- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Jak se žije ženám pracujícím doma?

[ 1.7.2002, Rovné příležitosti > Trh práce ]

Od pádu komunismu se v centrální a východní Evropě udály již mnohé změny. Odhlédneme-li od těch pozitivních, zůstane nám celá řada komplikovaných a obtížných problémů, které musíme řešit. Ty, které se bezprostředně dotkly nás všech jsou spojeny se zaměstnáním a vznikem trhu práce. Změna ekonomiky a restrukturalizace průmyslu spolu s globalizací způsobily nárůst nezaměstnanosti. Dopad ztráty zaměstnání je nejproblematičtější především u rodin s nízkými příjmy, u žen samoživitelek, svobodných matek atd. V kombinaci s péči o dítě, nízkým vzděláním, izolací či jinými faktory je možnost najít zaměstnání zcela mizivá. Ve snaze pomoci si v obtížné situaci pak mnohé ženy pracují "neformálně". Jednou z takových možností je práce z domova.
Mnoho (převážně) žen si tímto způsobem vydělávalo již před rokem 1989. Navlékaly korále, šily, pletly….
V současné době spolu s rozšířením nabídky domácích prací také počet žen pracujících z domova stoupl. Otázkou zůstává, kolik z nich tuto práci vykonává proto, že nemají jinou možnost jak si vydělat či přivydělat a zda mají stejné sociální a finanční jistoty jako běžní zaměstnanci. Dalším problémem jsou jejich pracovní podmínky.
Ženy pracující z domova jsou na celém světě. V rozvojových zemích je jich více než 60%. Velkou skupinu také tvoří ženy, které migrují ze všech koutů světa do západní Evropy. Díky vzájemným kontaktům a snaze situaci řešit vznikly v mnoha zemích organizace sdružující ženy pracující doma. Ty jsou pak zapojeny do mezinárodní sítě HomeNet International s centrem ve Velké Británii. V České republice zatím podobné organizace či sdružení nejsou. Aby mohly být založeny a aby se o této problematice začalo veřejně mluvit, musí se nejdříve zjistit, jak na tom vlastně ženy pracující z domova u nás jsou, jaké práce vykonávají, jaké jsou jejich pracovní podmínky atd. Pokud sama pracujete doma, legálně či nelegálně, a pokud se chcete o svou zkušenost podělit, ozvěte se nám, prosím! Znáte-li někoho ve svém okolí, upozorněte jej na náš projekt!!! Jste-li organizace zabývající se ženskou tématikou a mohly byste nám pomoci s kontakty, spojte se s námi! Máte-li zájem o více informací o našem projektu, kontaktujte nás!
Spolupracujeme s okolními státy, kde probíhá podobný výzkum. Společně pak situaci v jednotlivých zemích porovnáváme a kooperujeme v dalších krocích s cílem podmínky žen pracujících z domova zlepšit.

EVROPSKÁ KONTAKTNÍ SKUPINA
Ivana Šindlerová
Belgická 22
Praha 2 120 00
Tel: 02 2251 7173
E-mail: ivana.ecg@ecn.cz
http://www.ecg.ecn.cz/

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT