- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

České ženské hnutí během své historie zanechalo v Praze celou řadu stop, které sice nenápadně, ale celkem důsledně maže a zakrývá patriarchální nastavení společnosti a historiografie. V Gender Studies nás baví pátrat po feministickém odkazu našich předchůdkyň, a proto jsme se rozhodli*y svou zkušenost s objevováním práce významných žen přiblížit i širší veřejnosti. 

více
[ 30.11.2023,   ]

Podzim 2021 přinesl nejen krátké nadechnutí po prvních vlnách pandemie, ale také cestu osazenstva Gender Studies do švédského města Norrköping vzdáleného dvě hodiny rychlovlakem od Stockholmu. Při výstupu z vlaku na nás čekalo milé překvapení – ocitli jsme se přímo ve městě. Žádné složité tunely, žádné schody nahoru a dolů. Jednalo se o první znamení toho, že Norrköping přikládá velký význam přístupnosti veřejného prostoru. Další potěšující skutečností byly jasně vyznačené cesty pro pěší i cyklisty a cyklistky, které byly dokladem toho, že takové způsoby přepravy jsou upřednostňovány před dopravou automobilovou. Stočtyřicetitisícové město Norrköping tak uvedlo koncept gender mainstreamingu do praxe plánování městské dopravy.

více
[ 30.11.2023, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s.   ]

V dalším díle rubriky Ze světa múz přinášíme dvě básně (Autobus a Letná) z pera romistky, básnířky a spisovatelky Renaty Berkyové.

více
[ 30.11.2023, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s.   ]

Od malička nemám ráda maso, a tak pro mě nebyl problém stát se vegetariánkou. Od malička se mi dělá špatně v autě, tak pro mě nebyl problém se rozhodnout autem nejezdit, dokonce ho i vůbec nemít. Mám konkurenční výhodu v ekologicky udržitelném chování oproti většině lidí kolem mě. Dokonce jsme auto nekoupili ani když se nám narodily děti (a to se při jízdě v něm dělá špatně jen půlce rodiny). Jenže jak známo, planeta se nezachrání tím, že pár lidí se bude chovat na 100 % šetrně, ale tím, že hodně lidí ve svém chování změní alespoň něco. Jak tedy na to? A jak změnit svoje dopravní chování, když padáme do genderové pasti jako matky (rodiče), co se snaží stíhat milion věcí najednou, a auto nám v tom prostě pomáhá (nebo si to aspoň myslíme)?

více
[ 30.11.2023, Anna Kotková, Gender Studies, o.p.s.   ]

V Galerii města Bratislavy právě probíhá výstava „Oslobodeny priestor“, která se snaží prolomit tradiční přístupy k plánování městského prostoru a otevřít diskuzi o genderové rovnosti. Odpovědi na otázky: „Kdo má vliv na plánování města?" a „Komu je město určeno?" se skrývají za záclonami, za nimiž nasloucháte příběhům československých architektek nebo odpočíváte v chill-out zóně s dětmi. Můžete o nich přemýšlet na polštářích a čtení o empatii, spravedlivých platech a potřebě naslouchat všem lidem na baldachýnech nad vaší hlavou. 

více
[ 29.11.2023, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s.   ]

Srdečně vás zveme na další díl diskuzních večerů Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové, tentokrát na téma dějin multikulturní Prahy a příběhů německy mluvících žen. Akci pořádáme ve spolupráci s Multikulturním centrem Praha.

více
[ 14.11.2023, Lucie Přibyl   ]
Srdečně zveme na další díl diskuzních večerů v rámci cyklu Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové, tentokrát na téma: Romské spisovatelky v historii a současnosti. více
[ 27.10.2023, Lucie Přibyl   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

Jedním z našich hlavních témat je mocenská hierarchie a s ní spojené sexuální násilí na českých vysokých školách. Zároveň jsme členskou organizací České asociace orální historie (COHA), která se na valné hromadě 15. 9. 2023 rozhodla zavřít oči před případem sexuálního násilí. Miroslava Vaňka, jehož nevhodné chování etická komise UK vyhodnotila jako v rozporu s Etickým kodexem UK, a se kterým ze stejného důvodu byla rozvázána spolupráce v dalších vzdělávacích institucích, COHA nejenže nezbavila členství, ale zároveň rozhodla, že zůstane nadále jejím čestným předsedou. Na tomto rozhodnutí ovšem nic čestného neshledáváme a sdílíme proto své stanovisko.

více
[ 18.10.2023, Anna Kotková   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

Srdečně zveme na konferenci k tématu genderově podmíněného násilí a kybernásilí. Součástí budou přednášky od odborníků a odbornic z celé ČR na tato témata a intersekcionální panelová diskuze. Také představíme projekt #NOTME a podělíme se o jeho výstupy.

více
[ 11.10.2023, Anna Kotková   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

Samet na školách je vzdělávací projekt, který propojuje žactvo, studenstvo, vyučující a také neziskové organizace. Pořádá jej spolek Díky, že můžem spolu s Pamětí národa. A my přinášíme společně s ním na střední školy témata, která ve společnosti stále více rezonují a mají mít svůj prostor na školách.

více
[ 26.9.2023, Anna Kotková   ]
Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 446 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT