|
|
|
Přednáška Nancy C. Jurik a Gray Cavender z Arizona State University.
Přednášející se budou zabývat evidencí o popularitě různých druhů detektivek. Prezentovány budou pozitivní i negativní vlivy na divačky a diváky (především na ženské publikum). Pojďte si poslechnout, proč jsou detektivky tak přitažlivé a jaké nebezpečné důsledky mohou přinášet. Přijďte se s námi podělit i o své zkušenosti s detektivkami. Přednáška a následná diskuse bude probíhat v angličtině.
Na místě bude připraveno lehké občerstvení.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Jste z Ústí nad Labem nebo okolí a zajímá vás diverzita ve firemní praxi? Přijďte příští čtvrtek na seminář. Budeme mluvit o různorodosti a rovných šancích, o příkladech dobré praxe z českých i zahraničních firem. Podtématem bude náboženská diverzita na pracovišti. 11. 4. 2013 od 13.00 v prostorách Komunitního multikulturního centra v Ústí nad Labem, Velká Hradební 33. Registrace na seminář na marketa.stepanova(@)genderstudies.cz.
[ Kongres žen ] - Kongres žen je neziskovou a nevýdělečnou iniciativou organizací, institucí a osobností z neziskového, akademického, uměleckého, veřejného i soukromého sektoru. Platforma Kongres žen je sdružením nadstranickým, jeho činnost není spojena s žádnou politickou stranou. První český Kongres žen se uskuteční 15. června 2013 v Praze. Rozmanitý program Kongresu žen bude rozložen do seminářů k tématu ženy a trh práce (ženy ve finančním sektoru, opatření pro zvýšení zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, slaďování rodinného a pracovního života) a workshopů zaměřených na rozvoj dovedností a schopností (soft-skills) žen (např. mentoring, rétorika, prezentační dovednosti, time-management).
[ Rovné příležitosti] - Nejprve to potěšující: Zdá se, že Mezinárodní den žen u nás prožívá určitou renesanci, ztrácí onen nesmyslný punc balastu z minulého režimu a stává se tím, čím má být: Dnem boje za práva žen, ale i kritické reflexe a bilance jejich situace ve světovém kontextu, tak jak byl iniciován v roce 1908 a v různém měřítku 8. března slaven od roku 1909. V roce 1977 byl mimochodem 8. březen jako mezinárodní den žen potvrzen valným shromážděním Spojených národů. Na první pohled stejně potěšující je, že procento žen ve vysokých politických funkcích dosáhlo, převážně ovšem v Evropě, v minulých letech míry, o které se nám ještě před dvaceti lety ani nesnilo. A co je stejně důležité, ženy političky jsou už ve světě přijímány jako něco naprosto samozřejmého a normálního. I to bylo ještě před několika lety jinak.
[ Rovné příležitosti] - V roce 2060 budou podle demografických odhadů 30 % populace tvořit lidé ve věku 65 a více let, což je téměř dvojnásobek současného stavu. Zajímá vás, jaké je postavení mladých lidí a lidí vyššího věku na trhu práce? V následujícím textu poskytneme některá důležitá výzkumná zjištění, mapující situaci mladých lidí a lidí důchodového věku v EU. Podíváme se i na některé praktické příklady jejich vzájemné spolupráce.
[ Rovné příležitosti] - Česká diskuse o genderových nerovnostech v rámci důchodového systému je jako ping pong. Je problémem nastavení důchodového systému nebo je problémem nastavení rodinné politiky a politiky zaměstnanosti? Tvůrci důchodového systému jednoznačně říkají, že důchodový systém nemůže řešit problémy vyplývající z nerovně fungujícího trhu práce a neefektivně nastavené rodinné politiky. Proto se možná i v ČR dočkáme tzv. institutu sdílení důchodových práv. Co to je a proč nad ním není radno bezvýhradně plesat?
[ Rovné příležitosti] - Na mládež, genderové stereotypy ve výběru profese a diskriminaci v práci se zaměřuje nový projekt Gender Studies "Buď v pohodě – přemýšlej rovně!" Ve spolupráci s mezinárodními partnery z Norska, Slovenska a Rakouska a se členy české tematické sítě připravujeme aktivity, které mají napomoci snížení genderové segregace na trhu práce u mladých lidí. Projekt přináší řadu nových a zajímavých aktivit: například pracovní dílny, kde si mladí lidé natočí videa na projektové téma, nebo osvětové „dny dívek“ u zaměstnavatelů působících v „tradičně mužských“ oborech.
[ Rovné příležitosti] - Začnu trošku zeširoka. Nedávno jsem slyšela o případu jedné venkovské mateřské školy, ve které se o děti staraly dvě skvělé a laskavé učitelky, které měly i po třiceti letech praxe skutečný zájem o děti. Ale rodiče se začali ošívat, volat po nových nápadech a nových aktivitách a pomalu sílila diskuze o nutnosti „omladit kolektiv“. Neuvažovali stejně v rámci prezidentské kampaně Schwarzenbergovi lidé, když rozdávali novinářům trička, na kterých byl kníže zpodobněn jako pankáč s kohoutem na hlavě, a s průpovídkou „Karel is not dead“? (1)
[ Rovné příležitosti] - Od prosince roku 2012 realizuje Gender Studies nový projekt s názvem „Mezi péčí a prací: Rovné příležitosti žen a mužů ve věku 45+“. Jeho cílem je zlepšení situace pečujících osob nad 45 let a žen v předdůchodovém věku na trhu práce. Dále se projekt věnuje zaměstnavatelům ve všech regionech ČR a zaměstnancům a zaměstnankyním úřadů práce Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.
[ Rovné příležitosti] - Současné evropské důchodové systémy byly původně vystavěny podle modelu mužské pracovní dráhy – nepřerušované pracovní aktivity od ukončení přípravy na povolání až do důchodového věku, bez potřeby přizpůsobovat se nárokům péče o děti a obecně soukromého života. Zpravidla se jednalo o práci pro jednoho zaměstnavatele se vzestupnou pracovní dráhou a se zvyšujícími se příjmy v průběhu let. Ženské pracovní dráhy jsou jiné nežli pracovní dráhy mužské (a i mužské pracovní dráhy v současných podmínkách globálního pracovního trhu a vzrůstající nezaměstnanosti nesplňují tyto původní předpoklady).
|
|
|
|