- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

Velmi odlišné zkušenosti. Na jedné straně celebrity, které si ve společenských časopisech pochvalují odpočinek za lockdownu, na druhé extrémní zatížení pracujících v klíčových zaměstnáních. Často šlo o profese typicky ženské.

více
[ 29.6.2023, Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Českého statistického úřadu   ]

Do letošní soutěže Firma roku: Rovné příležitosti se přihlásilo 21 firem a organizací (zaměstnavatelů) různého charakteru a velikosti. Zaměstnavatelé byli hodnoceni již tradičně dle celkového přístupu k rovnosti v rámci své organizace. Hlavním tématem letošního ročníku byla rovnost v oblasti digitalizace. Informace byly získávány od zaměstnavatelů a následně ověřovány mezi zaměstnanými. Díky tomu je možné ověřit, jestli jsou deklarované principy či opatření uplatňována v praxi. 

více
[ 29.6.2023, Marie Pospíšilová, Sociologický ústav AV ČR   ]

„Poslední dobou odcházejí samé velké ženy. Pavla Frýdlová patří mezi ně. Její život by vydal na celou knihu a její jméno by mezi osobnostmi jako je Soňa Červená, Petruška Šustrová nebo Dana Němcová rozhodně nemělo zapadnout.” Tak začíná můj vzpomínkový text na Pavlu, který vyšel pár dní po její smrti na A2larmu pod názvem Zemřela Pavla Frýdlová, dokumentaristka, která v Česku položila základy orální historie. V HBS jej následně přeložily*i do němčiny. Během vzpomínkového večírku v Knihovně Jiřiny Šiklové jsem oslovila současné i bývalé zaměstnance*kyně Gender Studies, kteří*které Pavlu znaly*i, aby posdílely*i společné chvíle a zážitky, a tak vznikla tato pestrá mozaika osobních vzpomínek.

více
[ 29.6.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Výběr publikací pro aktuální číslo s názvem Na jedné lodi zdánlivě toto zastřešující téma nabourává. Obsahuje publikace, které se dotýkají mocenských, genderových, etnických, sociálních, ekonomických a třídních nerovností – tedy nejrůznějších důvodů, proč mnohdy naopak nejsme všichni “na jedné lodi”. Z hlediska intersekcionálního feminismu se ale na tyto oblasti nerovnosti má smysl dívat propojeně – a stejným způsobem také usilovat o změnu k lepšímu.

více
[ 29.6.2023, Lucie Přibyl, Gender Studies, o.p.s.   ]

Mentoring. Hodně se o něm mluví, hodně se o něm píše a mnohé se tak nazývá – právem i neprávem. I my jsme se rozhodli mentoringový program zahrnout do jednoho z našich projektů (konkrétně projektu Na 1 lodi), který cílil na posilování kariérního růstu, primárně žen, a posilování možností slaďování osobního, rodinného a pracovního života – především skrze cílený management mateřských a rodičovských. Jaké byly v tomto směru naše zkušenosti a v čem se třeba i od nás poučit, co dělat, co posílit a čemu se třeba i vyhnout? Některé tipy pro vlastní úvahy vám snad přinese i tento prakticky laděný článek. 

více
[ 29.6.2023, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s.   ]

Vláda schválila po dlouhém vyjednávání z velké části transpoziční novelu zákoníku práce, ta zamířila do Sněmovny a pokud bude legislativní proces pokračovat bez komplikací, měla by nabýt účinnosti nejpozději k lednu 2024, částečná účinnost se navrhuje již od července tohoto roku. Dlouhá fáze projednávání návrhu před jeho schválením vládou odpovídá třaskavému charakteru novelizovaných ustanovení i zákoníku práce jako takového. I proto došlo k dohodě sociálních partnerů, že v dalších fázích legislativního procesu nebudou zkoušet křehce dojednaný kompromis zásadně měnit. 

více
[ 29.6.2023, Šárka Homfray, odborová právnička   ]

Dne 19. 6. proběhla závěrečná konference k soutěži Firma Roku 2023: Rovné příležitosti, jejíž letošní ročník byl zaměřen na digitalizaci práce. Konference se konala v prostorách moderního kina Přítomnost na pražském Žižkově.

více
[ 29.6.2023, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s.   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

V pondělí 19. června 2023, na Mezinárodní den rovnosti žen a mužů, vyhlásila Gender Studies, o.p.s. výsledky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2023. Pro jubilejní 15. ročník byla ústředním tématem digitalizace práce, které se věnovala rovněž stejnojmenná závěrečná konference. Do letošního ročníku se přihlásily firmy, organizace a instituce s celkovou zaměstnaneckou populací čítající 29 166 osob. Odborným partnerem letošního ročníku byl Svaz personalistů ČR.

více
[ 19.6.2023, Anna Kotková   ]
Digitalizace nejsou jen roboti a nahrazování lidské práce počítači. Digitalizace úzce souvisí i s well-beingem a osobním rozvojem Vašich zaměstnanců a zaměstnankyň a tématy jako je práce na dálku, vzdělávání, age management a tak dále. Může mít totiž nerovnoměrné dopady na zaměstnané muže i ženy napříč pracovními oblastmi. Pojďte se o tomto tématu dozvědět více! více
[ 8.6.2023,   ]

Na konferenci Francouzského velvyslanectví a několika dalších převážně francouzských institucí konané dne 12. dubna v Praze pod názvem „Ženy v technologiích: Genderový algoritmus“ se sešlo několik významných a inspirativních žen, které svůj profesní život zasvětily informačním technologiím. V rámci panelové diskuse se pokusily rozluštit záhadu přetrvávajícího nízkého počtu žen v oblasti IT a nastínit vizi řešení tohoto problému v budoucnosti. Akce proběhla na podporu Mezinárodního dne žen a dívek v IT, který jsme tento rok oslavili 27. 4.

více
[ 23.5.2023, Nina Bosničová   ]
Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 444 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT