|
|
|
[ Gita] - Společnost Ráj, s.r.o. provozuje specifický typ pohostinství, takzvaný lap dance bar, neboli místo, kde si zákazníci kromě alkoholických nápojů a dalšího občerstvení mohou dopřát fyzický kontakt s tanečnicemi, jenž zde primárně mužským návštěvníkům předvedou eroticko-taneční kreace přímo na klíně. V českých reáliích je to zcela legitimní podnikání, pro zaměstnané tanečnice i pro zákazníky zde platí předem daná pravidla. Bezpečnost zaměstnankyň při výkonu povolání a bezproblémový provoz nočního podniku zajišťují bezpečnostní pracovnici, lidově řečeno vyhazovači. Může být vyhazovačkou v takovém podniku žena? Vedení Raj s.r.o. rozhodlo, že nikoliv. Žena, která o tuto pozici stála a ve výběrovém řízení podle požadovaných kritérií i obstála, našla odvahu žalovat firmu, jež jí odmítla přijmout jako vyhazovačku do svého eroticky zaměřeného baru.
[ Novinky.cz] - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ve spolupráci s občanským sdružením Fórum 50% zjišťovalo, jak lidé vnímají současný poměr zastoupení žen v české politice. Podle výsledků průzkumu se 87 procent lidí domnívá, že ženy jsou ve vysokých funkcích užitečné. Víc než třetina dotázaných (35 procent) se vyslovila pro zavedení kvót na minimální počet žen v politice.
O ženách a mužích se často mluví jako o různých živočišných druzích. Asi nikoho tedy nepřekvapí fakt, že různá pohlaví užívají jazyk jinak. Lingvistka Světla Čmejrková říká, že ženy lépe vyslovují, výšku hlasu střídají dynamičtěji než muži, více používají zahalené řečové takty, vkládají do svého mluveného projevu typické adjektiva, která vyjadřují především emocionální stav. Muži ženy třikrát častěji přerušují, sami ale nechtějí být přerušováni. Ženy se zase naučily dávat najevo podporu tomu, kdo právě mluví, nejrůznějším přitakáváním. Zajímavé je, že výzkumy prokázaly, že tento souhlas je spíše naučeným vzorcem chování, než opravdovou podporou.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Liga otevřených mužů, neboli LOM, se prezentuje jako nezisková organizace podporující rozvoj mužů a mužské identity. Je organizací velmi vstřícnou rovným příležitostem žen a mužů, a to například prostřednictvím diskusí o rolích a jejich (ne)přenositelnosti či o pozici mužů v péči o děti, ale také spolupráce s ženskými nevládními organizacemi. S ředitelem LOMu, Martinem Járou, jsme zatím takovou diskusi absolvovali jednou - 20. června, kdy v Brně v rámci projektu Půl na půl proběhl workshop na téma otcovské péče. Dva dny nato jsme už pak mluvili o možných formách vzájemné podpory a spolupráce LOMu a Gender Studies. Jedním z prvních nápadů byl rozhovor a představení cílů jedné z mála genderově citlivých "mužských organizací" v České republice.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Ve čtvrtek 17. srpna 2006 předstoupila před Výbor OSN pro odstranění všech forem diskriminace žen česká delegace, aby obhájila 3. periodickou zprávu České republiky k plnění Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen ( Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women - CEDAW) a zároveň Výbor informovala o vývoji situace v oblasti rovných příležitostí v České republice v letech 2002-2005, kterou zpráva nepokrývá.
Prodloužená uzávěrka do 22. září. Zaměření: Sladění osobního a pracovního života.
Vlastníte či řídíte firmu, která podporuje rovné příležitosti žen a mužů? Pracujete v takové firmě? Přihlaste se do Citigroup Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže, kterou každoročně pořádá Gender Studies, o.p.s.
Tento ročník je zaměřen na podporu sladění osobního a pracovního života. Přihlásit se můžete do 22. září 2006. Více informací získáte na alice.rutkova@genderstudies.cz, www.rovneprilezitosti.ecn.cz nebo na telefonním čísle 224 915 666.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Zapomeňme na model, kdy se o malé dítě starala pouze matka, a otec byl živitelem. Sociologické výzkumy dokazují, že na výchově dítěte se mají podílet rodiče oba. Nejlepší je se na rodičovské dovolené vystřídat. Podporuje to sladění rodičovství a pracovního života pro oba rodiče a umožňuje jim oboum vybudovat si pevný vztah se svým dítětem.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Majitelia/-ky a personalisti/-ky českých firiem na území Prahy majú o problematike rovných príležitostí len povrchné znalosti a nepovažujú ju za dôležitú. Vyplynulo to z výskumu, ktorý realizovala Gender Studies, o.p.s. v spolupráci s výskumnou agentúrou SC&C v máji a júni 2006 ako súčasť svojho projektu "O rovnosti s firmami".
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Rodičovská dovolená a kariéra (Karenz und Karriere) je název vídeňského rozvojového partnerství v rámci evropské iniciativy EQUAL. Projekt se soustřeďuje na společenské uvědomění a inovativní modely, které by zlepšily životní a pracovní kvality zaměstnanců na rodičovské dovolené, žen i mužů.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Mladá generace žen v Německu disponuje velmi dobrým školním vzděláním. Přesto se dívky v rámci své volby profese nebo dalšího vzdělávání stále v nadměrné míře rozhodují pro "typicky ženská" pole působnosti. Tím plně nevyužívají své pracovní možnosti; podnikům ale právě v technických oborech čím dále tím víc chybí kvalifikovaní mladí lidé.
|
|
|
|