|
|
|
PRAHA: V pondělí 24. listopadu 2003 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konala konference „Žena a média“, nad níž převzala záštitu poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anna Čurdová. V publiku bylo asi 100 lidí. Konferenci uspořádaly organizace Friedrich-Ebert Stiftung e.V., zastoupení v České republice a Gender Studies o.p.s. Cílem konference bylo otevření diskuse o genderové problematice v českých médiích. Zatím se daným tématem zabývali převážně genderové a mediální teoretičky a teoretici, na konferenci se podařilo do debaty vtáhnout i samotné novinářky, zástupkyně neziskových organizací, studentky a v neposlední řadě i političky.
Gender Studies, o. p. s. si Vás dovoluje pozvat na přednášku z podzimního cyklu Úterky s gender tentokrát na téma feminismy. Přednáška doktorky Daniely Tinkové bude na téma "Ve jménu přirozenosti: ženská identita mezi osvícenskou vědou, občanským právem a oddělenými sférami.". Přednáška se koná v úterý 2.prosince 2003 od 18. hodiny v prostorách knihovny Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00. Místo si můžete rezervovat na : 2 24 91 56 66, gender.media@ecn.cz. Místa jsou rezervována do 18 hod.
Poslankyně Petra Buzková podstoupila plastickou operaci zmenšení poprsí. Pro řadu našich poslanců, které si občané zvolili k tomu, aby zastupovali jejich zájmy ve vrcholné politice, to byla zřejmě jedna z největších událostí na půdě Parlamentu.
Včera poslanci a poslankyně schválili nové významné dny ČR - spolu s novými Dnem veteránů, Dnem obětí holocaustu a Dnem obětí komunismu také Mezinárodní den žen, který byl do této skupiny zařazen na základě návrhu poslankyně za ČSSD a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anny Čurdové.
Obchod se ženami se týká té formy zneužívání, kdy ženy odjíždějí do zahraničí na základě podvodu nebo klamných slibů dobrého zaměstnání, ale nakonec končí jako prostitutky, služky nebo pracovní síly s omezenou osobní svobodou a velkou finanční závislostí na těch, kteří s nimi obchodují. K hledání alternativních možností zaměstnání v zahraničí, kde však čelí většímu riziku zneužití, ženy nutí ekonomická situace v jejich zemi, životní standard, obecné vnímání pozice ženy a povědomí o právech žen. ("Česká republika," Ženy 2000, Mezinárodní helsinský výbor pro lidská práva, 135, 151 (2000) ("Ženy 2000"). Ženy jsou často svedeny svými únosci k domněnkám, že budou za dobré platy oficiálně pracovat nebo budou dívkami au-pair, a místo toho se octnou jako tanečnice v nočních klubech nebo se stanou služkami.
[ stopnasili.cz] - Kontakty na organizace, které nabízejí přímou pomoc obětem domácího násilí po celé ČR.
Ženy nesmějí být zbavovány osobní svobody. Zbavení ženy osobní svobody zahrnuje také dlouhodobé či trvalé omezení její osobní svobody. (Tr.zák §232 Komentář). Kdo jinému brání užívat osobní svobody, bude odsouzen k trestu odnětí svobody...
Zahrnout v Trestním zákoně domácí násilí mezi trestné činy. Zahrnout do Trestního řádu ochranná opatření a dočasný zákaz vstupu jako formy ochrany obětí domácího násilí. Usnadnit koherentní a rychlou právní intervenci v případech domácího násilí. Poskytnout podporu obětem v hledání právní nápravy. Vytvořit citlivější právní proces. Přijmout zákony požadující podporu respektu k ženám ze strany médií...
Je nesmírně důležité, aby se žena - oběť násilí obrátila na policii. Trestné činy násilí na ženách zůstávají bohužel často neoznámeny a to buď ze strachu z publicity, poškození vlastní reputace, pomsty, nechuti opakovat a znovu si zážitek vnitřně prožít či z nedostatku důvěry ve schopnosti institucí pověřených výkonem práva. Bez detailní dokumentace trestných činů násilí na ženách však zločiny zůstanou nepotrestány a ženy i společnost budou nadále zraňovány.
[ stopnasili.cz] - Povědomí o domácím násilí je v České republice stále nízké, a to i mezi těmi, kteří jsou zodpovědní za poskytování pomoci jeho obětem. Tolerance, která k domácímu násilí ve společnosti stále panuje, ovšem komplikuje situaci obětem – ty se pak často setkávají s neochotou pomoci i s obviňováním za násilí. Deset neziskových organizací z nejrůznějších regionů České republiky proto vyhlásilo Kampaň proti domácímu násilí na ženách. Ta má za cíl zvýšit informovanost o domácím násilí i o možnostech pomoci, a zároveň přispět ke snížení tolerance vůči domácímu násilí.
|
|
|
|