenní semináře a workshopy na různá témata týkající se nejen podnikání, ale třeba také rozvoje osobnosti. Semináře se konají v Brně a ve Zlíně. Ve Zlíně proběhne 19.6 seminář na téma ekonomické, účetní a daňové minimum, 26.9. právní minimum. Během října se klientky mohou účastnit semináře, který se bude věnovat všem aspektům, které mohou ovlivňovat realizaci podnikatelského záměru a v prosinci se budeme věnovat prezentačním dovednostem.
Seminář prezentačních dovedností již proběhl minulý měsíc v Brně a měl velmi pozitivní ohlas.
V Brně se v červnu uskuteční 3 semináře na téma podnikatelský záměr, SWOT analýza a základy marketingu. V červenci a v srpnu budou zaměřeny na zvyšování profesionálních dovedností a efektivní komunikaci.
Chceme, aby zaměření jednotlivých seminářů opravdu odpovídalo potřebám našich klientek, proto z jejich strany oceníme nové náměty.
Jaké hlavní příčiny nízkého počtu podnikajících žen vnímáte?
Ženy, narozdíl od mužů, jsou velice komunikativní a kladou velký důraz na intuici. To jim usnadňuje komunikaci se zákazníkem a ulehčuje porozumět jeho potřebám. Na druhou stranu nevěnují dostatečnou pozornost plánování a organizování. Často nemají dostatek sebedůvěry, nejsou ochotny podstupovat riziko, které je samozřejmě s podnikáním spjato. Bariérami vstupu žen do podnikání je nedostatek odvahy a chybějící podpora ze strany rodinných příslušníků.
Přináší ženám podnikání nějaké výhody?
I když mají ženy procentuelně vyšší vzdělání než muži, tak i počet nezaměstnaných žen je mnohem vyšší než počet nezaměstnaných mužů.
Právě podnikání je možnost, jak tuto situaci řešit. Také tím, že začnou podnikat, získají nezávislost a mají možnost se realizovat. Samostatné rozhodování je pro mnoho žen silnou motivací.
Více informací o projektu se dozvíte na internetových stránkách http://www.podnikatelky.cz.
|