- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

Výběr publikací pro aktuální číslo s názvem Na jedné lodi zdánlivě toto zastřešující téma nabourává. Obsahuje publikace, které se dotýkají mocenských, genderových, etnických, sociálních, ekonomických a třídních nerovností – tedy nejrůznějších důvodů, proč mnohdy naopak nejsme všichni “na jedné lodi”. Z hlediska intersekcionálního feminismu se ale na tyto oblasti nerovnosti má smysl dívat propojeně – a stejným způsobem také usilovat o změnu k lepšímu.

více
[ 29.6.2023, Lucie Přibyl, Gender Studies, o.p.s.   ]

Mentoring. Hodně se o něm mluví, hodně se o něm píše a mnohé se tak nazývá – právem i neprávem. I my jsme se rozhodli mentoringový program zahrnout do jednoho z našich projektů (konkrétně projektu Na 1 lodi), který cílil na posilování kariérního růstu, primárně žen, a posilování možností slaďování osobního, rodinného a pracovního života – především skrze cílený management mateřských a rodičovských. Jaké byly v tomto směru naše zkušenosti a v čem se třeba i od nás poučit, co dělat, co posílit a čemu se třeba i vyhnout? Některé tipy pro vlastní úvahy vám snad přinese i tento prakticky laděný článek. 

více
[ 29.6.2023, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s.   ]

Vláda schválila po dlouhém vyjednávání z velké části transpoziční novelu zákoníku práce, ta zamířila do Sněmovny a pokud bude legislativní proces pokračovat bez komplikací, měla by nabýt účinnosti nejpozději k lednu 2024, částečná účinnost se navrhuje již od července tohoto roku. Dlouhá fáze projednávání návrhu před jeho schválením vládou odpovídá třaskavému charakteru novelizovaných ustanovení i zákoníku práce jako takového. I proto došlo k dohodě sociálních partnerů, že v dalších fázích legislativního procesu nebudou zkoušet křehce dojednaný kompromis zásadně měnit. 

více
[ 29.6.2023, Šárka Homfray, odborová právnička   ]

Dne 19. 6. proběhla závěrečná konference k soutěži Firma Roku 2023: Rovné příležitosti, jejíž letošní ročník byl zaměřen na digitalizaci práce. Konference se konala v prostorách moderního kina Přítomnost na pražském Žižkově.

více
[ 29.6.2023, Štěpánka Sůsová, Gender Studies, o.p.s.   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

V pondělí 19. června 2023, na Mezinárodní den rovnosti žen a mužů, vyhlásila Gender Studies, o.p.s. výsledky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2023. Pro jubilejní 15. ročník byla ústředním tématem digitalizace práce, které se věnovala rovněž stejnojmenná závěrečná konference. Do letošního ročníku se přihlásily firmy, organizace a instituce s celkovou zaměstnaneckou populací čítající 29 166 osob. Odborným partnerem letošního ročníku byl Svaz personalistů ČR.

více
[ 19.6.2023, Anna Kotková   ]
Digitalizace nejsou jen roboti a nahrazování lidské práce počítači. Digitalizace úzce souvisí i s well-beingem a osobním rozvojem Vašich zaměstnanců a zaměstnankyň a tématy jako je práce na dálku, vzdělávání, age management a tak dále. Může mít totiž nerovnoměrné dopady na zaměstnané muže i ženy napříč pracovními oblastmi. Pojďte se o tomto tématu dozvědět více! více
[ 8.6.2023,   ]

Na konferenci Francouzského velvyslanectví a několika dalších převážně francouzských institucí konané dne 12. dubna v Praze pod názvem „Ženy v technologiích: Genderový algoritmus“ se sešlo několik významných a inspirativních žen, které svůj profesní život zasvětily informačním technologiím. V rámci panelové diskuse se pokusily rozluštit záhadu přetrvávajícího nízkého počtu žen v oblasti IT a nastínit vizi řešení tohoto problému v budoucnosti. Akce proběhla na podporu Mezinárodního dne žen a dívek v IT, který jsme tento rok oslavili 27. 4.

více
[ 23.5.2023, Nina Bosničová   ]
Vyhodnocení zkušeností s genderově podmíněnou diskriminací, obtěžováním a násilím u mladých lidí do 30 let prostřednictvím dotazníkového šetření ukázalo zkušenosti 62 respondentů*respondentek s tématem genderově podmíněné diskriminace, obtěžování a sexuálního násilí, které jsou poměrně alarmující. Tato zkušenost je především významná u žen a osob, které se identifikují jinak. Za zvláště významné považujeme, že zkušenost s negativními jevy byla u respondentů a respondentek opakovaná. Nejčastěji mezi respondenty a respondentkami rezonovala zkušenost s genderově podmíněnou diskriminací a sexuálním obtěžováním. více
[ 22.5.2023,   ]

7. květen 2023 se mnohým vryje do paměti jako den, kdy zemřela dáma velkého srdce a smyslu pro rovnoprávnost, filmová dokumentaristka, orální historička, publicistka a autorka řady knih Pavla Frýdlová. 

více
[ 10.5.2023, Marie Koval, orální historička a genderová expertka   ]
13. března se na ambasádě Německé spolkové republiky v Praze konala diskuse, která představila nové směřování německé zahraniční politiky ještě za tepla – jenom několik dnů poté, co bylo oficiálně představeno německé veřejnosti. více
[ 22.3.2023, Nina Bosničová, DZS   ]
Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 444 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT