 |
|
 |
V úterý 24. ledna 2006 od 18. hodiny Vás zve Gender Studies, o. p. s. na autorské čtení Jany Malínské: Do politiky prý žena nesmí – proč? Práce s podtitulem Vzdělání a postavení žen v české společnosti v 19. a na počátku 20. století je rozdělena do dvou hlavních částí. Ty sledují vývoj a střetávání demokratických a méně či více nedemokratických názorů na české dívčí školství od jeho skromných počátků až po uzákonění řádného vysokoškolského studia žen. Autorka na základě dobové i současné literatury a pramenů objasňuje filosofickou podstatu argumentů jednotlivých stran sporu, obtížnost procesu emancipace žen v oblasti vzdělávání a popisuje reflexi tohoto procesu v liberálním a konservativním tisku. 
Tento týden se zásluhou Goethe institutu a Českého centra v Mnichově uskuteční v pražském kině Ponrepo česká premiéra filmu Této noci hvězdy nevyšly - Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern. Film německé režisérky Dagmar Knöpfel se zabývá posledními dny Boženy Němcové, jejím zápasem o lásku, rodinu, o život. Skutečnost, halucinace, sny a vzpomínky vytvářejí filmovou realitu. Režisérka se inspirovala posledními třemi dopisy Boženy Němcové. Dopisy, adresované jednomu z jejích posledních přátel, Vojtovi Náprstkovi, spoluzakladateli českého feminismu, nikdy nedošly. Tyto tři dopisy byly poprvé v úplnosti publikovány v roce 1995 v Literárních novinách. 
Článek „Paroubková: Ženy do politiky nepatří“ (MfD, 4. ledna 2006) sice zvedl jistou diskusi k tématu účasti žen v politice a o počtu kandidátek ženského pohlaví na kandidátních listinách do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, netrvala však nijak dlouho, natož aby tuto otázku podrobněji analyzovala. Zůstalo tak opět jen u konstatování toho, že žen je v politice málo, protože tam pravděpodobně ani nechtějí, případně faktu, že premiér podporuje účast žen v politice, ale v jeho domovské straně ČSSD to není příliš znát. 
[ GITA] - Jabloň, která už nemůže dávat plody. Tak popsala jedna z romských žen své pocity, které ji provázejí od doby, kdy ji byla provedena nedobrovolná sterilizace. Fotodokumentace zachycující bezprostřední okolí takových žen, jak je vnímají ony samy, je v současné době k vidění v Atriu Poslanecké sněmovny. Vernisáž výstavy Svět očima obětí nedobrovolné sterilizace se uskutečnila v pondělí. Předtím byla výstava postupně instalována na dvou místech – v brněnském Muzeu romské kultury a v ostravské městské knihovně. 
[ 6.1.2006, ]
16. ledna 2006 v Emauzském klášteře (Vyšehradská 49, Praha 2) pořádají CEFRES, Francouzská společnost pro politické vědy (AFSP), Sociologický ústav AV ČR a Ministerstvo zahraničních věcí Švýcarské konfederace konferenci s názvem Gender a politika v rozšířené Evropě. 
Spor o interrupce – jedna z nejintenzivnějších a nejkontroverznějších politických diskusí v západoevropské civilizaci. Pojem „politický“ používám proto, že jen málokdy se jedná pouze o osobní, niterný názor na interrupce. Jde o problematiku, ve které nejsou povoleny umírněné postoje. Stanoviska jsou naopak ostře polarizována do dvou soupeřících skupin: hnutí pro svobodnou volbu (pro-choice) a hnutí pro život (pro-life). Spor o umělé přerušení těhotenství se rozhořel také v ČR, i když v menší míře než ve své kolébce – USA. I tady jsou aktivní zastánci svobodné volby v otázce interrupcí a také jejich odpůrci. 
Vítáme Vás po Novém roce a vánočních svátcích opět do pracovního shonu. Doufám, že si v lednovém nasazení naleznete chvilku na přečtení Zpravodaje Rovné příležitosti do firem. My v Gender Studies jsme o svátcích nelenošili a připravili Vám spoustu zajímavých informací o rovných příležitostech pro ženy a muže ve Skandinávii.
Občanské sdružení Žába na prameni společně s Katedrou genderových studií FHS UK Vás srdečně zvou na unikátní seminář Constructing pedagogies for gender fairness: puzzles, possibilities and politics australské profesorky Glendy MacNaughton, působící na Pedagogické fakultě Melbournské univerzity. Seminář se koná 13. ledna 2006 od 11 hodin na Fakultě humanitních studií v Praze. 
[ Econnect] - Zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví, který v 16. prosince schválila česká Poslanecká sněmovna, nepřiznává homosexuálním párům nárok na společné vlastnictví, jako je tomu u heterosexuálních dvojic. Odborníci upozorňují, že v případě zániku svazku homosexuálních párů budou při dělení majetku hrozit problémy. 
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V rámci originální vánoční party v plážovém prostředí Žlutých lázních proběhla slavnostní prezentace nového loga Gender Studies. Nové logo, které po čtrnácti letech střídá historizující ženskou hlavu omotávající svými vlasy stohy knih, pokřtila s jistou dávkou sentimentu jedna z tvůrkyň původní tváře Gender Studies, socioložka a pedagožka Jiřina Šiklová, spolu se současnou ředitelkou Gender Studies Alenou Králíkovou. Gender Studies chce s novým logem kromě jiného naznačit svou otevřenost vůči široké veřejnosti, vůči diskusi se všemi názorovými skupinami ve společnosti. Přitom ale neopouští svou pozici feministické organizace, protože právě ženský princip je ten, kterého se především v mocenských a rozhodovacích sférách naší společnosti nedostává. 
|
|
|
 |