Plán rovnosti ve španělské La Coruně
[ 31.3.2006, Linda Sokačová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Jaká je situace ve Španělsku v oblasti rovných příležitosti pro ženy a muže na trhu práce, měly možnost na konci ledna 2006 poznat zástupkyně českého projektu EU EQUAL "Půl na půl", který realizuje Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s řadou partnerských organizací. Rovné příležitosti pro ženy a muže a především programy pro slaďování rodinného a pracovního života jsou pro současné Španělsko velkou výzvou. Pracující ženy tvoří většinu zaměstnaných na dobu určitou a velká část z nich čeká s rozhodnutím porodit dítě na dobu, kdy budou mít stálou práci. Situaci rodin ztěžuje také pracovní doba, která končí v pozdních večerních hodinách.
Analyzuj a konej
Španělský projekt realizuje Asociación Coruňa Solidaria, ve které je sdruženo několik municipalit, neziskových organizací, ale i zástupců zaměstnavatelů. Důležitou součástí projektu je zavádět ve firmách konkrétní programy pro podporu rovných příležitostí pro ženy a muže. Za tímto účelem je využíván plán:
1) diagnóza
2) pozitivní akce
3) S.E.I.O. - sociální známka označující podniky s rovnými příležitostmi pro ženy a muže
První fáze zahrnuje komunikaci s podniky, které projeví zájem se zapojit. Každý podnik, který má zájem o účast, se musí zavázat nejen k poskytování relevantních informací, ale musí také určit odpovědnou osobu pro komunikaci a ochotu zvážit a případně realizovat návrhy na změnu. Stěžejním momentem je, že informace, které firma poskytne z oblasti personalistiky a dalších relevantních oblastí, jsou analyzovány týmem expertů a expertek. Hledají se silné a slabé stránky, na jejichž základě je vytvořen pozitivní akční plán. Pozitivní plán vlastně představuje návrhy na změny v různých oblastech rovných příležitostí pro ženy a muže, ve kterých jsou shledány nedostatky.
V druhé fázi firma pracuje na realizaci jednotlivých doporučení a zaměstnanci absolvují sérii školení, které jsou především zaměřeny na problémové oblasti, ale také na rovnost příležitostí obecně. Pokud jsou splněny základní kroky obsažené v pozitivním plánu, má firma vyhráno a získá značku S.E.I.O., která zaručuje, že firma respektuje a podporuje rovnost příležitostí pro ženy a muže. V českém prostředí je obdobnou aktivitou Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže, kterou každoročně organizuje Gender Studies,o.p.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a letos také ve spolupráci s Citigroup. V této soutěži jsou oceněny společnosti, které aktivně podporují a prosazují rovné příležitosti na firemní úrovni.
Jak překlenout horizontální segregaci trhu práce?
Část projektu se zaměřuje přímo na skupiny ohrožené na trhu práce a má zjednodušit ženám, které čelí genderovým bariérám, vstup na trh práce. Pro každou ženu, která se zúčastní projektu, je vypracován osobní plán rozvoje. Ten může zahrnovat základní informace vztahující se k rovnosti příležitostí v různých oblastech společenského života, motivační plán, profesionální trénink či sociální poradenství. Především se jí poskytuje podpora při hledání zaměstnání a komunikaci s vybraným zaměstnavatelem. Tato aktivita byla již úspěšně realizována v předchozím projektu EQUAL, který byl zaměřen na dlouhodobě nezaměstnané. Projektovému týmu se podařilo tímto způsobem pomoct vyhledat zaměstnání pro více jak 1 000 klientů a klientek.
Ženy na neformálním trhu práce
Neméně zajímavá část projektu se zaměřuje na ženy pracující jako hospodyně. Velká část jich totiž pracuje bez pracovní smlouvy a nevztahují se na ně tudíž ani základní pracovní standardy a zároveň nespadají pod zdravotní a sociální pojištění. Hlavním cílem v projektu je nalézt způsoby, jak legalizovat co největší množství takových zaměstnání, zvýšit povědomí o této problematice ve společnosti a dát práci hospodyně profesionální hodnotu. V průběhu projektu vznikne také centrum, které se bude zabývat poradenstvím v této oblasti (i zprostředkováním nabídky a poptávky pro práci), mediaci mezi zaměstnanými a zaměstnavateli. Centrum bude také nabízet trénink pro hospodyně, který bude mít za cíl zvýšit jejich profesionalitu.
Nezbytnost politické podpory a podpory zaměstnavatelů
Projekt je ve španělském, ale i celoevropském kontextu velmi úspěšný, co se týče počtu klientů a klientek z ohrožených cílových skupin, zájmu politiků i zaměstnavatelů. Projektu se účastní jeden z nejvýznamnějších veřejných podniků v zemi - Sagoma. Projekt je úspěšný jednak z důvodu vysoké profesionality realizačního týmu, ale také z důvodu vysoké podpory ze strany nejen regionálních politiků a političek. Realizace projektů z Evropského sociálního fondu a dalších strukturálních fondů EU a tématika rovných příležitosti pro ženy a muže jsou chápány jako šance pro daný region a nikoli jako nutné zlo a jakási zbytečnost.
|