- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Proč se zúčastnit Girls Day? Jaké výhody přináší ženám práce v IT a technických oborech? Jak se expertky v "mužských profesích" vypořádávají se stereotypy? Na to se ptáme amabasadorek GIRLS DAY 2022. více
[ 20.4.2022, Lucie Königsmarková   ]
Letos slavíme jubilejní 10. ročník akce Girls Day, kariérního dne pro dívky v technologických firmách a institucích. Proto jsme pro vás připravili speciální Úterek na téma volby povolání, jako vždy s velmi zajímavými hosty*hostkami. více
[ 12.4.2022, Lucie Königsmarková   ]
V březnovém čísle se zaměřujeme na různé formy nespravedlnosti, tabu, násilí a ticha, které jsou třeba prolomit. více
[ 17.3.2022,   ]

Letos také nově spolupracujeme s Digikoalicí a Národním pedagogickým institutem. Cílem akce je povzbudit zájem dívek o studijní obory a profese v oblasti vědy, IT a STEM prostřednictvím workshopů, přednášek a diskuzí v technologických firmách a institucích.

více
[ 17.3.2022,   ]

„Cancel culture“ (kultura rušení) či (politická) korektnost se stávají jakýmisi univerzálními strašáky – v druhém případě dlouhodobě, v prvním, alespoň pod tímto označením, poměrně nově – a současně prostředky, jak si mnohé osobnosti politické scény obstarávají levné body, stejně jako když hovoří o Istanbulské úmluvě, kvótách, imigraci či „zeleném šílenství“. Jádro všeho tohoto úsilí o kultivaci vyjadřování je obdobné: péče, inkluze (další červený hadr pro mnohé), respekt ke všem lidem, tolerance k jinakosti, zcitlivování veřejného prostoru, a to včetně jazyka, jako jednoho z instrumentů nejen komunikace, ale také udržování a posilování mocenské nerovnováhy. Tyto snahy jsou poměrně jasné, mnozí lidé si ale myslí, že způsoby, jakými jsou prosazovány, jsou již za hranou přijatelnosti. Cítí se být omezováni*y, nechtějí o tom přemýšlet a už vůbec ne prosazovat nějaké změny do běžného života.

více
[ 28.2.2022, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]

K tématu obtěžování, sexuálního obtěžování, šikany a obecně k vymezení se proti negativním jevům, včetně stereotypů, jsme se v Gender Studies nutně museli dříve či později dostat. Umíme analyzovat situace, které jsou negativní a umíme ukázat, kde situace hapruje. A logicky jsme se dostali k důležitému dalšímu kroku: a co dál? 

více
[ 28.2.2022, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Hlavními tématy roku 2021 nebyly pouze pandemie a volby do poslanecké sněmovny. Pro Českou republiku se velmi nečekaně jednalo i o téma sexuálního obtěžování. Stalo se tak po zveřejnění článků, které obsahovaly příběhy přeživších1 sexuálního násilí ze strany několika veřejně známých osobností. Co přiměje přeživší podělit se o své zkušenosti? A co je naopak odrazuje?

více
[ 28.2.2022, Viktorie Bartušková, studentka mediálních studií   ]

Povaha lidského jednání je reaktivní v daleko větší míře, než jsme ochotni*y si připustit! Novověký evropský racionalismus nám vnutil představu, že jsme strůjci a strůjkyněmi svého konání, ale v této heroické představě částečně opomněl, že naše jednání neprobíhá zpravidla od nuly, ale v odpovědi na určité podněty. Podnět a reakce – a tak stále dokola (a paralelně) – to je modus našeho života daleko častěji, než okolnostmi nepodmíněné „tvoření“. A to je skutečnost, jež se přenáší, či by se měla přenášet, i do oblasti úvah o sexuálním či jiném obtěžování. I když mám dojem, že se tomu až tak často neděje. Dovoluji si proto nabídnout tuto úvahu jako splátku onoho dluhu a současně jisté skromné doplnění současné diskuse. 

více
[ 28.2.2022, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]

Druhá vlna feminismu a rozvoj performance přinesly v 70. letech do umění témata, která reflektovala ženskou zkušenost – nevyjímaje zkušenost se sexuálním násilím. Umělkyně i přeživší sexuálního násilí se skrze svá díla vyrovnávaly a dodnes vyrovnávají s traumaty osobními i společenskými a upozorňují na fenomén rape culture [kultura znásilnění]

více
[ 28.2.2022, Martina Malinová, umělkyně, filmařka, ve svých dokumentárních filmech se věnuje tělesnosti i problematice násilí na ženách   ]

První číslo zpravodaje v roce 2022 se potýká s tématem prolomení ticha, které provází mnohá těžká témata, včetně sexuálního a partnerského násilí. V Tipech z knihovny se proto zaměřujeme na tyto problémy z různých perspektiv: z pohledu přeživších a jejich blízkých, očima teorie i z hlediska posílení prevence a ochrany přeživších (#ZaIstanbul).

více
[ 28.2.2022, Lucie Königsmarková, Gender Studies, o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | .. | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | .. | 444 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT