 |
|
 |
“Různorodost není dobrá pouze pro byznys, je to zkrátka dobrá věc”, říká Alena Sochorová, výkonná ředitelka pro oblast telekomunikací a diversity lead pro ČR, SR, Maďarsko a Rumunsko. Společnost Accenture získala 2. místo v letošním ročníku soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti se zaměřením na diverzitu.

[ 29.11.2016, Jitka Hausenblasová, Gender Studies o.p.s. ]
Tématem tohoto čísla zpravodaje i letošního ročníku soutěže Firma roku: rovné příležitosti je diverzita na pracovišti. Diverzita je v poslední době slovem často skloňovaným, setkáváme se s ním převážně v kontextu podpory různorodých pracovních týmů, akcentované jsou především její výhody. Děje se tak především proto, abychom si uvědomili, jak obohacující může být podívat se na problematiku z trochu jiné perspektivy a také proto, že osvícení zaměstnavatelé si uvědomují, že je třeba podpořit zaměstnanecké skupiny, které jejich jinakost znevýhodňuje, ať již je jakékoliv druhu.

[ 29.11.2016, Markéta Štěpánová, Gender Studies o.p.s. ]
Prvotní asociace týkající se pivovarnictví patrně nejednoho člověka vede k závěru, že pivo vaří převážně muži (pro muže). Že je to tedy, zejména v našem prostředí, jakýsi tradiční obor potravinářského průmyslu, kde platí „muži sobě“. Umístění Plzeňského Prazdroje, a. s. v letošním ročníku soutěže o ocenění Firma roku: rovné příležitosti ale tento názor v mnohém koriguje.

[ 29.11.2016, Josef Vošmik, Gender Studies o.p.s. ]
Nesuď knihu podle obalu, říká se. U českého vydání knihy Drahý příteli (v orig. Et je danse, aussi...) toto rčení platí doslova. Pokud tedy odhlédneme od obálky a celkové grafické úpravy a dáme knize druhou šanci, nalistujeme stranu sedm a začteme se do prvních řádek, dostane se nám zasloužené čtenářské odměny.

[ 29.11.2016, Kamila Vodrážková, #blondbookfanatic ]
Malé dítě je v Čechách předmětem veřejného dozoru. Na jednu stranu je asi dobře, že se i zcela cizí lidé zajímají, jestli své dítě nemlátíte nebo mu nezpůsobujete jinou zásadní újmu. Ovšem okolí podrobuje dítě kontrole i v mnohem nepodstatnějších věcech, jako je třeba co jí nebo co má na sobě. A zcela zásadní na tom všem je, že kritika je mířena na matku dítěte a většinou od jiných žen, muži se do toho vkládají minimálně. Takže, jde tady ještě o dítě? Nebo si jdou ženy po krku a patriarchát si mne ruce, protože nemusí hnout prstem?

[ 29.11.2016, Anna Kotková, Gender Studies o.p.s. ]
Originalita, talent, vášeň a odhodlání jsou vlastnosti, které provází Plzeňský Prazdroj více než 170 let. Lídr českého pivního trhu si váží svých lidí, jejichž práci oceňuje celý svět, a je otevřený všem, kdo se chtějí podílet na pokračování tradice založené již v roce 1842. Receptura spodně kvašeného ležáku Pilsner Urquell se od doby sládka Josefa Grolla nezměnila, a na to jsou v Prazdroji hrdí. Změnily se ale podmínky, ve kterých dnes lidé pro pivovar pracují, a také už vaření piva není výsadní doménou mužů jako dříve.

[ 29.11.2016, Anna Šindelková, Manažerka firemní odpovědnosti CZ&SK Plzeňský Prazdroj ]
Už samotné tituly obou doporučených publikací mluví samy za sebe. První, Mezi péčí a prací, i druhý z nich, Harmonizing Work, Family, and Personal Life, se zabývají tématem slaďování pracovního a osobního života. Zatímco česká publikace slouží jako nástroj pomoci těm, kdo se ocitli v obtížném postavení na trhu práce, zahraniční titul je spíše teoretickou literaturou a praktické rady a modely, v něm popsané, jsou určeny především pro zaměstnavatele.

[ 29.11.2016, Michaela Chržová, Gender Studies, o.p.s. ]
Kamarádíme se jsou (d)omalovánky, které vznikly jako pomůcka k workshopu pro předškolní děti realizovaným Integračním centrem Praha. Workshop již třetím rokem běží v pražských mateřských školkách a má podpořit děti při přijímání rozmanitosti okolního světa.

[ 29.11.2016, Berenika Kučerová, socioložka a pedagožka ]
V dnešní době jsme s tématem rozmanitosti konfrontováni doslova na každém kroku, ve všech etapách našeho života a v různých podobách. Každá a každý z nás je naprosto individuální člověk s individuálními potřebami, zvyklostmi i problémy. Škola i zaměstnání představují stále častěji opravdové globalizované prostředí, kde mnozí a mnohé z nás nepochází ze stejné země, ze stejné kultury a nehovoří stejným jazykem.

[ 29.11.2016, Anna Machová, HR oddělení Provident Financial ]
Rozhovor jsme tentokrát vedli s JUDr. Adélou Horákovou působící v české pobočce mezinárodní polycentrické advokátní kanceláře Dentons, největší advokátní firmy na světě. Adéla je zároveň členkou výkonné rady PROUDu, organizace zabývající se zlepšováním podmínek LGBT lidí v České republice.

[ 29.11.2016, Lada Wichterlová, Gender Studies o.p.s. ]
|
|
|
 |