|
|
|
Když v roce 1998 vydalo sociologické nakladatelství SLON antologii klasických textů z angloamerického feministického myšlení “Dívčí válka s ideologií”, kterou uspořádala Libora Oates-Indruchová, bylo tehdy motivováno snahou ”vytvořit protiváhu k více či méně informovaným diskusím o feminismu”. Kdo by ale očekával, že právě vydaný sborník “Rod ženský”, vydaný s podporou grantu Nadace Open Society Fund Praha na obdobné téma, bude veden stejným kritičtějším nárokem, bude zklamán.
[ EURO týdeník] - Tématu diskriminace žen v praxi bank a pojišťoven se ujal týdeník Euro. Článek přináší konkrétní případy žen, názory manažerů, možnosti řešení, a situaci zasazuje do kontextu EU.
Při projednávání paragrafu zákoníku práce o sexuálním obtěžování v Senátu Poslanecké sněmovny ČR ve středu 10.12. 2003 se senátor Jaroslav Kubera z klubu ODS vulgárně vyjádřil o českých feministkách. Odvolával se přitom na údajné fotografie nalezené na internetových stránkách českého ženského hnutí a vulgárně je nazval “neukojenými feministkami“. Pan senátor doslova řekl: „… nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harasment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat, protože bych se dopustil toho, čeho se dopustit nechci, ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude.“ Na to reagoval manžel jedné z českých feministek a napsal protestní dopis předsedovi Senátu ČR Petru Pithartovi a petici určenou široké veřejnosti. Podporu petici můžete vyjádřit připojením svých jmen na: gender.info@ecn.cz, tel/fax: 224 915 666.
[ www.novinky.cz] - Velkou zásluhu na prosazení tohoto zákona měli také poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anna Čurdová a poslanec Stanislav Křeček, místopředseda ústavně právního výboru. Patří jim za to náš srdečný dík, Gender Studies, o.p.s.
Anarchofeminismus v kontextu dalších feministických směrů
Feministická skupina 8. března vás zve 16. prosince od 18,30 do Klubu v Jelení na přednášku na téma Anarchofeminismus v kontextu feminismů. Přednáška bude věnována vývoji, kterým procházelo feministické myšlení. Cílem bude představit hlavní feministické směry, včetně anarchofeminismu, popsat rozdíly i shodné představy. Důraz bude kladen na cíle, kterých jednotlivé směry chtějí dosáhnout, jaké závěry vyvozují ze svých teorií. Představení těchto směrů s důrazem na podobnosti a vztahy mezi nimi může být novým pohledem na relativně známou problematiku. Přednášku bude k dispozici na Radiu Jelení (www.radiojeleni.cz)
Goldrausch (Zlatá horečka) je ženská síť, která poskytuje finanční podporu podnikatelkám a ženským projektům sídlícím v Berlíně. Tato organizace vznikla v roce 1982 v západním Berlíně, v centru dění tehdejšího ženského hnutí. Motivem pro vznik této organizace byly banky, které ženám-podnikatelkám neposkytovaly stejné podmínky jako mužům. Organizace nefunguje jako banka, ale poskytuje kredity na schválené projekty jednotlivcům i organizacím. Tyto kredity nejsou úročeny.
Centrum WeiberWirtschaft eG je největším ženským družstevním a operačním projektem pro začátky ženského podnikání v Německu a také v Evropě. Centrum se nachází v Berlíně na Anklamer Strasse 38, 3 zastávky metrem od Alexander Platz. 1 500 žen je součástí tohoto rozsáhlého projektu, který podporuje ženy podnikatelky.
Amazone je belgické národní centrum pro rovnost žen a mužů ve společnosti. Podle Amazonu by mužům a ženám měly být poskytnuty rovné příležitosti, aby mohli rozvinout své vlastní životy – jak v soukromé, tak ve veřejné sféře. Amazone se snaží podporovat ženské organizace, poskytovat informace a stimulovat výměnu myšlenek mezi lidmi a asociacemi, které se zabývají rovností a rovnými příležitostmi pro muže a ženy.
Ve čtvrtek 11. prosince 2003 si Vás dovolujeme pozvat do knihovny Gender Studies, o.p.s. na představení trojsbírky poetické skupiny Fatálni fámy HERSTORKY. Skupina Fatální fámy se skládá ze tří básnířek: Ropa Interior (Markéty Škodové), AnnaGramové (Ireny Reifové) a Johanky Katové (Kateřiny Jonášové)
Reportáž: Na Slovensku to nemají lehké. Přijeli jsme na oslavu 10. narozenin Aspektu. Aspekt je: záujmové združenie žien, feministický kultúrny časopis, knižná edícia, knižnica, vzdelávacie aktivity, info-doku centrum. Také o sobě říká, že je "tŕň v päte aj oku patriarchálnej spoločnosti a jej politiky". Já jsem odjížděla s pocitem, že ta úžasná a tolik důležitá práce není doceněná. No bodejť. Nemužeme přece chtít, aby ti, co mají trn pěkně hluboko zabodnutý, na něj pěli chválu. Co se stalo? Během dvou dnů jsme byly dvakrát verbálně napadené za to, že máme s Aspektem "něco" společného. To něco byl feminismus.
|
|
|
|