- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

V této rubrice zpravodaje vám představujeme, s jakými případy se v právní poradně Gender Studies nejčastěji setkáváme. Vybrali jsme témata, která se mezi jednotlivými dotazy objevují opakovaně. Ilustrační dotazy doprovází i přehledně zpracované odpovědi. Následující dotaz se týká úpravy pracovní doby.

 

více
[ 26.2.2019, Gender Studies o.p.s.   ]
[ Gender Studies, o.p.s.] -

Ve čtvrtek 25. dubna 2019 se uskuteční další ročník Girls Day. Jedná se o interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Plzni, Olomouci a Mladé Boleslavi.

více
[ 26.2.2019,   ]

Tématem moci a jejího využití i zneužití v kontextu zdraví, nemoci a ve zdravotnickém prostředí se v českém kontextu zabývá první z našich knižních tipů. Druhý se pak zaobírá spíše oblastí Spojených států, zkušenosti a situace, které se v knize objevují, nejsou ale výjimečné ani u nás.

více
[ 25.2.2019, Michaela Chržová, Gender Studies o.p.s.   ]

V roce 2011, při odchodu ze své pozice a vlastně náhodou, zjistila primářka nejmenované nemocnice, že její kolega, který vykonával srovnatelnou práci a vedl podobně velké oddělení, má téměř dvakrát vyšší plat, než ona. Primářka měla hrubou mzdu okolo 50 000 Kč, její mužští kolegové pobírali mzdu 80 000 – 100 000 Kč. Dokonce i muž, který za ni nastupoval na její místo, získal vyšší ohodnocení. Bylo to pro ni šokující. Jak sama řekla, nenapadlo ji ani ve snu, že by rozdíly v odměně mohly být tak vysoké.

více
[ 25.2.2019, Lada Wichterlová, Gender Studies o.p.s.   ]

Sezóna výročních filmových a televizních cen je v plném proudu a koncem ledna žije svět filmového průmyslu tradičně nominacemi na prestižní ocenění americké Akademie filmového umění, Oskary. Rok od roku hlasitě zaznívají hlasy, které volají po větší diverzitě mezi nominovanými a vítězícími. Přesto Oskaři už celých 90 let své existence zaostávají za stavem americké populace co se zastoupení etnických skupin a pohlaví týče.

více
[ 25.2.2019, Zdenka Krátká, Gender Studies o.p.s.   ]

Je mi třicet čtyři let a mám vystudovanou medicínu. Také mám tři děti ve věku dva, pět a osm let. Když se mě někdo zeptá, co dělám, tak většinou odpovídám, že jsem na rodičovské dovolené a k tomu trochu pracuju. Skloubit kariéru doktorky s rodinou byl vždycky oříšek, už na fakultě nám starší doktorky říkaly, že na děti není nikdy správný čas, že už teď je pozdě, že budeme muset vždycky dělat kompromisy. I moje cesta byla a je plná kompromisů.

více
[ 25.2.2019, Anna Gojdová, rehabilitační lékařka   ]

V dávných dobách zřejmě neexistovaly vůbec žádné ženy, jinak se nedá vysvětlit, proč se o nich nedočteme v historických knihách. Podle některých pramenů se zdá, že nějaké existovaly, ale jednoduše nestály za zmínku. Již v roce 300 Arnobius ze Siky prohlásil, že ženské tělo je pouze smrdutý vak plný výkalů a moči. O 100 let později se k jeho názoru přidat svatý Augustin, který doplnil, že to byla Eva, kdo Adamovi v Rajské zahradě podal jablko. Byla to tedy žena, díky komu byli lidé vyhnáni z Ráje. Sex s takovou ženou pak prohlásil za něco naprosto odporného a podle něho byly ženy velmi nečisté.

více
[ 25.2.2019, Barbora East, chiruržka, 2. LF UK   ]

V redakcích nakladatelských domů se čím dál častěji skloňuje téma genderové diverzity v obsahu dětských knih. Spisovatelé a spisovatelky mají možnost podpořit malé čtenáře a čtenářky k nestereotypnímu přístupuk genderové identitě a jejímu vyjádření. Hrdinky a hrdinové knih ovlivní, jaké role ve společnosti později děti zaujmou.

více
[ 25.2.2019, Michaela Chržová, Gender Studies o.p.s.   ]

Ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži, jejich naděje na dožití je vyšší. Tato skutečnost je považována za jakousi biologickou konstantu. Přesto jsou ženy v případě některých onemocnění ohroženy vyšším rizikem umrtí, než je tomu v případě mužů. Stojí za těmito epidemiologickými rozdíly jen a pouze nezvratné odlišnosti v anatomii a fyziologii mužů a žen? Anebo moudrá příroda či snad boží prozřetelnost zvolily vyšší odolnost ženských tělesných schránek jako apriorní obranný mechanismus před tím, že i v oblasti poskytování zdravotní péče budou, ostatně jako v mnoha jiných sférách života, čelit znevažování, znevýhodnění a četným nerovnostem? Podívejme se v tomto směru na některá data pocházející z nedávných zahraničních výzkumů.

více
[ 25.2.2019, Josef Vošmik, Gender Studies o.p.s.   ]

Zdravotnictví je typické několika výraznými charakteristikami: péče je poskytována převážně ženami, obor je finančně podhodnocen, zároveň se dané pozice potýkají i s nedostatečným oceněním morálním. Dlouhodobě se proto obor potýká s nedostatkem zaměstnaných. Jedná se cca o 3000 zdravotních sester, kterých se českým nemocnicím nedostává. Téma se samozřejmě týká i mužů, ale vzhledem k tomu, že se v oboru vyskytují marginálně, následující text používá záměrně generické femininum.

více
[ 25.2.2019, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 432 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT