 |
|
 |
Dějiny českého ženského hnutí jsou obvykle pojímány pouze jako dějiny jedné skupiny lidí. Stejně jako “české dějiny” chápeme obvykle jen jako dějiny česky hovořících mužů a nikoliv širšími dějinami všech žen a mužů, kteří žili v českých zemích, tak také zapomínáme na to, že v českých zemích se rozvíjelo i ženské hnutí německy hovořící menšiny.

[ 31.3.2024, Karina Hoření, historička a socioložka, Institut slavistiky, Polská akademie věd ]
Jak začala strmá cesta k genderové rovnosti na Islandu? Přijďte si poslechnout islandské expertky z Islandské národní a univerzitní knihovny!
How did the fast path to gender equality in Iceland begin? Let's find out with experts from the National and University Library of Iceland! 
Nestihly*i jste se v březnu zajít podívat na výstavu PRAHA FEMINISTICKÁ. Místa, kde se psala historie? Prodloužily*i jsme ji pro vás až do 18. dubna! Přijďte se podívat na místa spojená s historií ženského hnutí očima fiktivní postavy Anny Kovářové, která vás provede vším, co zažila na vlastní kůži. A zanechte vlastní stopu ve feministické historii. 
[ Gender Studies, o.p.s.] - Srdečně vás zveme na další díl diskuzních večerů Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové! Jaká byla cesta žen k získání volebního práva? Které klíčové osobnosti stály u historického milníku a jak to souvisí s MDŽ? Kdo byly první političky, jakým výzvám čelily? Diskuze k postavení žen v politice v minulosti i současnosti a souvisejícím genderovým aspektům.

[ Gender Studies, o.p.s.] - Chcete se dozvědět zajímavosti o historii ženské vzdělanosti, boji za ženská práva a o tom, jaké to bylo být ženou na začátku dvacátého století? Vydejte se na pátrací hru, která vás zavede na místa s touto historií spjata.

[ Gender Studies, o.p.s.] - Odpovídáme na dotazy, týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života. Od začátku roku 2024 v poradně odpovídá Anna Řídká, LL.B., LL.M., právnička, odborářka a členka kolektivu SdruŽeny.

[ 4.1.2024, ]
Milota Sidorová vystudovala krajinnou architekturu na Slovenské poľnohospodárske univerzitě v Nitře, studovala také v Praze, New Yorku, Indii a Dánsku. Je odbornicí na městský rozvoj. Sama se charakterizuje jako feministka, urbanistka a autorka ve službách férovejších měst. Pracovala jako ředitelka Kanceláře participativního plánování Městského institutu Bratislava (MIB), nyní působí jako zástupkyně předsedy Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Zároveň je autorkou řady publikací (např. Jak navrhnout férově sdílené město nebo Ako porozumieť miestu a jeho ľuďom?). Více na www.milotasidorova.com.

[ 30.11.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]
Před několika lety, když jsme založili*y nevládní organizaci Místní místním (MM), nikdo z nás netušil, kam nás tato cesta zavede. Náš příběh začíná touhou udělat pozitivní změnu pro lidi na okraji společnosti.

[ 30.11.2023, Ester Pacltová, ředitelka a zakladatelka Místní místním ]
Zařazujeme do naší nabídky aktivit celodenní workshop pro žactvo ZŠ!

[ 30.11.2023, Anna Karmazínová, Gender Studies, o.p.s. ]
Jak můžeme vytvářet genderově inkluzivnější a přístupnější město pro všechny? Jak je to ve vaší oblasti, v čem jsou hlavní problémy a co by pomohlo? Můžete uvést konkrétní příklad? Ptáme se expertů*expertek z neziskových organizací, kolektivů a výzkumných institucí v následující anketě.

[ 30.11.2023, ]
|
|
|
 |