 |
|
 |
Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. K Velké výzve Hnutí Duha se připojuje také obecně prospěšná společnost Gender Studies. Výzvu podpořili také např. Václav Havel, Eva Hauserová, Jan Budaři, Simona Stašová, Petr Vachler, Nesehnutí, Greenpeace nebo Národní divadlo. 
[ Nesehnutí: Ženská práva jsou lidská práva] - K této výzvě nás inspirovala krásná povídka s názvem “Velké tiché shromáždění babiček,” kterou Sharon Mehdi napsala pro svoji pětiletou vnučku. V povídce si pikolík pracující v kavárně naproti parku všiml, že v tom parku celý den stály v tichosti a bez hnutí dvě ženy věku babičkovského. Byly oblečené ve svých nejlepších nedělních šatech a upřeně se dívali na městskou radnici. Vyptával se návštěvníků kavárny co si myslí, že tam ty dvě ženy asi dělají. Nikdo o tom neměl ponětí. Nakonec se ozvala jedna pětiletá holčička: “Jedna z nich je moje babička a já vím co tam dělají. Stojí tam, aby zachránily svět.” 
Gender Studies děkuje nakladatelství Paseka za darování titulů do svého knihovního fondu. Knihy, o které máte zájem, si můžete vypůjčit v otevíracích dobách knihovny (úterý - čtvrtek: 12.00 - 18:00) nebo si je objednat v internetovém knihkupectví Paseky. Některé tituly naleznete také v on-line knihkupectví Gender Studies, o.p.s. Z produkce nakladatelství Paseka doporučujeme např. Obrazy ženství v náboženských kulturách (Blanka Knotková Čapková ed.) nebo Agatha Christie od Normana Andrewa. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Pravidelný audit účetnictví je běžnou, ač trochu obávanou, součástí firemního života. Co organizacím může přinést uskutečnění auditu genderového, který je namísto kontroly zaměřen především na další rozvoj, se dozvíte v následujícím článku. 
[ Firma roku: Rovné příležitosti] - Jak si v otázce rovných příležitostí stojí vaše
firma? Zkuste si odpovědět na otázky v následujícím minitestu, který by měl
sloužit jako barometr rovných příležitostí ve firmě i jako inspirace pro další
rozvoj. Čím víckrát odpovíte "ano", tím větší je vaše šance získat
ocenění Firma roku: Rovné příležitosti. 
[ Rovné příležitosti do firem] - V polovině února proběhl v německém Dortmundu mezinárodní workshop o evropských soutěžích na podporu rovnosti žen a mužů na trhu práce. Na workshopu se ukázalo, že soutěže a ocenění fungují v téměř dvaceti evropských zemích. Přístupy jsou různé, ale cíl stejný: podpořit rovnost žen a mužů v profesním životě. 
Asociace pro rovné příležitosti, Ano pro Evropu, Program EU „Evropa pro občany“ ve spolupráci s PaeDr. Alenou Gajduškovou, 1. místopředsedkyní Senátu, Vás zvou na konferenci ŽENY VE VEŘEJNÉM ŽIVOTĚ. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Rok 2009 je pro nadační fond Slovak-Czech Women’s Fund rokem již pátého výročí působení v České republice a na Slovensku. A co se SCWF za 5 let existence podařilo? Vyjádřeno řečí čísel: proběhlo 9 grantových kol, v obou zemích fond udělil 156 grantů, spolupracoval s 61 grantisty a rozdělil téměř 11,5 miliónu korun. 
[ Rovné příležitosti do firem] - …téma před krizí oslavované, náhle opomíjené, i když děti nezmizely, natož poptávka po adekvátní péči o ně a zájem mnohých rodičů vrátit se do zaměstnání dříve než po 3-4 letech. Polemika, zda mají vůbec firmy zakládat školky, však zůstává: je v zájmu firem zakládat školky? Nebo by se měl o děti postarat stát, resp. obce? A co s kvalitními zaměstnanci a zaměstnankyněmi, kteří odcházejí na mateřskou a rodičovskou dovolenou? Jaké možnosti má zaměstnavatel pro jejich udržení? Jaká opatření jim může nabídnout ke sladění jejich rodinného a profesního života? 
[ Rovné příležitosti do firem] - Afroamerická literatura, a zejména ta ženami psaná, je
v České republice poměrně neznámá. Je to škoda, protože jde o díla, která dávají
čtenářům a čtenářkám nahlédnout do specifické sociální pozice utvářené rasovým,
třídním a genderovým znevýhodněním. O
černošské literatuře, feminismu a jejich významu hovoří amerikanistka Nina
Bosničová. 
|
|
|
 |