Role porodních asistentek
V souvislosti se vstupem do EU připravuje Česká republika nové zákony v oblasti zdravotnictví. Je třeba do nich mimo jiné zabudovat směrnice EU, týkající se „regulovaných povolání“. Ve zdravotnictví je regulovaných povolání celkem 5 – lékař, zubař, farmaceut, všeobecná sestra a porodní asistentka.
Předsedkyně České asociace porodních asistentek (ČAPA) Ivana Koenigsmarková, předpokládá, že připravované zákony omezují možnosti žen zvolit si způsob porodu.
V článku Feminismu.cz
Porodní asistentky ČAPA vytýkají připravovaným zákonům porušování Listiny základních práv a svobod Ivana Koenigsmarková odpověděla na několik otázek:
F.cz: Pokud by ženy chtěly být v péči své porodní asistentky před porodem, během porodu i po něm, bylo by to uskutečnitelné? Jinými slovy, mohly by si vybrat porodní asistentku, případně lékaře?
Ivana Koenigsmarková: Lékaře si mohou vybrat i dnes a v tomto směru se změna nepředpokládá. Pokud si ale žena vybere lékaře k porodu, pak lze očekávat, že se mu za jeho práci, samozřejmě mimo daňové přiznání, odmění. V Praze se tato částka pohybuje v rozmezí 5 – 80 tisíc Kč. Pokud jde o porodní asistentku, bude záležet na dobré vůli lékaře, zda její péči schválí, ale i pak bude moci porodní asistentka poskytovat jen péči v rozsahu lékařova předpisu. Dnes jakýkoli absolvent FTVS na základě živnostenského listu cvičí s těhotnými, zatímco porodní asistentka by musela čekat na indikaci lékaře, jakýkoli absolvent kurzu práce se skupinou může připravovat těhotné ženy k porodu, porodní asistentka bude muset čekat, jestli jí to lékař dovolí, a kdokoli absolvuje víkendový kurz laktačních konzultantů, může radit o kojení, ale porodní asistentka se musí zeptat lékaře, zda může.
F.cz: Hrozil by jim nějaký trest, když by se rozhodly pro porod doma?
Ivana Koenigsmarková: Zákon výslovně neurčuje místo porodu. To znamená, že by asi nehrozil postih pro rodičku. Lze ale jen ztěží předpokládat, že by lékař dal porodní asistentce souhlas s vedením porodu v domácnosti. Potom by jistě hrozil postih porodní asistentce, protože ona by porušila zákon.
Jaká by podle Vás měla být role porodních asistentek v péči o ženu a dítě?
datum:
20. 4. 2005 autor:
belldandy
bez ohledu na EU |
Nejsem radikální zastánce porodů doma, ale na jejích odpůrcích mě právě radikalismus překvapuje. Je jasné, že při porodu mohou nastat obtíže a doktor se hodí, ale každý ví, že za normálních okolností i v nemocnici vystačí porodní asistentka a ikdyž porod není žádná lebeda proběhl většinou v zásadě v pohodě dokonce i bez ní. Zkušenosti mých známých bohužel spíše naznačují, že čím více se doktoři do porodu pletou tím větší počet problémů s ním nastává. moje maminka na horečky způsobené, promiňte ale opravdu zbytečným nástřihem (sestra jí to sama při stříhání sdělila, že prvorodičky bohužel stříhají povinně, takže ikdyž to není potřeba nastřihnout ji prostě musí) na horečky málem zemřela. Dnes jsou průzkumy na to, že, ikdyž se rodička při porodu natrhne natržení se zceluje rychleji než nástřih. Přesto doktoři stříhají dál, ikdyž už né s tou frekvencí jako dřív. Znám případy, kdy se žena natrhla, třebaže ji nastřihli nebo ženu, které povolili po nástřihu stehy. Snad ani netřeba mluvit, že s jizvou bývají někdy (třeba v případě mé maminky) problémy celý život. - To byl ovšem jen jeden okruh problémů, které mohou svou přehnanou aktivitou u porodu zůsobit doktoři - a vy se divíte, že se jim člověk v takovémto případě raději vyhne. pokud je vše v pořádku - těhotenství ani porod nejsou nemoc a je zbytečné na ně tak nahlíže - porodní asistentka doma by docela stačila. Problémy jde dnes odhalit do značné míry dopředu a pokud se neodhalí, tak ten kdo rodí doma většinou ví do čeho jde. A je zkrátka ochotný, tedy spíše ochotná, vzít riziko na sebe. Stejně už musel překonat mnoho překážek, aby si prosadil svou - těžko mluvit proto o nepromyšleném rozmaru. . ODPOVĚDĚT
|
|
|