|
|
|
V rámci letošního ročníku festivalu Jeden svět (1.- 9. března 2006, Praha) se uskuteční světová premiéra kolekce 7 dokumentů Gender Montage: Filmy z postsovětského prostoru. Sedm filmů přináší svědectví o údělu žen v sedmi postsovětských republikách, tak jak je natočili dokumentaristé a dokumentaristky z jednotlivých regionů ve spolupráci s odbornicemi na ženská práva. Jde o silné příběhy žen vyrovnávajících se s výzvami nové doby a promlouvajících svým autentickým, ženským jazykem ve společnostech se zakořeněnými rodovými stereotypy.
Studentky FAMU uvádějí své nejnovější školní filmy, které soutěžily o cenu Dagmar Táborské. Akce se koná 27.2. ve 20.00 v kině Světozor. Představí se Vám filmy autorek Hany Valentové - Hledání nového střihu, Andrei Culkové - Život zabité žábě!, Lindy Jablonské - Kupředu levá a Daniely Matějkové - Lehko a těžkooděnci. Cena Dagmar Táborské je udílena od roku 2005, kdy byla založena nadace, jejímž posláním je poporovat studentky FAMU.
Občanské sdružení
Eko-info centrum Ostrava (EICO) zahájilo v únoru 2006 projekt
financovaný Nadací Open society Fund Praha, jehož záměrem je zjištění
současného stavu využívání netradičních – alternativních forem práce
v Moravskoslezském regionu a podle skutečnosti pak navrhnout způsob, jak
zvýšit informovanost o rodině přátelských opatření a netradičních
způsobech zaměstnání, které by umožňovaly lépe sladit rodinu a práci. Využívání
netradičních způsobů práce je vysoce genderově podmíněné. Formy, které
nejsou spojeny se ztrátou příjmu, jako např. pružná pracovní doba a
homeworking jsou využívány muži i ženami téměř rovnoměrně, s mírnou převahou
mužů.
Španělsko zažilo ve dvacátém století několik desetiletí diktátorského režimu, stejně jako Česká republika (Československo). Po smrti diktátora Franka zahájilo Španělsko přechod k demokracii, jehož součástí se stalo také radikální zpochybnění tradiční mužské a ženské role, včetně “sexuální revoluce“. V posledních třiceti letech probíhá ve Španělsku živá společenská debata na toto téma a španělská společnost prochází dramatickými změnami. Díky snaze žen i mužů změnit tradiční uspořádání a dospět k společenským vztahům založeným na rovnosti je dnes Španělsko zemí s nadprůměrným zastoupením žen v politice i v ekonomické sféře a těší se z pokrokové legislativy, např. zákonu o manželství osob stejného pohlaví a komplexním zákonu o domácím násilí.
Zajímají Vás témata souvisejí s rovnými příležitostmi a genderovou tématikou na trhu práce, v politice, rozhodovacích pozicích, umění, literatuře, mezigeneračních vztazích a podobně? Chtěly/-i byste publikovat články, analýzy, studie nebo recenze na www.feminismus.cz? Máte příležitost!
[ 21.2.2006, ]
Čajovna s Jitkou Jílkovou
21. 2. bude hostem Čajovny na stanici Český rozhlas 3 -
Vltava překladatelka z němčiny Jitka Jílková.
Pořad bude věnován rakouské spisovatelce Elfriede
Jelinekové, která v roce 2004 získala Nobelovu
cenu za literaturu. Autorka Čajovny Kateřina Rathouská
bude s paní Jílkovou hovořit nejen o jejím posledním překladu
románu Lačnost, který před nedávnem vydalo nakladatelství
Odeon, ale i o dalších tématech - jazyce a literárním
světě autorky, hrdinkách jejích próz nebo dětství, názorech
a životních postojích Jelinekové. Čajovna se vysílá od 19
do 19.30 na stanici ČRo 3 - Vltava - www.rozhlas.cz/cajovna
Po velkém
úspěchu přednášky o feministickém pornu na FSS MU v Brně zamíří Kateřina
Lišková do malého sálu pražského kina Světozor, aby
filmové ukázky doplněné o zajímavou a rozhodně ne neprovokativní přednášku
nabídla 16. února od 20.00 i divačkám a divákům z Prahy.
Gender Studies Vás zve na přednášku Miluš Kotišové: Rovné příležitosti v Kostarice: feminismus, občanská společnost a občanská reprezentace. Přednáška se zaměří na úžasnou sociodiverzitu a síť programů a politik rovných příležitostí této malé středoamerické země (politik formálních i neformálních - v mnohém inspirativních a novátorských) a bude se konat Ve čtvrtek 16. února 2006 od 18. hodiny v knihovně
Gender Studies. Miluš Kotišová - překladatelka, redaktorka www.hlidacifena.cz
a zakladatelka Knihovny rozvojových a mírových studií v Nepomuku strávila
v Kostarice pět měsíců soukromého výzkumu.
Gender Studies, o.p.s. vyhlašuje konkurz na místo právní/ho specialistky/-y na problematiku diskriminace žen a mužů na trhu práce. Požadujeme vysokoškolské právní vzdělání, kreativitu, samostatnost, komunikativnost, znalost anglického jazyka, orientaci v genderové problematice a znalost práce s PC. Nabízíme zajímavou a samostatnou práci v přátelském kolektivu, podporu v dalším vzdělávání a přístup k informacím doma i v zahraničí a značnou flexibilitu v pracovní době.
[ 15.2.2006, ]
Žurnalistika - žena - společnost: beseda s Jiřinou Šiklovou
Časopis Listy ( www.listy.cz) a Sociální revue ( http://socialnirevue.cz) zvou na představení prvního čísla 36.ročníku dvouměsíčníku Listy. Hostem besedy na téma Žurnalistika - žena - společnost bude stálá autorka a členka redakční rady časopisu Jiřina Šiklová. Ve čtvrtek 16. února 2006 v 18 hodin, ...a café pluje, kavárna kina Centrál, třída Karla IV., Hradec Králové. Vstup volný.
|
|
|
|