 |
|
 |
V České republice jsou to především ženy, kdo pracují v oblasti služeb, prodeje, vzdělávání, administrativy a sociálních služeb. Muži naopak výrazně převažují ve stavebnictví, telekomunikacích, dopravě a strojírenství. Gender Studies společně s partnery ze zemí V4 zpracovala studii, kterou upozornila na to, že tato segregace má značné negativní dopady na celou společnost, protože omezuje ekonomický růst, ale také na ženy, které zpravidla vykonávají povolání, jež jsou méně prestižní a hůře placená.

[ 28.5.2017, Jitka Hausenblasová, Gender Studies o.p.s. ]
Čísla z České republiky již několik let prokazují, že počet vysokoškolaček je vyšší než počet vysokoškoláků. Dívky si však ve svém studijním a pracovním životě vybírají spíše humanitní obory a do těch technických se příliš nehrnou. Girls Day jim proto už popáté otevřel dveře do firem a univerzit, které dokazují, že informační technologie, telekomunikace či stavitelství rozhodně nejsou jen mužskými odvětvími a že i ženy mají možnost se v těchto oborech prosadit.

[ 28.4.2017, ]
Pane prezidente, v roce 1993 schválilo Valné shromáždění OSN na návrh Komise o postavení žen deklaraci, ve které se poprvé považuje za násilí i samotné zastrašování a vyhrožování sexuálním násilím, které by mohlo vést k psychické újmě. V úterý 21. února 2017 jste ve svém projevu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky pronesl na adresu ekologického protestu několika mladých žen na Šumavě tato slova: „Ale tehdy za vlády Martina Bursíka, přítele kůrovce, jak se sám označil, se k těmto třem ztepilým smrkům připoutaly tři neméně ztepilé dívky z hnutí Duha, a když tam přišli dřevorubci, tyto dívky bránily dřevorubcům v pokácení těchto stromů. A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli ... (smích v auditoriu) pardon mám tím samysl ... samozřejmě na mysli ty stromy ... já nechápu, proč se smějete ... aby je ti dřevorubci přeřízli, tak odešli.“

[ 7.3.2017, Mirek Vodrážka ]
Girls Day, to je den otevřených dveří pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a univerzit, a kdo ví - třeba tam najdou inspiraci pro svoji budoucí kariéru. 5. ročník této akce proběhne ve čtvrtek 27. dubna 2017 po celém světě, u nás tentokrát v Praze, Brně, Olomouci a Mladé Boleslavi.

[ 2.3.2017, Gender Studies o.p.s. ]
JUDr. Barbara Havelková, LL.M., D.Phil., je absolventkou Právnické fakulty UK v Praze, Europa-Institutu Sárské University a Univerzity v Oxfordu, kde v současné době vyučuje na Právnické fakultě. Dlouhodobě spolupracuje s českými nevládními organizacemi v oblasti genderové rovnosti a ne/diskriminace a působí jako poradkyně premiéra v otázkách genderu a práva. Specializuje se na „gender legal studies“ a na postavení žen v českém a evropském právu. S Barbarou se osobně známe již řadu let, kdy se profesně setkáváme zejména kolem témat souvisejících s genderovou ne/diskriminací na trhu práce. Potěšilo mě, když jsem se dozvěděla, že jí v červnu tohoto roku vyjde odborná publikace Gender Equality in Law: Uncovering the Legacies of Czech State Socialism. Publikace má velmi široký záběr, v následujícím rozhovoru jsme se soustředily na otázky týkající se přístupu českých soudů k aplikaci antidiskriminační legislativy v souvislosti s genderovou rovností.

[ 1.3.2017, Helena Skálová, Gender Studies o.p.s. ]
První představovaná publikace se zabývá tématem slaďování pracovního a osobního života. Je bohatým zdrojem praktických informací pro zaměstnavatele i pro zaměstnance a zaměstnankyně. Důraz je kladen na realitu současného světa a s ní spojenou rychlost, kterou probíhají změny v pracovním prostředí. Příručka prezentuje praktické rady a příklady, které mohou mnohým pomoci se s touto realitou vyrovnat.

[ 28.2.2017, Michaela Chržová, Gender Studies o.p.s. ]
Od prvních oslav mezinárodního dne žen na území dnešní České republiky uplynulo již více než 100 let, ale důležitost připomínky mezinárodní solidarity žen a jejich boje za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj neklesá, ba naopak. Přijďte tedy oslavit den žen i v roce 2017 na jednu z různorodých akcí pořádaných na počest jejich snah. Letošní nabídka je skutečně pestrá.

[ 28.2.2017, Gender Studies o.p.s. ]
Křesťanství a feminismus možná v očích řady lidí nejde dohromady. Postavení žen v křesťanském prostředí skutečně mnohdy nebylo a není růžové. Vůči mužům mají často omezená práva a jejich hlas je méně slyšet. Marginalizace a tlačení do stereotypních rolí je zde větším problémem než ve zbytku společnosti. Pro řadu křesťanek s feministickými názory však není řešením odchod z církve, ale její proměna zevnitř. V loňském roce vzniklá křesťansko-feministická skupina RFK toho může být důkazem.

[ 28.2.2017, Alena Bezoušková, studentka sociologie ]
Světovou komunitou swingu, respektive Lindy Hopu, otřásl v posledních měsících a týdnech skandál kolem sexuálního násilí ze strany jednoho lektora světové špičky vůči několika tanečnicím. Byl to už druhý skandál, první se týkal před několika lety swingového jazzmana a tanečníka. V obou případech zveřejnilo několik obětí obsáhlé a podrobné popisy těchto incidentů na různých komunitních webových stránkách a na sociálních sítích. Průlomové je nejen zveřejnění těchto kauz, ale především skvělá reakce většiny taneční komunity.

[ 28.2.2017, Anna Kotková, Gender Studies o.p.s. ]
Představujeme novou publikaci, která vznikla jako výsledek specifického vysokoškolského výzkumu, společné práce vyučujících a studujících Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, Katedry genderových studií. Jedná se již o druhou podobnou publikaci, vydavatelem je Gender Studies, o. p. s.

[ 28.2.2017, Gender Studies o.p.s. ]
|
|
|
 |