|
|
|
[ Gender Studies, o.p.s.] -
V 7. století našeho letopočtu si zámožná vdova Chadídža vzala za manžela Muhammada – muže, který u ní byl dříve zaměstnán, aby dohlížel na její karavanu.
Z Muhammada se později stal zakladatel islámu a Chadídža začala být s úctou nazývána Matkou věřících.
Má však příběh této první muslimky a nezávislé a bohaté obchodnice něco společného s životy muslimek dnes?
Třetí díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.
[ Gender Studies, o.p.s.] - O České republice se často mluví jako o ateistické zemi, pro některé její obyvatelky a obyvatele je však realita jiná, neboť se považují za věřící a mnoho z nich praktikuje náboženství ve svém každodenním životě. Jedním z těchto náboženství je islám.
Druhý díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Paní Nadia je vyučená masérka, věřící muslimka. Specializovala se na sportovní masáž, měla peníze, mohla si mnohé dopřát a žila po delší dobu „západním způsobem života“. Po nějaké době, se však rozhodla začít nosit šátek, vnímala tak svoji víru autentičtěji. Nicméně mnohé kamarádky, s nimiž do té doby měla výborné vztahy, s ní přestaly udržovat kontakt. První díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.
Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně pořádá společně s Trastem pro ekonomiku a společnost a Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy první konferenci o etických financích v České republice.
Jednou budem dál anebo o slepičí krok
[ Gender Studies, o.p.s.] - Pod hlavičkou organizace Gender Studies a s názvem "Jednou budem dál anebo o slepičí krok" proběhla v rámci prvního Kongresu žen, 15.6.2013, mezigenerační diskuze o minulosti (od roku 1989) a budoucím směřování českého feminismu a agendy rovných příležitostí. Diskutovaly Jana Hradilková, Pavla Jonsson, Helena Skálová, Alena Wágnerová, Lada Wichterlová. Moderovala Nina Bosničová. Celá fotogalerie.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Ženy jsou vůči mužům v mnoho oblastech stále znevýhodněny, proto je i v dnešní době třeba upozorňovat na důležitost rovnosti pohlaví. Nerovnosti se projevují jak ve stereotypním vnímání role ženy a muže, tak v mnoha konkrétních situacích. K nerovnosti na základě genderu se mohou přidat ještě další znevýhodnění. Situaci vícenásobné diskriminace zažívají například některé muslimské migrantky v ČR. Svoje postavení by mohly posílit začleněním do pracovního trhu, což by mohlo významně usnadnit jejich integrační proces.
[ Rovné příležitosti] - Vzhledem k demografickým změnám v naší společnosti (zvyšování průměrného věku dožití a zvyšování podílu seniorů na celkové populaci) a současným politickým a ekonomickým trendům (prodlužování věku odchodu do důchodu a zároveň zdůraznění role rodiny při poskytování péče o seniory) lze očekávat, že téma péče o seniory bude nabírat na palčivosti. Tuto péči poskytují ve větší míře ženy nežli muži (odhady hovoří o 80 % žen). Tyto ženy jsou navíc ve značné míře ještě ekonomicky aktivní. Otázka možnosti kombinovat placenou práci s péčí se vyjevila jako klíčové téma i v rámci kvalitativního výzkumu žen, pečujících o závislou seniorku či seniora ve své rodině.
[ Rovné příležitosti] - Německý Girls' a Boys' Day se stal fenoménem – každoročně se jej účastní desetitisíce dětí a mladých lidí, kteří objevují „genderově netypická“ povolání. Jeho úspěch mimo jiné tkví i ve velké podpoře ze strany ministerstev a dalších významných institucí. O tom, v čem je tahle akce úspěšná a jaké cíle ještě před ní stojí, jsme si povídaly s jednou z koordinátorek, Wenkou Wentzel.
[ Rovné příležitosti] - Se Štefanem Duháněm, ředitelem odboru podpory trhu práce na Ministerstvu práce a sociálních věcí, jsme hovořili o zaměstnávání starších osob, o jejich obtížné pozici na trhu práce, o bariérách v hlavách zaměstnavatelů při jejich zaměstnávání, a o nízké motivaci i nabídce vzdělávání pro tuto věkovou skupinu. Ale také o tom, že se díky demografickému vývoji situace starších nejspíše změní, protože porodnost klesá a populace stárne, zvyšuje se věk odchodu do důchodu a za chvíli začnou nevyhnutelně stárnout i osoby na trhu práce, zaměstnanci i zaměstnavatelé, a podmínky se jim budou muset přizpůsobovat.
[ Rovné příležitosti] - Boleslavská ŠKODA AUTO patří k největším českým zaměstnavatelům a jako taková nabízí i možnosti vzdělávání pro své budoucí zaměstnance. Jedním z cílů firmy je zvyšovat podíl dívek v odborném vzdělávání. Proto se letos v lednu ve Škodovce pořádal kariérní Den pro dívky, který měl dívkám přiblížit studium a práci v technických oborech. „Chtěli jsme dívky přesvědčit nejen o tom, že obory mají perspektivu a jejich absolventi a absolventky jsou stále žádaní na trhu práce, ale také o tom, že ze studia nemusí mít žádnou obavu. Nadto jsme chtěli i prakticky ukázat, že odborné vzdělávání ve ŠKODA AUTO může být fascinující i pro ženy,“ říká Věra Jirovcová, která akci na odborném učilišti Škodovky zorganizovala.
|
|
|
|